Szkolenia zagraniczne ERASMUS+ Edukacja Dorosłych – ogłaszamy nabór

Dział Promocji KSW 05 maj , 2021 0 Comments

W ramach przeprowadzonych już inicjatyw nasi beneficjenci brali udział w szkoleniach w Pradze i na Cyprze, w tym roku planowane są następujące działania:

19-23 lipca 2021, English for Educators, Limassol, Cypr
2-6 sierpnia 2021, Identifying barriers to learning, Palermo, Włochy
22-28 sierpnia 2021, English for Educators, Split, Chorwacja
22-26 listopada 2021, Effective and Efficient Project Management, Limassol, Cypr

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o przesłanie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO  do Koordynatora Projektu, Joanny Skiby international@ksw.wloclawek.pl w terminie do 31 maja 2021.

I Ty możesz zostać Św. Mikołajem! Zbiórka na zakup prezentów dla podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Maluch” we Włocławku

Dział Promocji KSW 14 gru , 2020 0 Comments

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o włączenie się do akcji charytatywnej prowadzonej w naszej uczelni. Fundusze zbieramy do 20 grudnia 2020 r. W porozumieniu z dyrektorem placówki zostaną zakupione rowery dla dzieci. Liczymy, że włączycie się Państwo w zbiórkę.

Sytuacja epidemiczna uniemożliwia nam przeprowadzenie zbiórki bezpośredniej, dlatego pieniądze można wpłacać na konto URSS w Banku Ochrony Środowiska, Oddział Zamiejscowy we Włocławku,

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o włączenie się do akcji charytatywnej prowadzonej w naszej uczelni. Fundusze zbieramy do 20 grudnia 2020 r. W porozumieniu z dyrektorem placówki zostaną zakupione rowery dla dzieci. Liczymy, że włączycie się Państwo w zbiórkę.

Sytuacja epidemiczna uniemożliwia nam przeprowadzenie zbiórki bezpośredniej, dlatego pieniądze można wpłacać na konto URSS w Banku Ochrony Środowiska, Oddział Zamiejscowy we Włocławku,
nr konta 43 1540 1069 2106 8721 8809 0013

Prosimy o rozpropagowanie akcji w swoich grupach. Jesteśmy przekonani, że im będzie nas więcej, tym więcej zbierzemy funduszy.

I Ty możesz zostać Św. Mikołajem!

Przewodnicząca URSS
Dorota Orzelska

43 1540 1069 2106 8721 8809 0013

 

 

Prosimy o rozpropagowanie akcji w swoich grupach. Jesteśmy przekonani, że im będzie nas więcej, tym więcej zbierzemy funduszy.

I Ty możesz zostać Św. Mikołajem!

Przewodnicząca URSS
Dorota Orzelska

Nie żyje mgr inż. Adam Stolaryk

Dział Promocji KSW 13 maj , 2020 0 Comments

Wyrazy współczucia składają, łącząc się w bólu i smutku:
Rektor i Senat Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku oraz cała społeczność Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 maja o godz. 11.30 w Kościele N. M. P. Wspomożenia Wiernych, ul. ks. Fr. Szczygłowskiego 5,  w Aleksandrowie Kujawskim.

Komunikat

Dział Promocji KSW 13 maj , 2020 0 Comments

Rada Słuchaczy Oddziału Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku w Radziejowie uprzejmie informuje swoich członków, że na posiedzeniu w dniu 5 maja 2020 roku podjęto decyzję o zakończeniu z dniem 11 maja 2020 sesji letniej. Jednocześnie informujemy, że nie przewidujemy uroczystego zakończenia roku akademickiego 2019/2020. Podjęte decyzje mają związek z troską Rady Słuchaczy o życie i zdrowie naszych członków, jak również realizację postanowień Rządu RP o obostrzeniach w kontaktach społecznych związanych z panującą epidemią koronowirusa.

Przewodniczący Rady Słuchaczy
Oddziału KDUTW Oddział Radziejów
Jan Jaworski

Muzeum w dom – palma wielkanocna

Dział Promocji KSW 31 mar , 2020 0 Comments

Szanowni Państwo,
W #MuzeumWdomu startujemy z cyklem wielkanocnych WARSZTATÓW
PLASTYCZNYCH. Dziś samodzielnie wykonamy palmę, którą tradycyjnie święci
się w Niedzielę Palmową. Zachęcam również do rozwiazania quizu.

Pozdrawiam serdecznie,
Wioleta Osińska
Dział Edukacji i Promocji
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

POBIERZ Palma wielkanocna krok po kroku
POBIERZ Quiz

 

Muzeum w domu

Dział Promocji KSW 24 mar , 2020 0 Comments

Na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych publikowane będą materiały w formie wirtualnych spacerów, filmów, zdjęć, tekstów oraz quizów i ćwiczeń plastycznych dla różnych grup odbiorców. Miedzy innymi na www.muzeum.wloclawek.pl w zakładce „Aktualności” będzie codziennie prezentowany OBIEKT DNIA – zabytek niezwykły o ciekawej historii. Również codziennie, ale na Facebookʹu będzie publikowana FOTOGRAFIA DNIA – unikalne zdjęcie dawnego Włocławka.

Ponadto na stronie muzeum polecamy:

  • w zakładce Zbiory– katalog online, w którym znajduje się wiele niezwykłych dzieł,
  • w zakładce Sklep”– możliwość zakupu pamiątek i wydawnictw muzealnych.

Zachęcamy także do odwiedzania muzeum na YouTube oraz Facebookʹu.

Tymczasem #zostańwdomu! I zaczynamy:

OBIEKT DNIA:

Obraz pt. Amatorowie herbaty i Kuriera” autorstwa Feliksa Pęczarskiego (1804-1862), najstarszego znanego malarza tworzącego we Włocławku oraz prekursora realizmu w malarstwie polskim. Kilka miesięcy temu obraz został poddany konserwacji dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Efekty ciężkiej pracy konserwatorskiej możecie podziwiać pod adresem:

YouTube.pl

Sam obraz zobaczycie tu:

Amatorowie herbaty i Kuriera”

Zdjęcie pozwoli dostrzec to, co być może umknęłoby nam, w odbiorze bezpośrednim obrazu. Powstało na potrzeby dokumentacji w Pracowni Digitalizacji i Reprografii Muzeum. Ma ono ponad 100 milionów pikseli i zostało złożone z kilku fotografii.

Wykład Józefa Nowakowskiego pt. Jadwiga Barthel de Weydenthal -zasłużona w walce o Niepodległóść

Dział Promocji KSW 10 mar , 2020 0 Comments

Warto przypomnieć, że Jadwiga Barthel de Weydenthal ps. „Brzeska” (ur. 22 sierpnia 1884 w Bądkowie na Kujawach, zm. 25 kwietnia 1961 w Rybniku) – żołnierz I Brygady Legionów, działaczka niepodległościowa, rzeźbiarka, matka chrzestna statku pasażerskiego MS Batory. Córka Zdzisława i Anieli z Różańskich. Siostra Przemysława Barthel de Weydenthal – pułkownika Legionów Polskich, Jerzego Barthel de Weydenthal, Jana Barthel de Weydenthal i Marii Barthel de Weydenthal – działaczki niepodległościowej, nauczycielki w gimnazjum sióstr urszulanek w Stanisławowie, zakonnicy sióstr urszulanek – matki Beaty.

Jadwiga naukę pobierała w domu, później w Paryżu na Sorbonie, a następnie w kraju w latach 1905–1906. W latach 1916–1919 studiowała na wydziale rzeźby Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1921 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczyła się u prof. Edwarda Wittiga autora m. in. pomnika Juliusza Słowackiego.

W latach dwudziestych Jadwiga Barthel de Weydenthal brała udział w pracy redakcyjnej wydawnictw wspomnień legionowych: Wierna Służba i Służba Ojczyźnie, w latach trzydziestych w pracach środowiskowej Komisji Odznaczeniowej Krzyża i Medalu Niepodległości (wchodziła ona w skład Głównej Komisji Odznaczeniowej) oraz Honorowego Sądu Kawalerów Krzyża i Medalu Niepodległości. Była przewodniczącą Stowarzyszenia Peowiaczek. 3 lipca 1935 r. z polecenia marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej została na matkę chrzestną statku pasażerskiego MS Batory. W trakcie ceremonii powiedziała „ Dziś flota polska wzbogaciła się o nowy statek. Będzie on się nazywał „Batory” i wspólnie ze swoim starszym bratem imieniem „Piłsudski” będzie miał zaszczyt roznosić po szerokim świecie sławę Rzeczypospolitej/…/ Życzę mu, aby fale wszystkich mórz i oceanów zawsze były dla niego przyjazne i aby były niezawodnym i miłym schronieniem dla tych, którzy mu się powierzają.

O jej działalności w okresie I i II Wojny Światowej,

Tutaj:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jadwiga_Barthel_de_Weydenthal

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10222753255080877&type=3

Karol Szmagalski

Wykład Aleksandry Kamińskiej-Roszak

Dział Promocji KSW 18 lut , 2020 0 Comments

Pani Aleksandra wskazywała, ze w Polsce osoba, która wymaga całodobowej opieki – z powodu choroby, wieku czy niepełnosprawności – i nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, może zostać skierowana do domu pomocy społecznej lub zakładu opiekuńczo-leczniczego.

Aby skorzystać z tej formy pomocy, należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej  w miejscu zamieszkania lub  pobytu osoby wymagającej opieki. Tam pracownik socjalny rozpocznie procedurę kierowania, a następnie umieszczenia w DPS osoby ubiegającej się o pobyt w takiej placówce.

Inną formą zapewnienia opieki osobom przewlekle chorym oraz osobom, które przebyły leczenie szpitalne i mają ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego, a nie wymagają już dalszej hospitalizacji w oddziale szpitalnym, jednak ze względu na stan zdrowia i niesprawność fizyczną, brak samodzielności w samo opiece i samo pielęgnacji, konieczność stałej kontroli lekarskiej, potrzebę profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitację powinny zostać objęte okresową całodobową pielęgnacją oraz kontynuacją leczenia, jest skierowanie do  zakładu opiekuńczego.

Ciekawe i pouczające spotkanie.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10222497810174914&type=3

Karol Szmagalski

Spotkanie z Panią Karoliną Pawlak na wykładzie pt.”Jesień życia bez depresji”

Dział Promocji KSW 10 lut , 2020 0 Comments

W okresie jesienno-zimowym wiele osób doświadcza obniżenia samopoczucia, Dzieje się tak dlatego, że na skutek dopływu mniejszej ilości światła dziennego, zmienia się stężenie serotoninyw mózgu, która jest odpowiedzialna za kontrolę naszego nastroju.

Życie człowieka jest mocno związane z naturą. Tak jak wiosna i lato sprzyjają zdobywaniu pożywienia, wzmożonej pracy, podróżom, tak jesień i zima spowalniają tempo życia. Nasz organizm jest bardziej senny, wolniejszy staje metabolizm. Rytmy przyrody i pory roku wpływają na codzienną aktywność.

W tym czasie na dworze coraz zimniej, prędzej robi się ciemno. Coraz więcej mgieł, szarości, drzewa straszą gołymi gałęziami Świat ogarnia wszechobecna szarość. Słońce już nie świeci tak mocno i tak długo. Z okien naszych domów oglądamy poranne mgły. Zmiany o których dotyczą przyrody, mają jednak również ścisły związek z naszym życiem, funkcjonowaniem psychicznym.

Bo w tym okresie częściej niż zwykle dopada nas: zniechęcenie do pracy, obniżony nastój rano, a w końcu: przygnębienie, smutek, depresja, apatia zniechęcenie do życia, melancholia. Nastrój melancholijny, apatia, wciągają coraz bardziej.

Zanikają wszystkie czynności które jeszcze tak niedawno wykonywaliśmy z wielką radością. Nasze związki towarzyskie, miejsce pracy, codzienne funkcjonowanie, nasz pokój, dom, przybierają barwy szarości. Nic tylko położyć się do łóżka, zamknąć mieszkanie i tak trwać czekając na jakiś cud. Ale tak naprawdę żaden cud się nie wydarzy, jeżeli my sami mu w tym nie pomożemy. Musimy zacząć działać, coś robić ale co? Przede wszystkim pamiętajmy, że człowiek jest istotą społeczną i do pełnego i szczęśliwego funkcjonowania są mu potrzebni inni ludzie: rodzina, przyjaciele, koledzy. Każdy z nas powinien mieć kogoś z kimś od czasu do czasu pogada, ponarzeka, walnie ręką w stół, ,,wyrzuci” z siebie wszelkie złości, uprzedzenia. Opowie o swoich zmartwieniach, smutkach i tęsknotach. W samotności wszystkie nasze myśli rosną do niebotycznych wielkości, oczywiście złudnych. My sami jesteśmy w stosunku do siebie za bardzo krytyczni, proszę o tym pamiętać. Inny człowiek jest tym czego potrzebujemy najbardziej.

Na drugim miejscu jest: wysiłek fizyczny: spacery, jazda na rowerze, chodzenie o kijkach. Nie zapominajmy również o przeżyciach kulturalnych takich jak: teatr, dobry film, książka, płyta z dobrą muzyką, coś co przeniesie uwagę z nas samych na coś innego .

To tylko niektóre elementy tego wykładu.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10222076291077200&type=3

W części organizacyjnej omówiono plan działania na II semestr wraz z wyjazdami na rózne spektakle jak i organizacje obchodów 10 lecie istnienia KDUTW Oddz. Radziejów( uroczystość przewidziana na 25.11.2020 rok).

Karol Szmagalski

Skip to content