Wykład pt. „Pierwsza pomoc. Koperta życia”

Dział Promocji KSW 27 mar , 2024 0 Comments

W dniu 26 marca 2024 roku Słuchacze Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie spotkali się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej , aby wysłuchać wykładu Pana dr Sebastiana Jankiewicza – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radziejowie pt „Pierwsza pomoc. Koperta życia”.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10233324084305001&type=3

Omawiając zagadnienie „Koperta życia” wskazał na to,że akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych,starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr pesel. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne. Koperta życia to akcja do której przystąpienia zachęcają lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego.

Wykładowca wskazał na zasady jakimi powinniśmy kierować się przy pierwszej pomocy, a mianowicie: zbadaj terytorium Rozejrzyj się po okolicy i upewnij, że udzielenie pierwszej pomocy nie będzie stanowiło dla Ciebie niebezpieczeństwa. …,Oceń sytuację W kolejnym kroku sprawdź stan osoby poszkodowanej. …,Wołaj o pomoc Gdy poszkodowany jest nieprzytomny, potrzebna będzie Ci pomoc. …Udziel bezpośredniej pomocy Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny …

oraz przypomniał,że:

Pierwsza pomoc oznacza natychmiastową opiekę nad poszkodowanym lub osobą, której stan zdrowia nagle uległ pogorszeniu? Stosuje się ją możliwie jak najszybciej po wypadku lub wystąpieniu nagłej choroby. Pomoc udzielona jeszcze przed przyjazdem karetki może uratować życie albo pomóc w dojściu do zdrowia.
Pierwsza pomoc przede wszystkim pomaga ratować życie. Osoba, która doskonale zna zasady udzielania pomocy, jest bardziej pewna siebie, skłonna podjąć natychmiastowe działanie i potrafi zapanować nad sobą w trudnych okolicznościach
Jest to niezwykle ważne, gdyż spokój, adekwatna ocena sytuacji i doraźna pomoc, mogą przynieść natychmiastową ulgę poszkodowanej osobie. Znajomość zasad pierwszej pomocy wyposaża nas także w narzędzia, dzięki którym możemy ustabilizować stan pacjenta do momentu przybycia pogotowia ratunkowego i zapobiec nagłemu pogorszeniu sytuacji.
Pierwsza pomoc zakłada kilka podstawowych elementów: ochronę życia poszkodowanego, obserwatora i ratownika, upewnienie się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne, zapewnienie ulgi w bólu i zapobieganie pogorszenia się stanu osoby poszkodowanej. Jednak jakie kroki po kolei podjąć w podbramkowej sytuacji?
W sumie ciekawe, pożyteczne, pouczające spotkanie.

W części organizacyjnej omówiono bieżące działania.

Karol Szmagalski

Artykuł. Tutaj:

https://wloclawek.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/wyklad-pt-pierwsza-pomoc-koperta-zycia,482501,t,id.html

Spotkanie historyczno–muzyczne w Radziejowie

Dział Promocji KSW 19 mar , 2024 0 Comments

Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, którzy podczas II wojny światowej byli transportowani na teren Polski, aby prowadzić akcje przeciwko okupantowi oraz organizować ruch oporu. Początek organizacji cichociemnych miał miejsce po klęsce we Francji, kiedy polscy żołnierze przedostawali się do Anglii, gdzie zadeklarowali dalsza walkę. Cichociemni byli żołnierzami szkoleni do zadań specjalnych , takich jak dywersja, sabotaż, wywiad, łączność i prowadzenie działań partyzanckich. Wszyscy byli ochotnikami.

Więcej. Tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cichociemni

Jednym z nich był związany z naszym miastem Antoni Iglewski pseudonim „Ponar”, wybitny przedstawiciel cichociemnych. Warto, ba trzeba sięgnąć do jego „Wspomnień z lat 1939-1945- Antoni Iglewski ,,Ponar””.

W dniu 27 stycznia 2024 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kujaw rok 2024 uznano jako „Rok PONARA”. Tego dnia na miejscowym cmentarzu przy jego grobie zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Wiązankę kwiatów złożono pod tablicą przy miejscowym LO. Wartę przy grobie i LO wystawił Zespół Szkół Mechanicznych w Radziejowie, którego skład stanowiły ich klasy mundurowe.

Więcej. Tutaj:

125 rocznica urodzin i 45 rocznica śmierci Antoniego Iglewskiego „Ponara” – Materiał Mieszkańca – NaszeMiasto.pl

Do Izby Regionalnej przybywa młodzież, dzieci, dorośli, gdzie istnieje kącik poświęcony naszemu bohaterowi. Ma możliwość wysłuchania ciekawych informacji na temat jego działalności.

W dniu 15 marca 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie w ramach obchodzonego Roku Ponara spotkali się się mieszkańcy Radziejowa i nie tylko, na spotkaniu historyczno-muzycznym – „Ponar Cichociemny z Radziejowa w 125 rocznicę urodzin i 45 rocznicę śmierci Antoniego Iglewskiego” zorganizowanego przez Bibliotekę we współpracy z Zespołem Szkół Mechanicznych w Radziejowie – Szkolne Koło Różnych Form Artystycznych wg scenariusza Aurelli Barczak i Karol Brzykcego.

SZKOLNE KOŁO RÓŻNYCH FORM ARTYSTYCZNYCH Z ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH W RADZIEJOWIE WE WSPÓŁPRACY Z MIEJSKĄ I POWIATOWĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ W RADZIEJOWIE,UPAMIĘTNIAJĄC 125 ROCZNICĘ ŚMIERCI ANTONIEGO IGLEWSKIEGO -PONARA PRZYGOTOWAŁO KRÓTKI MONTAŻ UPAMIĘTNIAJĄCY NASZEGO BOHATERA.
Szkolne Koło Różnych Form Artystycznych działa w ZSM w Radziejowie od 20 LAT pod kierownictwem nauczycieli pasjonatów.  Koło gromadzi uczniów, którzy sprawdzają się w roli artystów  wcielając się w rożne role  komentują historię i teraźniejszość. Realizuje różnego rodzaju uroczystości, przedstawienia ,wieczorki poetyckie, dostarczając mnóstwa emocji.

 Wśród gości siostrzeniec Antoniego Iglewskiego Szymon Szynkowski z rodziną oraz członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie.

Album fotek. Tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10233283827458605&type=3

Artykuł. Tutaj: https://wloclawek.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/spotkanie-historyczno-muzyczne-w-radziejowie,482319,t,id.html

Karol Szmagalski

Wykład – „ Dieta 50+. Zdrowa żywność – zdrowe życie”

Dział Promocji KSW 14 mar , 2024 0 Comments

W dniu 12 marca 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się Słuchacze Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie na niezwykle pożytecznym i interesującym wykładzie pt. „ Dieta 50+. Zdrowa żywność – zdrowe życie” , który poprowadziły Panie z ZSR CKU w Przemystce : Wioletta Łodygowska, Adriana Burczyk – Sztejkowska.

Były pytania, dyskusja.

Karol Szmagalski

Spotkanie z Krzysztofem Wolańskim w Radziejowie

Dział Promocji KSW 05 mar , 2024 0 Comments

W dniu 1 marca 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się na kolejnej inauguracji Słuchacze Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie, aby wysłuchać interesującego wykładu Pana Krzysztofa Wolańskiego pt. „Rehabilitacja Seniorów”,a zwłaszcza dysfunkcje układu ruchu ….

Wykład bogato ilustrowany pokazem multimedialnym. Warto o wielu zasygnalizowanych problemach pamiętać w naszym codziennym życiu.

Ciekawe i pożyteczne spotkanie.

Warto, ba trzeba przypomnieć ,że poważne choroby dewastują organizm, co w przypadku osób starszych jest szczególnie odczuwalne. Drogą do powrotu do zdrowia jest rehabilitacja. Rehabilitacja osób starszych jest często następstwem lub uzupełnieniem leczenia pewnych chorób i dolegliwości seniorów.

Działania rehabilitacyjne to zabiegi takie jak masaże, kąpiele lecznicze, hydroterapia i krioterapia, gimnastyka i fizjoterapia, światłolecznictwo czy leczenie polem elektromagnetycznym. Część zabiegów w ramach rehabilitacji osób starszych musi odbyć się indywidualnie. Jednak często terapią rehabilitacyjną są zajęcia aqua aerobicu na basenie czy gimnastyka dla seniorów. Przebywanie w grupie nie tylko motywuje do ćwiczeń, ale również poprawia humor, pozwala poznać nowych ludzi i zapomnieć o kłopotach. Przebywanie w grupie nie tylko motywuje do ćwiczeń, ale również poprawia humor, pozwala poznać nowych ludzi i zapomnieć o kłopotach. Grupowa rehabilitacja osób starszych polecana jest również samotnym seniorom, którzy usunęli się w cień.

Po wykładzie Pana Krzysztofa Wolańskiego przedstawiciele Urzędu Skarbowego zapoznali Słuchaczy z przysługującymi ulgami w podatku przy rozliczaniu PIT za 2023 rok, jak i z spadkami i darowiznami.

W części organizacyjnej omówiono zadania na najbliższy semestr. Podniosłym wydarzeniem było wręczenie kwiatów i dyplomu dla Szymona Szynkowskiego z okazji 85 rocznicy urodzin, oraz Jadwigi Reska z okazji 80 rocznicy urodzin.

Album fotek. Tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10233173617863434&type=3

Karol Szmagalski

Spotkanie z Józefem Nowakowskim

Dział Promocji KSW 24 sty , 2024 0 Comments

W dniu 23 stycznia 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się Słuchacze Kujawsko- Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie z Panem Józefem Nowakowskim stałym wykładowca na naszym Uniwersytecie, który tym razem przedstawił nam zagadnienia poświęcone tematyce związanej z powstaniem kanału Bachorza.

Kolejne niezwykle ciekawe spotkanie, obfitujące w ciekawą narrację wykładowcy.

Album fotek. Tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10232931799298121&type=3

Kilka słów o kanale:

Kanał Bachorze (Kanał Piastowski) –kanał wodny o długości 46,4 km na Kujawach, łączący Noteć w Kruszwicy ze Zgłowiaczką w Brześciu Kujawskim. Z uwagi na to, że kanał przecina wododział Odry i Wisły, jego wody w części zachodniej i wschodniej płyną w dwóch przeciwnych kierunkach. Jedno ramię uchodzi do jeziora Gopło i jest jednym z największych jego dopływów, drugie natomiast uchodzi do Zgłowiączki, będącej dopływem Wisły.

Najstarsza wzmianka o drodze wodnej przez Bachorze pochodzi z 1297 r. Za czasów króla Przemysła II u ujścia Zgłowiączki do Wisły powstała wtedy osada służebna Korabniki, której nazwa wzięła się od płaskodennych statków, mogących pokonać płytki kanał przecinający Bachorze. Rejon Bachorza był w czasie wiosennego przyboru wód całkowicie zalany i można było przeprawić się tędy łodzią.

Było to miejsce dogodne do połączenia dorzeczy Wisły i Odry w jeden system, gdyż odległość do pokonania (od jeziora Gopło do Wisły) wynosiła ok. 40 km, a teren był płaski i podmokły. W związku z tym ówcześni władcy nakazali podjęcie prac nad pogłębieniem koryta płynących tu niewielkich rzek i połączeniem ich w system umożliwiający żeglugę przez cały rok. Prace były żmudne i często przerywane, bowiem były to niespokojne czasy rozbicia dzielnicowego.

Obecna forma kanału powstała podczas prac melioracyjnych, przeprowadzonych w połowie XIX wieku. Pierwsze prace melioracyjne podjęto w 1836, a zasadniczą część prac wykonano w lipcu-sierpniu 1855 (Kolberg podaje datę 1858)

Żródło:

Kanał Bachorze – Wikipedia, wolna encyklopedia

Spotkanie ze Stanisławem Pawlakiem poświęcone tematyce związanej z województwem Kujawsko-pomorskim

Dział Promocji KSW 10 sty , 2024 0 Comments

10 stycznia 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się Słuchacze Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie z Panem Stanisławem Pawlakiem poświęcone tematyce związanej z województwem Kujawsko- pomorskim.

To kolejne interesujące i pożyteczne spotkanie z tym politykiem umożliwiające zapoznanie się z działaniami samorządowych władz w województwie kujawsko- pomorskim na wielu odcinkach.

Album fotek. Tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10232931681855185&type=3

Spotkanie z Markiem Nadolskim – „Polskie akcenty w Grecji Nowożytnej”

Dział Promocji KSW 09 sty , 2024 0 Comments

8 stycznia 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Kujaw wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym koło Radziejów z Panem Markiem Nadolskim przedstawicielem w Atenach Fundacji Instytutu Juliusza Słowackiego.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół, ZSR CSU w Przemystce, Zespołu Szkół i Placówek w Radziejowie wraz z opiekunami, członkowie Towarzystwa Miłośników Kujaw, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak i wielu zainteresowanych tematyką Grecji.

Więcej o Fundacji: http://fijs.com.pl/strona-glowna/

Gościliśmy Panią Elżbietę Panajata-Nawrocką Prezesa Fundacji Instytutu Juliusza Słowackiego w Gdańsku.

Pan Marek przedstawił temat „ Polskie akcenty w Grecji Nowożytnej”. Wśród wielu zagadnień zasygnalizował, że Grecja w ostatnich latach cieszy się zainteresowaniem wśród polskich turystów. W 2022 r. była drugą (po Turcji) ulubioną destynacją Polaków. Do najpopularniejszych regionów należały w ubiegłorocznym sezonie wyspy Kreta, Rodos, Korfu. Wspomniał o umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Greckiej o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu, podpisana w Warszawie dnia 8 lipca 2013 r.

Kilka słów o Panu Marku Nadolskim:

Z wykształcenia urbanista, od 1998 roku mieszkający w Atenach. Dziennikarz polonijny oraz wieloletni sekretarz Towarzystwa Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Atenach, działający aktywnie w Polonii Greckiej.

Misją Fundacji reprezentowanej przez niego fundacji jest:popularyzacja postaci oraz promocja twórczości Juliusza Słowackiego w kraju i za granicą, popularyzacja wiedzy o kulturze antycznej oraz wspieranie nauki języków klasycznych, popularyzacja polskiej historii oraz promocja polskiej kultury w kraju i za granicą, wspieranie polskiej tożsamości środowisk polonijnych, badanie i popularyzacja związków kultury polskiej z kulturą antyczną, popularyzacja i wspieranie chrześcijańskiej tożsamości Polski i Europy, wspieranie lokalnych środowisk i wydarzeń kulturalnych o charakterze patriotycznym i chrześcijańskim, ochrona materialnych oraz niematerialnych dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w kraju i za granicą, współpraca z osobami i instytucjami mającymi powyższe na celu, w kraju i za granicą, realizacja zadań publicznych w sferze kultury.

Warto sięgnąć do opracowań Marka Wąsowicza polskiego historyka prawa, profesora nauk prawnych, nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego , byłego prorektor UW oraz członka zarządu Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego z racji jego zainteresowania badawczego:kultura i społeczeństwo Grecji epoki archaicznej i klasycznej, historiografia grecka, demokracja ateńska. Ostatnia jego publikacja to „Tu jest Grecja”.

Album fotek. Tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10232931657334572&type=3

Trzeba przypomnieć, że bogatą kartę w dziejach stosunków Polski z różnymi krajami świata stanowią kontakty polsko-greckie. Datują się one od średniowiecza. Zainteresowanie Grecją w Polsce zaczęło się w średniowieczu. Grecja jako kolebka kultur europejskich budziła respekt, powodowało to zainteresowanie jej przeszłością a nawet językiem. Jawiła się ona jako symptom przeszłości, w nowym wydaniu. Starożytna Grecja pozostawiła po sobie wiele cennych pamiątek, które w okresie humanizmu i odrodzenia były często wyeksponowane.

W II połowie XIX i początku XX w. szerokie rozmiary osiągnęła emigracja zarobkowa; do Grecji nie udawali się liczni Polacy; głównie kierowali się tam górnicy z Górnego Śląska. Udawali się na Kretę i do Tesalii. Mieszkali zazwyczaj w skromnych warunkach i żyli bardzo ubogo. Pozostawały po nich polskie cmentarze.

Podczas fali polskiego uchodźstwa lat osiemdziesiątych wyjechało do Grecji kilkadziesiąt tysięcy Polaków pochodzących z różnych grup społecznych. Nie wszyscy jednak nosili się z zamiarem pozostania w Grecji na stałe. Bałkany stały się dla Polaków punktem „przerzutowym” do krajów Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Australii. Trzecią większą falę emigrantów przyniosły lata osiemdziesiąte i była to emigracja stanu wojennego.

Obecnie według danych szacunkowych mieszka w Grecji około 130 tysięcy Polaków. I tak stawia to Grecję na 8-9 miejscu pod względem liczebności Polonii na świecie.

Ciekawe, pożyteczne i edukacyjne spotkanie. Stanowi kontynuacje jego spotkań w Izbie Regionalnej (Pana Marka Nadolskiego).

Karol Szmagalski

Artykuł. Tutaj: https://wloclawek.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/spotkanie-z-markiem-nadolskim-polskie-akcenty-w-grecji,480669,t,id.html

Spotkanie z Edytą Kozłowską Rzecznikiem Praw Konsumenta

Dział Promocji KSW 13 gru , 2023 0 Comments

W dniu 12 grudnia 2023 roku w Miejskiej I Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie odbyło się spotkanie Słuchaczy Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie z Edytą Kozłowską Rzecznikiem Praw Konsumenta pt.” Jak nie stracić głowy w czasie przed świątecznych zakupów”.

W interesującym i pożytecznym wykładzie padło szereg rad , które warto przestrzegać. A mianowicie : nie rób zakupów w weekend i po południu,poświęć więcej czasu na zakupy, bądź asertywny, uważaj na magię cen, nie dajmy się nabrać na zakupy 3 za cenę 2 ( stary jak świat trik, który jest niestety bardzo skuteczny. W święta kupujemy zdecydowanie więcej, dlatego sieci handlowe, niczym dobre duszki, starają się nam pomóc w zrobieniu zapasów).

To tylko niektóre poruszone zagadnienia związane z tym tematem. W części organizacyjnej omówiono bieżące działania.

Album fotek. Tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10232804736521631&type=3

Spotkanie z Policją

Dział Promocji KSW 08 gru , 2023 0 Comments

W dniu 7 grudnia 2023 roku w Miejskiej I Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie odbyło się spotkanie ze Słuchaczami Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie poświęcone debacie społecznej związanej z ruchem drogowym przeprowadzone przez Funkcjonariuszy Komendy Powiatowej w Radziejowie . To kolejne spotkanie po wykładzie „Bezpieczeństwo Seniorów”,jaki w dniu 28 listopada 2023 roku wygłosił aspirant Dawid Kontowicz oraz mł. aspirant Magdalena Cywińska- Grobelska (KPP Radziejów).

Kolejne potrzebne, pożyteczne spotkania.

Karol Szmagalski

Wykład prof. nadzw. dr. hab. Stanisława Kunikowskiego w Radziejowie

Dział Promocji KSW 22 lis , 2023 0 Comments

W dniu 18 października 2023 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie nastąpiła inauguracja nowego roku akademickiego w Kujawsko-Dobrzyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie.
Wśród gości Małgorzata Chłodzińska sekretarz Starostwa Powiatowego, Jerzy Nowacji prezes Zarządu KDUTW .

Niezwykle ciekawy wykład pt. Dwory i pałace Kujaw wygłosił prof. nadzw. Dr hab. Stanisław Kunikowski. Wykładowca przypomniał,że Kujawsko-pomorskie to wspaniały region, który posiada dużą ilość pałaców, dworów i zamków. Niecałe sto lat temu w dworach i pałacach tworzyła się polska kultura narodowa. W okresie zaborów i walk o niepodległość w dworach i dzięki właścicielom majątków pielęgnowano wartości takie jak „Bóg – Honor – Ojczyzna”.

Najliczniej reprezentowane są dwa typy obiektów: sakralne i mieszkalne. Kolejne to są następujące typy obiektów: założenia zieleni , folwarczne , rezydencjonalne , publiczne , cmentarze , obronne , gospodarcze , przemysłowe , zamki , urbanistyczne .

Stosunkowo licznie reprezentowane są obiekty rezydencjonalne, folwarczne oraz założenia zieleni. Związane to jest z jednej strony ze stosunkowym rozdrobnieniem własności ziemskiej przede wszystkim w okresie od XVIII do XX w. (poza nielicznymi przypadkami brak wielkich majątków ziemskich), a z drugiej strony ich zamożnością. Stąd liczne dwory, zazwyczaj otoczone parkami oraz znajdujące się w pobliżu zabudowania folwarczne.

Niestety świat ziemiaństwa został brutalnie zniszczony najpierw w czasie II wojny światowej, a później po przejęciu władzy w Polsce przez komunistów.

Dziś o bogatej historii majątków i dworów świadczą tylko pozostałe budynki .
W części organizacyjnej omówiono działania na najbliższy okres.
W części organizacyjnej były kwiaty, podziękowania, omówiono plan działań na najbliższy okres.

Album fotek. Tutaj:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10232405300055969&type=3

Karol Szmagalski

Artykuł. Tutaj:

https://wloclawek.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/wyklad-prof-nadzw-dr-hab-stanislawa-kunikowskiego-w,477755,t,id.html

Skip to content