Uroczyste posiedzenie Zarządu Kujawsko – Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Kujawskiej Szkole Wyższej.

Maciej Blekicki 11 cze , 2025 0 Comments

W dniu 28 maja 2025 r. w Pałacu Bursztynowym w sali złotej odbyło się Uroczyste posiedzenie Zarządu Kujawsko – Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Kujawskiej Szkole Wyższej.

Na tym posiedzeniu nastąpiło uroczyste pożegnanie wieloletniego Prezesa Zarządu KDUTW KSW Pana Jerzego Nowackiego.

Pożegnaniom nie było końca , Pana Prezesa żegnali członkowie Zarządu poszczególnych Oddziałów KDUTW między innymi : Stowarzyszenie – Włocławski Uniwersytet Seniora działający przy KSW we Włocławku, Oddział KDUTWw Dobrzyniu n/Wisłą, Oddział o/Wielgie, Oddział o/Aleksandrów Kujawski, Oddział w Radziejowie, Oddział w Kikole, Oddział w Izbicy Kujawskiej oraz Oddział w Lubaniu.

Szczególny zaszczyt za niezliczoną ilość zasłóg  Pan Jerzy Nowacki otrzymał z rąk Pani Rektor Kujawskiej Szkoły Wyższej dr Katarzyny Wienieckiej

 TYTUŁ HONOROWEGO PREZESA ZARZĄDU KUJAWSKO – DOBRZYŃSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU.

Panu Prezesowi życzymy dużo zdrowa i siły w dążeniu do swoich pragnień i celów.

Poniżej zdjęcie z tego wydarzenia

Senioralia 2025!!!

Maciej Blekicki 11 cze , 2025 0 Comments

Senioralia Włocławek 2025 rozpoczęte !!! W dniu dzisiejszym w 7-ej już edycji święta seniorów przemaszerowaliśmy w barwnym korowodzie, przy dźwiękach muzyki, tanecznym krokiem z Placu Wolności, przez ul.3 go Maja do Browaru B. Wszystkim dopisywały świetne humory, nastrój udzielał się nie tylko uczestnikom, ale i mieszkańcom pozdrawiającym seniorów w organizacyjnych strojach i barwnych stylizacjach. Na scenie Browaru B mogliśmy oglądać występy zespołów i solistów z poszczególnych organizacji zrzeszających seniorów. Nasze Stowarzyszenie godnie reprezentowały zespoły „Babie Lato” i „Melodia”. Bardzo dziękujemy za piękne występy i do zobaczenia jutro w drugim dniu Senioraliów!!!

Senior bezpieczny w sieci internetowej – wykład

Maciej Blekicki 11 cze , 2025 0 Comments
Dzisiejszy wykład to „Senior bezpieczny w sieci internetowej”, obecnie niezwykle ważny temat, który dotyczy zarówno użytkowników indywidualnych, jak i firm. Z zagrożeniami jakie na nas czekają i jak na nie reagować zapoznała nas trener technologii informacyjno-komunikacyjnych mgr Joanna Wiewiórska. Był to fascynujący wykład na co zwracać uwagę i co robić gdy ktoś próbuje nas oszukać. Bardzo serdecznie dziękujemy P. Joasiu za wyśmienitą prelekcję i wyszczególnione zagrożenia…
zarząd SWUS.
 

Koło Dyskusyjne działa!

Maciej Blekicki 02 cze , 2025 0 Comments

Na ostatnim w tym roku akademickim spotkaniu Koła Dyskusyjnego w dniu 26 maja 2025r. omawialiśmy książkę Wojciecha Chmielarza „Rodzinny interes” ostatnią aktualnie wydaną z cyklu 4 częściowej serii o Bezimiennym, tajemniczym detektywie. Fabuła książki pełna jest napięcia i zaskakujących zwrotów akcji. Mamy tu i wątek międzynarodowego śledztwa, szpiegów rosyjskich, youtuberów i nawiązanie do drugiej wojny światowej. Mimo skomplikowanego układu wątków, autor prowadzi narrację w sposób klarowny, łącząc w zaskakującą całość losy wielu postaci. Akcja tej sensacyjnej powieści dzieje się współcześnie w Polsce w okolicach wyspy Wolin. „Rodzinny interes” to wciągająca lektura , którą warto przeczytać.

Dzień Matki

Maciej Blekicki 02 cze , 2025 0 Comments

Dzień Matki i Dzień Ojca był dzisiaj okazją do uroczystego spotkania słuchaczy SWUS. Pięknymi recytacjami i wzruszającymi piosenkami przedszkolacy ze Szkoły Podstawowej nr. 3 wprawili nas w miły nastrój.

Pani Basia Brzezińska ze swadą i humorem przypominała o szacunku dla rodziców. Spotkanie zakończyły występy zespołów, wokalno -muzycznego „MELODIA” oraz wokalnego „BABIE LATO”. Wszystkim występującym artystom za dostarczone wzruszenia i radości serdecznie dziękujemy…
zarząd i słuchacze SWUS

Zapraszamy na Włocławskie Senioralia 2025!!!

Maciej Blekicki 02 cze , 2025 0 Comments

Zapraszamy serdecznie na Włocławskie Senioralia 2025, które odbędą się w dniach 03-05 czerwca. Uroczystość rozpocznie się na Placu Wolności, przy pomniku o godzinie 10.00 przekazaniem kluczy od bram miasta starostom, póżniej przemarsz ulicami Włocławka do Browaru B na dalszą część ceremonii.
Na wejście do Browaru B obowiązują wejściówki, które rozprowadza Alina Bilińska (w czwartek 29 maja pokój 26A) ilość bardzo ograniczona. Serdecznie zapraszamy…. zarząd SWUS

Z działalności KDUTW Oddział Radziejów

Maciej Blekicki 27 maj , 2025 0 Comments

W dniu 29 kwietnia 2025 roku Słuchacze Kujawsko-Dobrzyńskiego Oddziału Radziejów spotkali się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w ramach programu „Zielone pogotowie” na wykładzie „Jak pielęgnować i dobierać rośliny na balkony, tarasy i ogrody „ który przedstawili Danuta Wielgosz i Jerzy Marcinkowski. Ciekwy i pożyteczny wykład. Wykładowcy przedstawili propozycje polecanych adresów internetowych o poradach i zasadach pielęgnowania zieleni „PAMIĘTAJMY O OGRODACH”.

W dniu 12 maja 2025 roku delegacja naszego Uniwersytetu złożyła życzenia z okazji „Dnia Bibliotekarza”.

W dniu 15 maja 2025 roku mieliśmy okazje uczestniczyć w fascynującym wykładzie dra Jakuba Mosiejczyka -„CO WIEMY PO 5 LATACH BADAŃ ARCHEOLOGICZNYCH W RADZIEJOWSKIM KLASZTORZE FRANCISZKANÓW?”

Wystąpienie miało na celu popularyzowanie wyników badań archeologicznych prowadzonych w związku z pracami konserwatorskimi kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Radziejowie. Wykopaliska przy fundamentach świątyni były prowadzone od 2021 roku. W trakcie pięciu sezonów badań rozpoznano pełen obwód przyklasztornego kościoła. Zadokumentowane nawarstwienia i znaleziska wskazują na poszczególne strefy wykorzystania klasztornej przestrzeni: od północy jako teren cmentarza, od zachodu granicę ze średniowiecznym miastem, od południa fundacje krypt grzebalnych i od wschodu gospodarczego zaplecza zakonnej kuchni.
W wyniku wszystkich sezonów pozyskano około 2400 fragmentów ceramiki naczyniowej i kilkaset fragmentów ceramiki budowlanej co stanowi bazę źródłową do określenia charakterystyki miejscowego, późnośredniowiecznego garncarstwa. Pozyskano przy tym znaczący zbiór szkieł historycznych liczący ponad 300 fragmentów, który obejmuje szklanice i pucharki, szkło apteczne i tafle. Co roku szczątki kostne były poddane badaniom antropologicznym. Zebrane dane ukazały stan życia populacji miasta Radziejowa w XVI-XVIII wieku, natomiast wydzielony materiał osteologiczny ukazał różnorodność fauny klasztornej, która była spożywana na własne potrzeby ale też hodowana na ubój i sprzedaż we franciszkańskiej jatce zlokalizowanej w pobliskim Rynku.

W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się:
Kiedy i w jaki sposób wzniesiono przyklasztorną świątynię?

Jak były dekorowane renesansowe piece i co ma z tym wspólnego tulipan?
Kto został pochowany pod prezbiterium (i czy nas przestraszył)?

Jak wysocy byli chłopi w XVII wieku?

Czerwone czy czarne, która ceramika dominowała w radziejowskiej kuchni?
Skąd wzięły się kieliszki w zasypach grobowych?

Tego dnia grupa naszych członków uczestniczyła w Izbie Regionalnej w „Nocy w muzeum”.

Noc Muzeów to świetna okazja do poznania historii, sztuki i kultury w sposób niekonwencjonalny. Warto wykorzystać tę okazję, aby spędzić czas na zwiedzaniu i poznawaniu nowych miejsc. W dniu 15 maja 2025 roku w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw spotkali się zainteresowani twórczością Franciszka Becińskiego, będącego od 1967 roku jego członkiem jak i działającego w Zarządzie. Na jego grobie w rocznicę jego śmierci – 2 lipca każdego roku delegacja TMK składa kwiaty i zapala znicze. W tym roku przypada 50 rocznica jego śmierci. To inicjatywa TMK i Zarządu Sekcji emerytów i Rencistów ZNP.

Na spotkanie przyszły osoby z tomikiem i swoim ulubionym wierszem.

 

Jego poezję czytały emerytowane nauczycielki z koła Związku Nauczycielstwa Polskiego. Noc Muzeów 2025 była idealną okazją do zwiedzenia Izby muzeów i jej zasobów w nietypowych godzinach, a także do uczestniczenia w dodatkowych wydarzeniach, takich jak recytacje, oprowadzania i pokazy. 

 

Recytowały Panie : Alina Krupińska, Anna Skrzypińska, Elżbieta Bykowska, Anna Bazelewska, Grażyna Trzmielewska, Mirosława Rosińska, Małgorzata Badeusz, Sława Becińska.

 

Wśród wielu gości, gość specjalny Pani Sława Becińska – Sława – polonistka. To honorowy gość tegorocznej edycji , wnuczka poety, pedagog, dyrektor Szkoły Podstawowej w Byczynie. To był czas miłej rozmowy o literaturze, poezji Patrona, Kujawach .

 

Ciekawe, pożyteczne spotkania.

 

Karol Szmagalski

 

Nasz reprezentant na III Akademickiej Senioriadzie Kulturalnej w Bydgoszczy

Maciej Blekicki 05 maj , 2025 0 Comments

Mirosława Irena Waszak urodziła się w 1945 roku na Kujawach. Przez wiele lat pracowała w służbie zdrowia, szkolnictwie i pomocy społecznej w Radziejowie, gdzie mieszka nadal. Pisze wiersze o tematyce przyrodniczej, etycznej, patriotycznej, religijnej i dla dzieci. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Po przejściu na emeryturę została studentką Kujawsko- Dobrzyńskiego Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie, w którym aktywnie działa , pełniąc funkcję przewodniczącej grupy poetyckiej tego Oddziału. O jej dokonaniach pisałem wielokrotnie na tym portalu.

Miło nam poinformować, że reprezentowała nasz Uniwersytet na III Akademickiej Senioradzie Kulturalnej – Łączymy Pokolenia wyjątkowe wydarzenie, które kolejny raz połączył pokolenia we wspólnej zabawie, pasji do kultury, sztuki i tradycji! W tym roku Seniorada ma wyjątkowy muzyczny charakter, ponieważ rok 2025 to Bydgoski Rok Muzyki, dlatego też wydarzeniu patronuje hasło: Bydgoszcz muzyką płynie.

Muzyka od wieków inspiruje poetów, dlatego w tym roku zainspirowała również seniorów i młodzież, którzy poetycko zmierzą się w konkursie literackim pt. „Poezja muzyką mojej duszy„.

Mirosława Irena Waszak przedstawiła w tym konkursie następujący wiersz.

Zaproszenie

Zapraszam do stolicy

Kujaw i Pomorza

by popłynąć Kanałem Bydgoskim

Brda i Wisła do morza

Można też Notecią, Wartą

która dumnie płynie

do Zatoki Pomorskiej

i w Bałtyku ginie

W sercu miasta Opera Nowa

najpiękniejsze melodie w eter unosi

Tam doznasz uczty duchowej

Bydgoszcz gości prosi

Za wiersz otrzymała okolicznościowy dyplom. Gratulujemy i życzymy ciągłej weny twórczej.

Karol Szmagalski

Z działalności KDUTW Oddział w Radziejowie

Maciej Blekicki 05 maj , 2025 0 Comments

W dniu 17 kwietnia 2025 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się słuchacze Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie, aby wysłuchać niezwykle ciekawego i pouczającego wykładu Pani dr. Lilii Szynkowskiej adiunkta z Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach pt. „Sytuacja nagłego pogorszenia zdrowia”.

W dniu 24 kwietnia 2025 roku słuchacze Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie, aby wysłuchać informacji burmistrza miasta Krzysztofa Wolańskiego pt.”Funkcjonowanie Samorządu Miasta”, który przypomniała, że

Samorządy terytorialne mają autonomię w podejmowaniu decyzji w sprawach, które określa prawo, ale realizują również zadania powierzone im przez państwo. Mają więc podwójny charakter: są formą zarządzania przez mieszkańców swoją wspólnotą terytorialną, a jednocześnie pełnią funkcję administracji państwowej

Przepisy obowiązującego prawa, określają trzy rodzaje zadań samorządu terytorialnego: zadania własne. zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. zadania zlecone przez państwo w zakresie organizacji wyborów i referendów.

Samorząd terytorialny tworzą z mocy prawa mieszkańcy wyodrębnionej jednostki administracyjnej, którzy bezpośrednio lub za pomocą wybranych przez siebie organów zarządzają sprawami społeczności oraz realizują inne zadania w zakresie administracji publicznej, przekazane przez ustawodawcę.

Dostarczanie, zarządzanie, obsługa, konserwacja i ulepszanie infrastruktury i usług komunalnych . Zarządzanie nieruchomościami i aktywami należącymi do samorządów lokalnych. Egzekwowanie przepisów i regulacji komunalnych. Nakładanie lokalnych podatków/opłat w celu generowania dochodu .

Wśród nich znajduje się pięć najważniejszych obowiązków samorządu lokalnego: utrzymanie rozwoju infrastruktury i regulacja, świadczenie usług komunalnych, zarządzanie zdrowiem publicznym, ochrona lokalnego środowiska i przestrzeganie praw obywateli .

Karol Szmagalski

Z działalności Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie

Maciej Blekicki 05 kw. , 2025 0 Comments

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie Słuchacze Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie spotkali się na niezwykle interesujących wykładach.

I tak:

W dniu 28 marca 2025 roku Pani dr Agnieszka Wiśniewska zaprezentowała jedna ze swoich wypraw , która zatytułowała -” Tajemnice Omanu”. Wykład bogato ilustrowany multimediami.

Oman kryje wiele tajemnic, w tym historyczne znaleziska, kulturowe tajemnice, a także tajemnice dotyczące lokalnej kuchni .

Dystrybuują zioła do zaparzenia Kawon – czarną porzeczkę, dziurawiec, szałwię, lubczyk, lukrecję czy też macierzankę, łopian, melisę, miętę pieprzową, mniszka czy nagietka. Mamy również inne zioła Kawon, przeznaczone do zaparzania.

Kolekcja ta obejmuje również herbaty, w tym herbatę zieloną liściasta, malinową czy też herbatę typu Rooibos.

W dniu 2 kwietnia 2025 roku w „Świat ziół” na spotkaniu firmy zielarskiej „Kawon” omówiono kolejny temat pt. O propagowaniu zdrowego stylu życia”.

W dniu 3 kwietnia 2025 roku Pani Danuta Wielgosz przedstawiła temat „ Powstanie styczniowe w literaturze pięknej”

Każdy sięgający do tematu „Powstanie styczniowe w literaturze” wymienia jednym tchem Żeromskiego, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, wreszcie „Lalkę” Bolesława Prusa. Nawet jeśli powstanie jest tylko wspomnieniem z dalekiej przeszłości, ma ogromny wpływ na losy bohaterów. Nie inaczej było na spotkaniu jakie w dniu 27 lutego 2025 roku odbyło się w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw z inicjatywy tego towarzystwa, jak i Polskiego Koła Historycznego koło Radziejów.

Na tym spotkaniu na ten temat barwnie i niezwykle interesująco mówiła Pani Danuta Wielgosz.

Warto przypomnieć,że

162.rocznica wybuchu powstania styczniowego W dniu 22 stycznia 2025 roku przypada 162 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. od ogłoszenia Manifestu, wydanego przez Centralny Komitet Narodowy, który powołał Tymczasowy Rząd Narodowy. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była branka do armii rosyjskiej, przeprowadzona niespodziewanie w Królestwie Polskim w połowie stycznia. Powstanie było największym zrywem niepodległościowym w XIX wieku po rozbiorach Powstanie Styczniowe 1863 – 1864 to zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji, największe polskie powstanie narodowe. Za jego początek przyjmuje się, datę 22 stycznia 1863 roku w tym roku przypada 162 – rocznica jego wybuchu.

Karol Szmagalski

Skip to content