Wydział Nauk Technicznych

Kierunki kształcenia

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

Na kierunku Bezpieczeństwo i higiena pracy prowadzone są studia pierwszego stopnia (inżynierskie) w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym).

Absolwent po ukończeniu 7-semestralnych studiów otrzymuje tytuł zawodowy inżyniera. Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku jest pierwszą uczelnią wyższą w województwie kujawsko-pomorskim, która uruchomiła ten kierunek studiów.

Program kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo i higiena pracy oparty został na sprawdzonych wzorach dydaktycznych z uwzględnieniem lokalnych potrzeb i trendów na rynku pracy. Ma on również zapewnić absolwentom możliwość kontunuowania nauki na studiach drugiego stopnia (magisterskich).

Specjalności:

Chemiczne zagrożenia środowiska

Studenci wybierając, jako specjalność Chemiczne zagrożenia środowiska mogą liczyć na pozyskanie niezbędnej wiedzy z zakresu nauk technicznych, ekonomicznych i prawnych, w tym w szczególności prawa i ochrony pracy, wypadków i chorób zawodowych, zagrożeń ze strony środowiska, metodyki oceny ryzyka zawodowego, systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, ergonomii w projektowaniu stanowisk roboczych etc. Zdobyta wiedza będzie potrzebna do poznania i analizowania bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy oraz minimalizowania ryzyka zawodowego. Absolwenci przygotowani będą do wypełniania obowiązków nałożonych na służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zarządzanie systemem bezpieczeństwa i higieny pracy

Absolwent posiadać będzie wiedzę z zakresu systemu ochrony pracy, identyfikacji zagrożeń, analizy i oceny ryzyka zawodowego, systemów oceny zgodności, akredytacji i certyfikacji, katastrof przemysłowych, bezpieczeństwa medycznego, ratownictwa, chorób zawodowych, postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych etc. Zdobędzie kompletną i rzetelną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz systemów zarządzania bezpieczeństwem. Celem studiów jest przekazanie teoretycznej wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu bhp i systemów zarządzania bezpieczeństwem potrzebnych przede wszystkim w pracy w specjalistycznych służbach bhp, jak również na stanowiskach menedżerskich osób zatrudnionych w procesach produkcyjnych. Absolwenci zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie opracowywania planów BHP, audytów bezpieczeństwa, szacowania i kontroli istniejącego ryzyka zawodowego. Ważnym elementem kształcenia będą praktyki, a także zdobywanie umiejętności pracy zespołowej.

BUDOWNICTWO

Na kierunku Budownictwo prowadzone są studia pierwszego stopnia (inżynierskie) w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym).

Uchwałą Nr 465/2017 Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 21 września 2017 r. kierunek Budownictwo uzyskał pozytywną ocenę jakości kształcenia. Zgodnie z opinią Polskiej Komisji Akredytacyjnej, kierunek Budownictwo spełnia wymagania kadrowe, programowe, w tym dotyczące osiąganych efektów kształcenia oraz organizacyjne do prowadzenia na kierunku Budownictwo studiów pierwszego stopnia. Poziom prowadzonego kształcenia odpowiada przyjętym kryteriom jakościowym w stopniu pozwalającym na wydanie oceny pozytywnej.

Specjalności:

Budownictwo drogowe

Absolwent tej specjalności posiada niezbędną wiedzę z zakresu projektowania, budowy i eksploatacji wszystkich obiektów i budowli związanych z drogownictwem (drogi, ulice, place, parkingi, mosty, wiadukty itp. Ponadto posiada wiedzę z zakresu organizacji ruchu drogowego, konieczną dla projektowania węzłów komunikacyjnych i układów dróg. Potrafi również projektować i nadzorować budowę prostych obiektów budowlanych. .Po odbyciu niezbędnej praktyki zawodowej, w trybie określonym odrębnymi przepisami, może ubiegać się o uzyskanie odpowiednich uprawnień zawodowych z zakresu budownictwa drogowego i ogólnego.. Absolwent specjalności budownictwa drogowego może znaleźć zatrudnienie we wszystkich dziedzinach działalności gospodarczej, projektowej i administracyjnej związanej z budownictwem i eksploatacją dróg.

Budownictwo ogólne

Absolwent tej specjalności posiada wiedzę o materiałach i wyrobach budowlanych oraz nowoczesnych technologii ich wytwarzania. Jest wyposażony w niezbędna wiedzę z zakresu technologii realizacji budynków i obiektów budowlanych, a także metodach projektowania konstrukcji budowlanych. Posiada umiejętność wykonywania obliczeń z zakresu konstrukcji inżynierskich. Potrafi do celów projektowych wykorzystywać nowoczesne technologie i metody komputerowe stosowane w budownictwie. Po odbyciu niezbędnej praktyki zawodowej, w trybie określonym odrębnymi przepisami, może ubiegać się o uzyskanie odpowiednich uprawnień zawodowych z zakresu budownictwa. Absolwent specjalności budownictwa ogólnego może znaleźć zatrudnienie we wszystkich dziedzinach działalności gospodarczej, projektowej i administracyjnej związanej z szeroko rozumianym budownictwem.

Technologia i organizacja budownictwa

Absolwent tej specjalności posiada wiedzę z zakresu ergonomii budowlanej, mechanizacji budownictwa oraz podstawy wiedzy z zakresu ekonomiki budownictwa i procesów budowlanych. Oprócz przygotowania inżynierskiego z dziedziny budownictwa, absolwent posiada wiedzę z zakresu organizacji i zarządzania, prawa, finansów oraz rewitalizacji budynków. Posiada również niezbędną wiedze w zakresie kosztorysowania, komputerowego wspomagania analizy technologiczno-organizacyjnej realizacji procesu budowlanego, doradztwa technicznego, zarządzania kosztami oraz projektowania i wdrażania nowoczesnych technologii i innowacji organizacyjnych i modernizacyjnych. .Po odbyciu niezbędnej praktyki zawodowej, w trybie określonym odrębnymi przepisami, może ubiegać się o uzyskanie odpowiednich uprawnień zawodowych z zakresu budownictwa. Absolwent tej specjalności może znaleźć zatrudnienie we wszystkich dziedzinach działalności gospodarczej, projektowej i administracyjnej związanej z budownictwem.

ENERGETYKA

Na kierunku Energetyka prowadzone są studia pierwszego stopnia (inżynierskie) w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym).

Absolwent posiada niezbędną wiedzę z zakresu wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w elektrowniach i elektrociepłowniach, jej przesyłaniu i dystrybucji. Posiada odpowiednie przygotowanie umożliwiające projektowanie i realizację inwestycji energetycznych charakteryzujących się wysokim współczynnikiem efektywności ekonomicznej. Jest przygotowany do zarządzania dystrybucją energii i efektywnego jej wykorzystania. Po odbyciu niezbędnej praktyki zawodowej, w trybie  określonym odrębnymi przepisami, może ubiegać się o uzyskanie odpowiednich uprawnień zawodowych z zakresu eksploatacji urządzeń energetycznych. Absolwent tej specjalności jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach i zakładach zajmujących się wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii. Może również  pracować jako specjalista do spraw energetyki w odpowiednich jednostkach samorządu terytorialnego.

Specjalności:

Dozór i eksploatacja urządzeń energetycznych

Umiejętności: Absolwent specjalności Dozór i eksploatacja urządzeń energetycznych posiada niezbędną wiedzę z zakresu wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w elektrowniach i elektrociepłowniach, jej przesyłaniu i dystrybucji. Posiada odpowiednie przygotowanie umożliwiające kierowanie jednostkami dozoru sieci energetycznych oraz zna istotę oraz zasady efektywnej eksploatacji, w szczególności diagnozowania urządzeń i sieci energetycznych. Po odbyciu niezbędnej praktyki zawodowej, w trybie określonym odrębnymi przepisami, może ubiegać się o uzyskanie odpowiednich uprawnień zawodowych z zakresu eksploatacji i nadzoru urządzeń energetycznych.

Placówki, w których możesz podjąć pracę: Absolwent tej specjalności może znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach i podmiotach gospodarczych zajmujących się produkcją energii elektrycznej, jej dystrybucją a także eksploatacją i nadzorem wszystkich urządzeń energetycznych. Może również pracować, jako specjalista do spraw energetyki w odpowiednich jednostkach samorządu terytorialnego.

Ekologiczne systemy wykorzystania energii

Absolwent posiada niezbędną wiedzę z zakresu wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w elektrowniach i elektrociepłowniach, jej przesyłaniu i dystrybucji. Posiada umiejętności obliczania i projektowania w zakresie: doboru turbin w elektrowniach wodnych, instalacji solarnych (kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych) a także elektrowni wiatrowych, biogazowni i instalacji geotermalnych. Dysponuje również wiedzą pozwalającą na projektowanie, instalowanie i użytkowanie instalacji i systemów energetycznych bazujących na odnawialnych źródłach energii. Po odbyciu niezbędnej praktyki zawodowej, w trybie określonym odrębnymi przepisami, może ubiegać się o uzyskanie odpowiednich uprawnień zawodowych z zakresu projektowania i eksploatacji urządzeń energetycznych. Absolwent tej specjalności może znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach i podmiotach gospodarczych zajmujących się produkcją energii elektrycznej, jej dystrybucją a także eksploatacją wszystkich urządzeń energetycznych.

Zrównoważony rozwój energetyki

Absolwent posiada niezbędną wiedzę z zakresu wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w elektrowniach i elektrociepłowniach, jej przesyłaniu i dystrybucji. Posiada odpowiednie przygotowanie umożliwiające projektowanie i realizację inwestycji energetycznych charakteryzujących się wysokim współczynnikiem efektywności ekonomicznej .Jest przygotowany do zarządzania dystrybucją energii i efektywnego jej wykorzystania. Po odbyciu niezbędnej praktyki zawodowej, w trybie określonym odrębnymi przepisami, może ubiegać się o uzyskanie odpowiednich uprawnień zawodowych z zakresu eksploatacji urządzeń energetycznych. Absolwent tej specjalności jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach i zakładach zajmujących się wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii. Może również pracować jako specjalista do spraw energetyki w odpowiednich jednostkach samorządu terytorialnego.

LOGISTYKA

Na kierunku Logistyka prowadzone są studia pierwszego stopnia (inżynierskie) w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym).

Absolwent po ukończeniu 7-semestralnych studiów otrzymuje tytuł zawodowy inżyniera.

Program kształcenia na kierunku Logistyka oparty został na sprawdzonych wzorach dydaktycznych z uwzględnieniem lokalnych potrzeb i trendów na rynku pracy. Ma on również zapewnić absolwentom możliwość kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia (magisterskich).

Specjalności:

Logistyka przedsiębiorstw

Absolwent posiada wiedzę w zakresie zarządzania przepływem informacji i znajomości potrzeb i funkcjonowania rynku. Ponadto posiada wiedzę na temat zarządzania przepływem surowców, materiałów i gotowych produktów zarówno w obrębie przedsiębiorstwa, jak i między podmiotami gospodarczymi w ramach tzw. łańcucha dostaw, poczynając od źródeł zaopatrzenia a kończąc na obsłudze klienta finalnego. Jest również przygotowany do zarządzania procesami magazynowania, transportu oraz zarządzania zapasami. Może znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach i zakładach produkcyjnych a także centrach logistycznych i magazynowych.

Logistyka służb mundurowych

Absolwent posiada szeroką wiedzę z zakresu logistyki dostaw, zaopatrzenia i transportu. Ponadto posiada niezbędną wiedzę z dziedziny nowoczesnych technologii stosowanych w obszarach działania służb mundurowych. Jest w pełni przygotowany doprowadzenia analiz w zakresie aktualnego zapotrzebowania służb mundurowych. Posiada odpowiednie kompetencje w dziedzinie nowoczesnego planowania zaopatrzenia, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, z którymi służby mundurowe mają  do czynienia. Może zatrudnienie we wszystkich służbach mundurowych a także instytucjach i organizacjach zajmujących się zarządzaniem kryzysowym.

Logistyka transportu

Absolwent posiada wiedzę z zakresu projektowania systemów transportowych oraz zarządzania systemami transportowo-dystrybucyjnymi. Ponadto zna metody i techniki organizowania, planowania i kontrolowania procesów spedycji i transportu. Zna także najnowsze technologie i technikę sprzętu transportu wewnętrznego w centrach logistycznych. Posiada również niezbędną wiedzę z zakresu technologii transportu drogowego, prac ładunkowych oraz infrastruktury transportu. Może znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach transportowo spedycyjnych a także centrach logistycznych.

 

 

 

STUDENT

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

ul. Okrzei 94A, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709