Wydział Mechaniczny z Filią w Grudziądzu
Kierunki kształcenia
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Na kierunku Inżynieria mechaniczna prowadzone są studia pierwszego stopnia (inżynierskie) w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym).
Absolwent po ukończeniu 7-semestralnych studiów otrzymuje tytuł zawodowy inżyniera.
Program kształcenia na kierunku Inżynieria mechaniczna oparty został na sprawdzonych wzorach dydaktycznych z uwzględnieniem lokalnych potrzeb i trendów na rynku pracy. Ma on również zapewnić absolwentom możliwość kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia (magisterskich).
Specjalności:
Automatyka i robotyka
Absolwent posiada wiedzę z zakresu informatyki, analizy sygnałów, regulacji automatycznej, robotyki, algorytmów decyzyjnych i obliczeniowych, automatyki i teorii sterowania, układów napędowych, systemów sterowania maszyn i robotów, mikroprocesorów i procesorów sygnałowych, układów programowalnych, w tym programowania obrabiarek numerycznych, jak również wiedzę z budowy i programowania komputerów, elektroniki i miernictwa komputerowego. Posiada także umiejętności korzystania ze sprzętu komputerowego w ramach użytkowania profesjonalnego oprogramowania inżynierskiego, jak i opracowywania własnych, prostych aplikacji programowania i sterowników logicznych, sieci komputerowych i sieci przemysłowych przy eksploatacji i do projektowania układów automatyki, systemów sterowania oraz systemów wspomagania decyzji. Absolwent jest przygotowany do eksploatacji, uruchamiania i projektowania systemów automatyki i robotyki w różnych zastosowaniach.
Eksploatacja maszyn i pojazdów
Absolwent, poza wiedzą oraz umiejętnościami z zakresu budowy, technologii i eksploatacji maszyn i pojazdów, w tym pojazdów szynowych, uzyskuje umiejętność projektowania procesów technologicznych obróbki i montażu oraz wdrażania tych projektów. Projekty wykonywane podczas studiów, w powiązaniu z przemysłem, umożliwiają nabycie umiejętności rozwiązywania kompleksowych problemów eksploatacyjnych w przedsiębiorstwie oraz uczą nowoczesnego podejścia do projektowania procesów eksploatacyjnych, technologicznych i montażu przy wykorzystaniu systemów informatycznych. Kształcenie w zakresie przedmiotów: CAD, CAD/CAM, CAPP, elastyczne systemy wytwarzania (FMS) oraz systemy informatyczne, zapoznaje absolwentów specjalności z możliwościami komputerowego wspomagania projektowania wyrobów, wdrażania nowych technologii oraz racjonalnego dobierania strategii eksploatacyjnych.
Mechanika lotnicza
W ramach procesu kształcenia szczególny nacisk kładzie się na zapoznanie studentów z budową statków powietrznych, nowoczesnymi metodami konstrukcji statków powietrznych, zasad ich funkcjonowania, budowy i eksploatacji silników lotniczych. Podstawowa wiedza i umiejętności inżynierskie są wzbogacone o zagadnienia eksploatacji technicznej, komputerowego wspomagania projektowania oraz techniki informatyczne. Nabyte przez absolwenta umiejętności pozwalają na samodzielne korzystanie z zasobów wiedzy inżynierskiej odpowiadającej aktualnym potrzebom nowoczesnego przemysłu lotniczego i przemysłów pokrewnych.
Absolwent specjalności Mechanika Lotnicza otrzymuje wiedzę i umiejętności wystarczające do podjęcia pracy zawodowej oraz do rozpoczęcia praktyki zawodowej celem uzyskania certyfikacji obsługowej. Dobre przygotowanie ogólne oraz inżynierskie umiejętności praktyczne pozwalają absolwentowi szybko przystosować się do indywidualnych warunków pracy w różnorodnych i zmieniających się środowiskach: zarówno w dużych zakładach przemysłowych, stacjach obsługowych statków powietrznych, jak też w małych i średnich przedsiębiorstwach branży lotniczej. Absolwent posiada umiejętność sprawnego komunikowania się wewnątrz swojego środowiska zawodowego oraz z jego ekonomicznym i społecznym otoczeniem. Potrafi on kierować zespołowym rozwiązywaniem problemów technicznych.
Zarządzanie procesami wytwarzania
Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę inżynierską z inżynierii produkcji związanej z przemysłami: motoryzacyjnym, precyzyjnym, spożywczym, maszynowym, elektromaszynowym i pochodnymi. Dotyczy to w szczególności produkcji, w której zautomatyzowane i wysokowydajne procesy wykorzystują zaawansowane technologie materiałowe (obróbki plastycznej metali, odlewnictwa, przetwórstwa tworzyw sztucznych, spajania), technologie ubytkowe (obróbka skrawaniem i obróbki niekonwencjonalne) oraz technologie montażu. Ponadto posiada zaawansowaną wiedzę oraz praktyczne umiejętności z zakresu organizacji i zarządzania. Jest przygotowany do kierowania zespołami oraz zarządzania placówkami projektowymi, gospodarczymi i personelem w przedsiębiorstwach przemysłowych.