Wykład Rektora KSW, dr. inż. Adama Rejmaka – „Logistyka w praktyce”

Dział Promocji KSW 13 maj , 2022 0 Comments

W dniu 12 maja 2022 r. Słuchacze WUS mieli przyjemność wysłuchania wykładu Rektora KSW dr. inż. Adama Rejmaka – „Logistyka w praktyce”.

Logistyka uczy i podpowiada jak osiągnąć maksymalny zysk. Logo czyli myślenie, logistyka czyli logiczne myślenie, jest nauką towarzyszącą nam w każdej dziedzinie życia społecznego oraz prywatnego. Uczy nas jak przetrwać, jak zdobyć, jak sprzedać z zyskiem. Ważna tu jest analiza rynku, dostawa gotowego wytworzonego wyrobu, gwarancja jakości wyrobu i wysoka jakość produktu. Każde działanie logistyczne ma na celu wymianę doświadczeń, uzyskanie największego zysku i największej oszczędności towaru. Stosowanie logistyki w gospodarstwie domowym prowadzi do znacznych oszczędności finansowych, zakupionego towaru i uczy racjonalnego gospodarowania. Dziękujemy Panu Rektorowi za tak ciekawy wykład.

sekretarz Bożena Broniszewska.
zdjęcia: Władysława Guzowska

Wykład ”Polska w Afganistanie” mjr. Tadeusza Nawrockiego w Radziejowie

Dział Promocji KSW 13 maj , 2022 0 Comments

W dniu 12 maja 2022 roku Słuchacze KDUTW Oddział w Radziejowie i inni spotkali się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie, aby wysłuchać niezwykłego wykładu pt. „Polska misja w Afganistanie” wygłoszonego przez mjr. Tadeusza Nawrockiego.
W części organizacyjnej złożono życzenia oraz wręczono kwiaty z okazji Dni Bibliotekarza.

Misja w Afganistanie była jedna z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego. Polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat. Ich obecność była następstwem utworzenia międzynarodowej koalicji po ataku terrorystycznym na World Trade Center 11 września 2001 roku. – Misja w Afganistanie, obok misji w Iraku stanowiła największe wyzwanie dla Wojska Polskiego po II wojnie światowej. To była bardzo trudna misja, skrajnie trudna ze względów wojskowych, geograficznych, klimatycznych, kulturowych. Żołnierze Wojska Polskiego udowodnili swoją gotowość do służby Ojczyźnie.

Misja w Afganistanie była sprawdzianem na rzeczywistym polu walki.- Jeśli chodzi o korzyści wynikające z misji dla Wojska Polskiego, to niewątpliwe należy wskazać na zdobyte doświadczenie, na poszerzone umiejętności, również na możliwość sprawdzenia sprzętu, jakim dysponuje Wojsko Polskie w realnych warunkach wojennych.

Album fotek. Tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10228818598990684&type=3

Nie brakuje i takich głosów:

Afganistan nie dał nam wymiernych korzyści, misja poważnie obciążyła nas finansowo, a 44 żołnierzy zginęło. Afganistan kończy się dla nas klęską. Polska powinna wyciągnąć z afgańskiej misji wnioski – mówi „Wprost” gen. Mirosław Różański, prezes fundacji Stratpoints.

https://www.wprost.pl/swiat/10481528/gen-rozanski-misja-w-afganistanie-obciazyla-polske-powinnismy-mocniej-negocjowac.html

Warto też sięgnąć do: http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/34131#

Karol Szmagalski

Wycieczka 10 maja

Dział Promocji KSW 12 maj , 2022 0 Comments

Wczoraj 10 maja 2022r grupa  seniorów  z Naszego Stowarzyszenia zasiadła o godzinie 5.30 ( dla nas  to środek nocy !) w autokarze i rozpoczęła  całodniową wspaniałą  wycieczkę . Pierwszym punktem była  siedziba rodzinna podróżnika Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, dziś jego Muzeum.   Synowie Radosław i Paweł ( również globtroterzy  i pisarze) prezentowali  oryginalne pamiątki i  trofea   z wędrówek Ojca oraz opowiadali historię  jego  życia  i twórczości. Na terenie ogrodu  znajduje się kopia  1:1  statku  Santa Maria , na której Krzysztof  Kolumb dotarł do Ameryki. 

Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum w Rogalinie-Pałac  stworzony w XVIII wieku  przez Kazimierza Raczyńskiego, postać historyczną  i jego potomków.  Oko przykuwa wspaniała  Galeria obrazów z „Dziewicą Orleańska” na czele. Jest to największy obraz  stworzony  przez Jana Matejkę  o wymiarach 484 x 973 cm.  Perłą w sercu Wielkopolski jest  także inne  Muzeum w Pałacu w Kórniku, dom Tytusa i Celestyny Działyńskich i ich potomnych,   mecenasów  kultury, którzy zgromadzili  wiele dzieł  sztuki eksponowanych w salach pałacu.  Przyzamkowy ogród  o powierzchni  30 ha  zwany Arboretum to obiekt o charakterze naukowym, historycznym i botanicznym . Ogród liczy ok. 300 gatunków roślin w tym kwitnące w tym okresie i nieziemsko pachnące magnolie. Ciekawostką jest 200 letni wiąz szypułkowy, dziś już  suchy,  ale specjalnie pozostawiony pień, pusty już w środku świadczy o jego  wielkości .

 W międzyczasie był czas jeszcze na wypicie kawy i skosztowanie regionalnych lodów, a także kupienie  pamiątek. Przed odjazdem z Wielkopolski  grupa  udała się na obiadokolację  do przydrożnej  gospody otoczonej pachnącymi krzewami.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczki,  organizacyjnie bez zarzutu , program  i czas dobrany  do możliwości seniorów.  Dziękujemy i prosimy…… o więcej  takich   1- dniowych „wypadów”.

„Własna firma – co warto wiedzieć na początek ?” – bezpłatne szkolenie online

Dział Promocji KSW 10 maj , 2022 0 Comments

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu online ” Własna firma – co warto wiedzieć na początek ?”
W trakcie spotkania dowiesz się:
– jakie są uwarunkowania prowadzenia firmy,
– jakie są koszty w działalności,
– jaką wybrać formę opodatkowania,
– jakich formalności należy dopełnić, aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą.

Szkolenie odbędzie się 19 maja br. w godzinach 9.00-11.00  za pośrednictwem aplikacji Zoom.
Udział w webinarium jest otwarty i bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.

Dodatkowe informacje i zapisy:
Justyna Grębicka, tel. 54 411 21 40 wew. 12, e-mail: justyna.grebicka@wup.torun.pl 

5 trików jak zwiększyć efektywność, produktywność pracy i wydajność (nawet więcej)

Dział Promocji KSW 10 maj , 2022 0 Comments

Poniższy artykuł zawiera naukowe i przetestowana triki na to jak wykonać więcej pracy w krótszym czasie. Jak poprawić swoją produktywność i efektywność.

Oto pięć najlepszych polepszaczy wydajności:
1. Użyj zasady dwóch minut – produktywność.

„Jeśli zajmie to mniej niż dwie minuty, zrób to teraz.” – David Allen
W książce Davida Allena „Getting Things Done”, wyjaśnione jest jak w łatwy sposób można zwiększyć swoją produktywność. Jest to prosta zasada. Działa dlatego że ćwiczy Twój umysł w pokonywaniu prokrastynacji i zwalcza niechęć do pracy. Więc jeśli natkniesz się na zadanie które zajmuje mniej jak 2 minuty, zrób to teraz.

Tę strategię zwiększania produktywności, możesz nazwać jak tylko chcesz, jej cel to ułatwienie Ci rozpoczęcia pracy nad rzeczami, które powinieneś robić i zwiększenie efektywności.

Będąc bardziej szczegółowym…

Większość zadań, z którymi zwlekasz, nie jest naprawdę trudna – masz talent i umiejętności, aby je wykonać – po prostu unikasz ich rozpoczynania z tego czy innego powodu.

 

Jak możesz sobie pomóc i polepszyć wydajność? Bardzo ważne jest tu abyś:

 • stosował dobre i szybkie narzędzia, ja polecam nowego note’a
 • bądź na imprezach podczas których coś się dzieje, np. tak jak te i rozmawiaj z osobami które są bardzo wydajne (liderzy), lub tam gdzie ludzie odpoczywają, np podczas takich.
 • dodatkowo, aby być wydajniejszym stosuj suplementy kognitywne, wspomagające pracę mózgu
 • a także zadbaj o swoje biuro, aby dobrze Ci się pracowało i nic nie rozpraszało
 • rozwijając wiedzę z zakresu wydajności i osiągania celów, możesz skorzystać z konsultacji ze mną bądź przeczytać którąś z książek na ten temat

A teraz wracamy do zasady 2 minut.

Reguła 2-minutowa pokonuje zwlekanie i lenistwo, ułatwiając podjęcie działań i zwiększenie efektywności, których nie można odmówić.

Zasada 2 minut, składa się z dwóch części

Część 1 – Jeśli zajmuje to mniej niż dwie minuty, zrób to teraz.

To zaskakujące, jak wiele rzeczy odkładamy, a moglibyśmy to zrobić w dwie minuty lub krócej. Na przykład, mycie naczyń natychmiast po posiłku, wynoszenie śmieci, czyszczenie , wysyłanie e-maila i tak dalej.

Jeśli wykonanie zadania zajmuje mniej niż dwie minuty, postępuj zgodnie z regułą i rób to teraz.

Część 2 – Kiedy zaczynasz nowy nawyk, powinno to zająć mniej niż dwie minuty.

Czy wszystkie twoje cele mogą zostać osiągnięte w mniej niż dwie minuty? Oczywiście, że nie.

Ale każdy cel może zostać rozpoczęty w ciągu 2 minut lub mniej. I taki jest cel tej małej zasady.

Może się wydawać, że ta strategia jest zbyt podstawowa dla Twoich wielkich celów życiowych, ale twierdzę, że się mylisz. Działa dla każdego celu z jednego prostego powodu: fizyka prawdziwego życia.

Nauka prawdziwego życia

Jak sir Isaac Newton uczył nas dawno temu, przedmioty w stanie spoczynku mają tendencję do pozostawania w spoczynku, a obiekty w ruchu zwykle pozostają w ruchu. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i spadających jabłek.

Reguła 2-minutowa działa zarówno na duże cele, jak i na małe cele z powodu bezwładności życia. Gdy zaczniesz coś robić, łatwiej to kontynuować. Uwielbiam tę 2-minutową regułę, ponieważ obejmuje ideę, że wszystkie dobre rzeczy dzieją się, gdy zaczniesz.

Chcesz zostać lepszym pisarzem? Wystarczy napisać jedno zdanie (zasada 2 minut), a będziesz pisał przez kolejną godzinę.
Chcesz jeść zdrowiej? Zjedz jeden owoc (zasada 2 minut),
a prawdopodobnie jego słodycz sprawi, że zjesz kolejny.

Chcesz stworzyć nawyk? Po prostu przeczytaj pierwszą stronę nowej książki (zasada 2 minut) i zanim się obejrzysz, pierwsze cztery są już za Tobą. Powtarzaj to regularnie, w ten sposób tworzysz nawyk.

Chcesz biegać cztery razy w tygodniu? W każdy poniedziałek, środę, piątek i sobotę, po prostu załóż buty do biegania i wyjdź za drzwi (zasada 2 minut), a skończysz na przerzucaniu kilometrów na nogach zamiast popcornu w żołądku. Mam nadzieję że już zdałeś sobie sprawę jak pomocna jest ta reguła w przypadku gdy chcesz zwiększyć swoją efektywność i produktywność pracy. Każdy może poświęcić 120 sekund. Wykorzystaj ten czas, aby zrobić jedną rzecz. Ruszaj!

2. Twój poranny rytuał – produktywność.

„Istnieją tylko dwa dni w roku, w których nic nie może być zrobione. jeden nazywamy wczoraj, a drugi jutro.” – Dalajlama
W książce „Fenomen poranka” Hal Elrod opisuje swój rytuał
i mówi dlaczego jest on tak ważny, link do książki: Hal Elrod: Fenomen poranka. Rano rutyna przygotowuje emocjonalnie, fizycznie i psychicznie do wyzwań w nadchodzącym dniu. Większość z nas ma problemy z porannym obudzeniem się
i zaczęciem dnia na pełnych obrotach. Odpowiedni plan pomaga wskoczyć na dobrą drogę, a robiąc to co sprawia Tobie przyjemność i pomaga zyskać pozytywne nastawienie psychiczne sprawia że dzień będzie bardziej produktywny.
Poranna rutyna tworzy uczucie pewności. W jej skład mogą wchodzić medytacja, ćwiczenia, czytanie i zimny prysznic.

 

Rytuały sławnych osób

Barack Obama

Były prezydent Barack Obama zawsze rozpoczynał swój dzień
w Białym Domu na dwie godziny przed pierwszym zaplanowanym wydarzeniem, co często oznaczało wstanie wcześniej niż o 5 rano. To pozwoliło mu nadać priorytet ćwiczeniom, których nigdy nie przegapił. O dziwo, Obama nie pije kawy. Zamiast tego decyduje się na zieloną herbatę
i nawadnia się sokiem pomarańczowym i dużą ilością wody.

Po porannych ćwiczeniach i śniadaniu Obama pozostał na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami czytając New York Timesa i oglądając ESPN.

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey rozpoczyna swój poranek dwudziestominutową medytacją, która, jak mówi, napełnia ją „nadzieją, poczuciem zadowolenia i głęboką radością”.

Następnie zaczyna trening na bieżni, aby przyspieszyć tętno. Winfrey przysięga, że co najmniej piętnaście minut ćwiczeń poprawia jej wydajność i podnosi poziom energii.

Następnie Winfrey „napędza się”, idąc na spacer, lub słuchając muzyki. Wreszcie, zawsze kończy swój rytuał, jedząc zdrowy posiłek pełen złożonych węglowodanów, błonnika i białka.

Steve Jobs

Steve Jobs miał niesamowicie głęboką, ale prostą poranną rutynę. Każdego dnia wstawał, ścielił łóżko, brał prysznic,
a potem patrzył w lustro. Zamykał oczy i pytał: „Gdyby dzisiejszy dzień był ostatnim dniem mojego życia, czy byłbym zadowolony z tego, co mam dzisiaj zrobić?”

Jeśli odpowiedź brzmiała „nie” przez zbyt wiele dni z rzędu, wiedział, że trzeba coś zmienić.

3. Wykonaj najpierw najtrudniejsze zadania – efektywność.

Rano mamy najwięcej energii umysłowej do trudnych zadań. Jesteśmy wypoczęci i wykonywanie łatwej pracy mija się
z celem. Ważnym jest, aby ustalić grafik nadchodzącego dnia żeby trudne zadanie, które wymaga od nas najwięcej energii wykonać na początku. Jeśli zrobimy na odwrót to wykonany kilka mniejszych a duże i najtrudniejsze zostawimy na później. Znasz już ten schemat? Będąc zmęczonym, i tak go nie wykonasz. Przenosisz na kolejny dzień i już jesteś spóźniony. Sytuacja się powtarza… a Ty cały czas zaczynasz od tego co łatwe, bo tak jest prościej. Chyba czas na zmianę.

W punkcie 5 możesz przeczytać jak zoptymalizować swój czas, by te zadania wykonać lepiej i szybciej.

Korzyści z wykonywania trudnych zadań jako pierwszych.

Brian Tracy w swojej książce Zjedz tę Żabę (Eat That Frog), że jeśli wykonasz najpierw swoje trudne zadania, Twoje pozostałe zadania nie będą wydawały się takie skomplikowane. Przecież po zjedzeniu żaby nawet coś nieapetycznego wydaje się wręcz rozkoszne, prawda 😉 Tracy zaleca również, że jeśli musisz zjeść dwie żaby (2 trudne zadania), powinieneś najpierw zjeść brzydszą (zadanie trudniejsze).
Metafora jest bardzo prostym sposobem na zapoznanie się
z nową koncepcją. Jeśli wszystkie twoje zadania wydają Ci się nieco męczące, możesz złagodzić ból, usuwając najbrzydsze „ropuchy” tak szybko, jak to tylko możliwe.

4. Technika pomodoro – wydajność.

„Złożoność jest wrogiem egzekucji” – Tony Robbins

Dla wielu ludzi czas jest wrogiem. Ścigamy się z nim, aby zakończyć zadania i dotrzymać terminów. Technika Pomodoro uczy, jak pracować z czasem, zamiast walczyć. Rewolucyjny system zarządzania czasem jest od razu pozornie prosty
w nauce i zmieniający życie.

Co to jest technika Pomodoro?

Technika Pomodoro to metoda zarządzania czasem opracowana przez Francesco Cirillo pod koniec lat osiemdziesiątych. Cóż, celem jest zapewnienie maksymalnego skupienia i przejrzystości umysłowej podczas wykonywania zadań.
To zasadniczo 25-minutowa praca, a następnie 5-minutowa przerwa. Po czterech takich sesjach zrób sobie dłuższą przerwę. Możesz użyć zegara lub aplikacji Pomodoro żeby odmierzać czas. Podział pracy na stosunkowo krótkie odcinki czasowe ma wiele zalet. Co najważniejsze pozwala na pracę w skupieniu. Łatwiej Ci się jest skoncentrować kiedy wiesz, że masz to zrobić tylko przez krótki czas. Świadomość upływającego czasu zwiększa też Twoją wydajność, bo chcesz skończyć zadanie przed przerwą. 5. 5. 5. Zaplanuj swoje zakłócenia – produktywność pracy.

„Jeśli nie zaprojektujesz swojego własnego planu życia, masz szanse, że wpadniesz w plan kogoś innego. I zgadnij, co Ci zaplanowali? Niewiele. „- Jim Rohn
Podczas pracy łatwo się rozpraszamy. Jest tyle urządzeń i ludzi, którzy wymagają uwagi. Dlatego tak ciężko jest zachować produktywność pracy
W jaki sposób zaplanować swoje zakłócenia? W obecnych czasach jest ich na prawdę sporo. Telefon co chwilę przypomina Ci, że dostałeś e-mail lub ktoś skomentował Twój post na facebooku. Znajomy pyta się czy oglądałeś serial, a pies chce iść na spacer.
Zorganizuj swój czas tak aby zając się tym w trakcie przerw,
a telefon zawsze możesz wyciszyć.Jako właściciel firmy cenisz sobie każdą minutę każdego dnia i wiesz, jak załatwić sprawy. Możesz szybko reagować na prośby klientów i rozwiązywać nowe problemy w miarę ich pojawiania się. Dzisiejsza technologia pomaga nam to osiągnąć. Kto by pomyślał
o wszystkich tych funkcjach, jakie posiadamy w małym urządzeniu, które zmieści się w naszych kieszeniach. Nasze życie zawodowe zmieniło się tak bardzo, ale czy zmieniliśmy sposób, w jaki pracujemy? Mamy do czynienia z nowymi okolicznościami, które wymagają innych technik i zachowań. Brzmi to zniechęcająco, ale dzięki kilku prostym zmianom możemy kontrolować to, nad czym pracujemy, zminimalizować rozproszenie i upewnić się, że jesteśmy produktywni.

Sztuką jest myśleć strategicznie. Zbuduj poziom komfortu, decydując, które alarmy musisz otrzymywać w czasie rzeczywistym i które mogą poczekać do wybranego czasu.

Nie nadawaj wszystkim alertom tego samego priorytetu. Czy „like” na Facebooku rozprasza uwagę tak samo jak e-mail od ważnego klienta?

Zaplanuj swoją interakcję z niezbyt ważnymi czynnościami na określone godziny w ciągu dnia. Gdy potrzebujesz skupić się na zadaniu, wyłącz telefon lub wycisz. Nie zawsze możesz to zrobić, ale miej to na uwadze. Dzięki temu osiągniesz efektywność, wydajność i produktywność. A więc zachowaj równowagę – wyłączaj się, gdy musisz i rozpoznaj czasy, kiedy tego nie robisz. Twoja produktywność w pracy jest nie tylko ważna dla Ciebie, ale i dla Twojej rodziny. Zarabiasz więcej, możesz wysłać dzieci do lepszej szkoły, wypocząć w lepszym hotelu na wakacjach, mieć lepszy sprzęt, dzięki temu w przyszłości będziesz wykonywał zadania szybciej, a przez to miał więcej czasu na swoje hobby i dla rodziny. Widzisz? to zamknięte koło, stawiasz na produktywność, efektywność i wydajność, a Twoje życie staje się lepsze. Więc do dzieła!

5 trików jak zwiększyć efektywność, produktywność pracy i wydajność (więcej)
Mam nadzieję że teraz wiesz jak wydajność pracy w Polsce może być łatwo zwiększona. Wzrost wydajności i wzrost produktywności swoich pracowników to świetny sposób na wykręcenie lepszego wyniku w firmie. Motywacja całego zespołu jest również bardzo ważna ale o tym w kolejnym wpisie.

Wniosek
Bądź produktywny! Zwiększaj produktywność!

Produktywność, efektywność i wydajność są kluczowe
w naszym życiu i karierze zawodowej. Wprowadzanie zmian może być trudne. Ludzie mówią, że stworzenie nowego nawyku zajmuje 21 dni. Dla każdego z nas będzie inaczej, ale chodzi o to, że ulepszenia nie nastąpią z dnia na dzień. Dostosuj ustawienia, aby lepiej odpowiadały Twojemu środowisku pracy.
Ludzie czytają motywacyjne artykuły, mówią że chcieliby zmiany, ale mało wykonują czynności. Można być super teoretykiem, tylko że jeśli nie zaczniemy czegoś robić to teoria się nie przyda. Chcę, aby było inaczej. Wyobraź sobie, jak wyglądałoby inaczej Twoje życie, jeśli wykonasz te czynności?

Niech produktywność będzie z Tobą!

Kręgle – 4 maja 2022 r.

Dział Promocji KSW 10 maj , 2022 0 Comments

Cotygodniowa sesja sprawnościowa (04.05.2022r.) w Kręgielni PIWNICA naszych studentów w ramach projektu Sport dla Seniorów finansowanego przez Fundację ANWIL

Wykład dr. Marka Stefańskiego

Dział Promocji KSW 10 maj , 2022 0 Comments

W dniu 5 maja 2022 roku w auli Słuchacze WUS wysłuchali wykładu dr. Marka Stefańskiego wykładowcy Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku „Główne przyczyny światowego kryzysu społeczno- gospodarczego”. Już w 2017 roku było wiadomo o następującym kryzysie społeczno-gospodarczym na świecie. Konflikt zbrojny Rosji na Ukrainę był tylko pretekstem do zbrojenia się państw w obawie przed wybuchem wojny jądrowej. Dążenie Chin do dominacji w świecie, kryzys ekonomiczny zatrucie środowiska, degradacja naturalnego środowiska, kurczenie się zasobów naturalnych takich jak węgiel ,ropa naftowa, gaz, zanieczyszczenie spowodowane nadmierną produkcja plastiku i zmniejszające się zasoby wody pitnej prowadzą do niechybnej apokalipsy.
Imperialistyczny przesyt, chciwość ludzka, drukowanie pieniędzy bez pokrycia powodują wzrost inflacji, co wiąże się z podwyżką prądu, gazu, wody a co spowodowane jest błędną polityką rządu.
Każdy człowiek w Kraju, od niemowlęcia do seniora w chwili obecnej jest zadłużony na 150 tysięcy złotych. Ludzkość nie zdaje sobie sprawy o zbliżającej się w zastraszającym tempie apokalipsie, której nie można zatrzymać, i tylko rozsądek ludzki może ją opóźnić. Dziękujemy Panu dr. Markowi Stefańskiemu za uświadomieniu nam tak ważnego problemu zagrażającego nam i naszym bliskim.

sekretarz – Bożena Broniszewska
zdjęcia: Władysława Guzowska

Jak znaleźć w sobie motywację do działania?

Dział Promocji KSW 29 kw. , 2022 0 Comments

Czynniki motywacyjne to instrumenty zarządzania mające zapewnić wysoki poziom motywacji zatrudnionego personelu. Są one jednym z elementów składających się na system motywowania pracowników. Umiejętność motywowania podwładnych jest jednym z elementów decydujących o skuteczności pracy menedżera. Ważne jest poznanie czynników, które motywują pracowników do większej efektywności pracy, większego angażowania się w sprawy organizacji czy powodują satysfakcję z wykonywanej pracy.

Czynniki motywacyjne obejmują:

 • lokalizację firmy,
 • sytuację ekonomiczną,
 • wizerunek firmy na rynku,
 • strukturę organizacyjną,
 • treść i warunki pracy,
 • poziom techniczny,
 • stosunki społeczne,
 • środki przymusu (nakazy, zakazy, polecenia),
 • środki zachęty,
 • środki perswazji (informowanie, doradzanie, krytyka).

 

Czy cele w życiu są potrzebne? Czy ich wyznaczanie jest dla nas pomocą, czy może lepiej ich nie mieć, bo powodują frustrację jeśli się nie uda?

Dzisiaj zajmę się nieco tematyką motywacji, która jest niezwykle ważna zarówno
w życiu prywatnym jak i służbowym. Dzięki motywacji realizujemy swoje założenia, pasje. Czy bez konkretnych celów można osiągnąć sukces? Jak zmotywować się do działania?

Chyba każdy z nas chciałby coś w życiu osiągnąć. Większość z nas ma jakiś cel – pójść na kurs Excela, podszkolić język, zmienić pracę na lepszą. Jest ich całe mnóstwo. Jak je zrealizować? Co należy zrobić, żeby nie poddać się po drodze do celu?

1. Określ czas

Ustaliłeś już, jaki cel chcesz osiągnąć. Następny krok to konieczność zadania sobie pytania: Kiedy chcę to osiągnąć? Cele, które nie są ograniczone czasowo trwają
w nieskończoność i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że je zrealizujemy. Wyznaczając sobie ramy czasowe, będziesz mógł się rozliczyć sam przed sobą, określić czy osiągnąłeś sukces czy porażkę. Przykładowo – chcesz nauczyć się Excela na poziomie średniozaawansowanym, daj sobie granicę czasową, np. miesiąc. Po miesiącu rozliczysz się przed sobą z tego, ile umiesz.

2. Podziel duży cel na kilka mniejszych etapów

Monitoruj swoje postępy. Ustal kroki, jakie musisz podjąć, żeby osiągnąć swój główny cel. Zapisz je. Konsekwentnie je realizuj. Patrząc na taką listę, będziesz widzieć jak bardzo zbliżasz się do sukcesu. To Cię zmotywuje i pozwoli wytrwać w realizacji postanowienia, które wymaga więcej czasu.

3. Znajdź kompana

Może masz przyjaciółkę, która chciałaby zrealizować takie samo postanowienie jak Twoje? Umówcie się na wspólne działanie. Motywujcie się nawzajem, rozliczajcie
z poszczególnych kroków. Ocena w oczach innej osoby sprawi, że trudniej będzie Ci oszukiwać samego siebie. Jeśli nie masz takiej osoby – podejmij publiczne wyzwanie, tzn. załóż bloga, który będzie monitorować Twoje postępy. Prawdopodobnie dzięki temu będzie Ci nieco wstyd zrezygnować, a to daje większą szansę, że się uda.

4. Co i dlaczego?

To pytanie dotyczy dwóch aspektów. Pierwszy – co i dlaczego – może Cię zniechęcić w drodze do uzyskania celu. Drugi – co i dlaczego – chcę osiągnąć. Na te pytania powinieneś sobie odpowiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem działania. Jeśli określisz elementy, które mogą Cię zniechęcić, będziesz przygotowany na przeszkody i łatwiej będzie Ci je pokonać. Odpowiedź na pytanie co chcesz osiągnąć znasz na starcie, ale czy jesteś na pewno świadomy do czego jest Ci to potrzebne? Może dla własnej satysfakcji? A może żeby zdobyć lepszą pracę? Zadowolić rodziców? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci spojrzeć na poziom Twojej motywacji, być może uświadomisz sobie, czy naprawdę zależy Ci na osiągnięciu celu, czy jest Ci to niezbędne? Jeśli Twoja wewnętrza motywacja jest znikoma, trudniej będzie utrzymać Ci realizację. Znajdź plusy osiągnięcia swojego celu, uświadom sobie, co możesz dzięki temu zyskać.

5. Nie odpuszczaj!

Często jest tak, że robimy sobie przerwę w działaniu. Chcemy odpocząć, oczyścić głowę. Wyznaczamy sobie jeden dzień w tygodniu, kiedy nie myślimy o naszym celu. I słusznie, taki relaks jest wskazany. Pamiętaj jednak, żeby nie odpuszczać na zbyt długo. Jeśli odpuścisz więcej niż sobie założyłeś, łatwiej będzie Ci usprawiedliwić opuszczenie kroku kolejny raz. Zapomnienie o realizacji celu na jeden dzień jest
w porządku, na dłużej już nie. Czasami pokusa jest silna, zwłaszcza kiedy mamy momenty kryzysowe, ale pamiętaj wtedy, jaki będziesz z siebie dumny, gdy się uda.

6. Przyznaj sobie nagrodę

Odrobinę powracamy tutaj do punktu drugiego. Pamiętasz o dzieleniu dużego celu na małe kroki? Spełnianie tych kroków będzie smakować o wiele lepiej, jeśli za każdym razem będziesz się za niego nagradzać. Pamiętaj tylko, że nagroda nie może być sprzeczna z celem, tzn. jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, nie nagradzaj się czekoladą lub pizzą. Spraw sobie coś, co da Ci dużo przyjemności
i zmotywuje do dalszego działania.

7. Użyj wyobraźni

Wizualizacja celu może  bardzo pomóc. Chcesz nauczyć się Excela, żeby zmienić pracę na lepszą? Wyobraź sobie siebie w nowej, lepszej pracy. Pomyśl o lepszych warunkach, o tym co możesz zyskać dzięki swojej pracy. Nie poddawaj się, pozytywne efekty przyjdą prędzej, czy później. Myśl o nich tak często, jak tylko potrafisz.

 

Każdy z nas czasami stawia sobie różne cele w życiu. Jedni potrafią w nich wytrwać, innym brakuje motywacji, jednak są sposoby by ją w sobie obudzić. Nie jest to łatwa praca, ale taka, która wymaga czasu. Jest to przede wszystkim praca nad sobą, trening umysłu. Jeśli nie wiesz jak się zmotywować by osiągnąć założony cel, wypróbuj rady, nic nie tracisz, a możesz tylko zyskać!

Do dzieła. Good luck

Joanna Podemska

Wykład dr. Michała Jończyka

Dział Promocji KSW 29 kw. , 2022 0 Comments

W dniu 28.04.2022 roku Słuchacze Stowarzyszenia Włocławski Uniwersytet Seniora wysłuchali bardzo ciekawego wykładu „Wielkie problemy geriatryczne” wygłoszonego przez dr. Michała Jończyka. Problemy geriatryczne dotyczą prawie całej populacji ludzkiej a towarzyszy człowiekowi w starszym wieku, a są to: majaczenie, otępienie, depresja, omdlenia, upadki i zaburzenia równowagi, odleżyny, nietrzymanie moczu i nietrzymanie stolca.

Medycyna osób starszych to bardzo obszerny temat dotyczący nie tylko opiekunów ale i samych osób, które borykają się z tym problemem a związana jest z leczeniem i zapobieganiem pogłębiania się zmian chorobowych. Tym trudnym problemem zajmują się naukowcy od wielu lat, lecz nie wykryto genu, który ma wpływ na starzenie się żyjących istot. Nauką zajmującą się problemami osób starszych, zmianami patologicznymi nie jest w stanie zmienić naturalnych zmian w starzejącym się organizmie ale może polepszyć sprawność fizyczną czy umysłową osoby starszej, usunąć dyskomfort jaki go  dotyczy. Na sprawność osoby starszej ma ogromny wpływ dieta jaką stosuje jak i aktywność fizyczna. Dlatego też osoby, które zauważyły u siebie czy u osób bliskich problemy zdrowotne związane z wiekiem powinny niezwłocznie opowiedzieć o nich lekarzowi by nie dopuścić do pogłębienia schorzenia. Dziękujemy Panu Doktorowi za tak konstruktywny wykład i sadzę, że wiele osób zrozumie,  że ten problem dotyczy nie tylko ich ale i osób opiekujących się nimi.                       

Sekretarz – Bożena Broniszewska
Zdjęcia Władysława Guzowska

Szkolenie Train the Trainer ERASMUS+

Dział Promocji KSW 28 kw. , 2022 0 Comments

Hiszpańska Walencja gościła lektorów KSW we Włocławku na intensywnym programie szkoleniowym TRAIN THE TRAINER. Celem udziału w programie było udoskonalenie warsztatu pracy dydaktycznej oraz organizacyjnej, wzrost kompetencji praktycznych oraz współpraca w grupie przedstawicieli z instytucji edukacyjnych w środowisku wielokulturowym. W trakcie szkolenia obecni byli przedstawiciele uczelni oraz szkół z Turcji, Estonii, Finlandii, Chorwacji, Macedonii i Niemiec. Dodać należy, iż udział naszych przedstawicieli finansowany był przez program ERASMUS+, w którym uczelnia działa aktywnie od roku 2002.

Skip to content