Wykład prof. nadzw. dr. hab. Stanisława Kunikowskiego w Radziejowie

22 listopada 2023


W dniu 18 października 2023 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie nastąpiła inauguracja nowego roku akademickiego w Kujawsko-Dobrzyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie.
Wśród gości Małgorzata Chłodzińska sekretarz Starostwa Powiatowego, Jerzy Nowacji prezes Zarządu KDUTW .

Niezwykle ciekawy wykład pt. Dwory i pałace Kujaw wygłosił prof. nadzw. Dr hab. Stanisław Kunikowski. Wykładowca przypomniał,że Kujawsko-pomorskie to wspaniały region, który posiada dużą ilość pałaców, dworów i zamków. Niecałe sto lat temu w dworach i pałacach tworzyła się polska kultura narodowa. W okresie zaborów i walk o niepodległość w dworach i dzięki właścicielom majątków pielęgnowano wartości takie jak „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

Najliczniej reprezentowane są dwa typy obiektów: sakralne i mieszkalne. Kolejne to są następujące typy obiektów: założenia zieleni , folwarczne , rezydencjonalne , publiczne , cmentarze , obronne , gospodarcze , przemysłowe , zamki , urbanistyczne .

Stosunkowo licznie reprezentowane są obiekty rezydencjonalne, folwarczne oraz założenia zieleni. Związane to jest z jednej strony ze stosunkowym rozdrobnieniem własności ziemskiej przede wszystkim w okresie od XVIII do XX w. (poza nielicznymi przypadkami brak wielkich majątków ziemskich), a z drugiej strony ich zamożnością. Stąd liczne dwory, zazwyczaj otoczone parkami oraz znajdujące się w pobliżu zabudowania folwarczne.

Niestety świat ziemiaństwa został brutalnie zniszczony najpierw w czasie II wojny światowej, a później po przejęciu władzy w Polsce przez komunistów.

Dziś o bogatej historii majątków i dworów świadczą tylko pozostałe budynki .
W części organizacyjnej omówiono działania na najbliższy okres.
W części organizacyjnej były kwiaty, podziękowania, omówiono plan działań na najbliższy okres.

Album fotek. Tutaj:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10232405300055969&type=3

Karol Szmagalski

Artykuł. Tutaj:

https://wloclawek.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/wyklad-prof-nadzw-dr-hab-stanislawa-kunikowskiego-w,477755,t,id.html

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709