Wykład dra Marka Stefańskiego w Radziejowie

Dział Promocji KSW 25 kw. , 2024 0 Comments

22 kwietnia 2024 roku Słuchacze Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie spotkali się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, aby wysłuchać niezwykle ciekawego wykładu dra Marka Stefańskiego pt. Ekonomia a polityka.

Album fotek tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10233466360861826&type=3

Wykładowca uświadomił i przybliżył słuchaczom podstawowe pojęcia związane z wykładem. Ekonomia to dziedzina nauki analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr, a więc łączy się z pojęciem gospodarki. Ekonomia jest nauką o tym, jak jednostka i społeczeństwo decydują o wykorzystaniu zasobów (wszystkich, gdyż wszystkie zasoby mają alternatywne zastosowanie i z definicji są w niedoborze) – które mogą mieć także inne, alternatywne zastosowania – w celu wytwarzania różnych dóbr i rozdzielania ich na konsumpcję obecną lub przyszłą pomiędzy różne osoby i różne grupy w społeczeństwie.

Natomiast politykę zdefiniowano już w starożytności jako sztukę zarządzania państwem w celu osiągnięcia dobra wspólnego. W starożytności i średniowieczu dominowały idealizacja polityki i polityków oraz wywodzenie jej źródeł z praw natury bądź woli sił nadprzyrodzonych, służąca uzasadnianiu nierównoprawnych podziałów na uprzywilejowanych rządzących i podporządkowanych ich interesom poddanych. W Polityce Arystoteles wyraża ją jako rodzaj sztuki rządzenia państwem, której celem jest dobro wspólne.

Na przestrzeni wieków pojawiło się wiele teorii związanych z tym zagadnieniem, takich jak : liberalizm ekonomiczny, interwencjonizm państwowy, neoliberalizm, nowy pragmatyzm, chinizm, ekonomia behawioralna i wiele innych.

Wykładowca wytłumaczył podstawowe zależności gospodarki od państwa, jak i uświadomił „Ile państwa może być w gospodarce, ile gospodarstwa może być w państwie” .W swojej wypowiedzi odnosił się do zjawisk, które obserwujemy w Polsce.

Karol Szmagalski

Artykuł. Tutaj: https://wloclawek.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/wyklad-dr-marka-stefanskiego-w-radziejowie,483197,t,id.html

Wykład Sławomira Kukiełczyńskiego

Dział Promocji KSW 19 kw. , 2024 0 Comments

Gościliśmy 18 kwietnia 2024 r. p. Sławomira Kukiełczyńskiego, który zatytułował swój wykład „Reklama – władczynią umysłu. Język reklamy”. Temat niezwykle ciekawy, dotyczy dnia codziennego i szczególnie nas seniorów. Mamy świadomość, że ulegamy reklamie, dowiedzieliśmy się jaki to jest język, jakie to są sposoby, co potrafi wymyśleć człowiek aby sprzedać swój towar, nie tylko sprzedać ale i zarobić i to dużo zarobić. Było trochę o historii powstania reklamy. Od wielu wieków próbujemy namawiać siebie nawzajem do kupna swoich „wytworów”. Czyżby w naszych genach jest skłonność do „manipulacji” ?

„Reklama to swoista gra nadawcy z konsumentem. Ten pierwszy mówi językiem odbiorcy oraz utożsamia się z jego potrzebami. Konsumentowi zaś świat reklam jawi się jako raj. By uwierzyć w siebie, wystarczy łyk Coca-coli… „ cytat słów prelegenta. Następnie były wymieniane różnorakie przykłady namawiające do kupna właśnie tej rzeczy a nie innej, lepszej i tańszej.

„Podsumowując zadajmy więc sobie pytanie. Czy reklama mówi prawdę? Można odpowiedzieć : Prawie. A prawie robi dużą różnicę…” Konkluduje na zakończenie wykładu nasz gość.

Dziękujemy p. Sławomirowi Kukiełczyńskiemu za bardzo interesujący wykład. Z ogromną ciekawością słuchaliśmy.

Wernisaż Elżbiety Pyry

Dział Promocji KSW 19 kw. , 2024 0 Comments

Uczestniczyliśmy dziś, 12 kwietnia 2024 r. w przemiłej i niezwykle sympatycznej uroczystości. Nasza koleżanka Elżbieta Pyra zaprosiła nas na swój wernisaż do Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „WAHADŁO” w Brześciu Kujawskim. Wystawę zatytułowała „Między czernią a bielą”. Wernisaż uświetnił grą na akordeonie Piotr Giers. Linoryty podobały się i te w czerni i te w kolorze, ciekawe były ich tytuły, takie niecodzienne. Były przemówienia, gratulacje, kwiaty, uściski i mnóstwo pamiątkowych zdjęć. O twórczości Eli z uznaniem wypowiadają się znane osobistości. Ela jest wybitną i płodną artystą, w swoim dorobku ma kilkanaście wystaw, nie tylko we Włocławku ale i w wielu miastach naszego kraju. Nie ukrywamy, że często „za Nią jeździmy”. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tej wystawy. Bardzo ładnie został wydany folder z linorytami, zamieszczona została informacja o Jej twórczości i podsumowanie prof. ASP Gdańsk dr hab. Magdaleny Hanysz – Stefańskiej Kierownika Katedry Grafiki Artystycznej.

Wykład Prezes Włocławskiego Towarzystwa Genealogicznego, Jolanty Szymanek

Dział Promocji KSW 19 kw. , 2024 0 Comments

11 kwietnia 2024 r. gościliśmy w naszym Stowarzyszeniu p. Jolantę Szymanek, Prezes Włocławskiego Towarzystwa Genealogicznego. Tematem prelekcji była Genealogia. Otrzymaliśmy ogromną wiedzę związaną z tym tematem.

Drzewo genealogiczne – historia całej od wielu pokoleń rodziny – jak je stworzyć. Od czego zacząć badania genealogiczne. Cmentarze, zdjęcia nagrobków. Akty stanu cywilnego – wnioski o odpis. Jak złożyć wniosek o odpis aktu stanu cywilnego przez e-PUAP. Zostały podane różne wyszukiwarki z całego świata, z różnych krajów, regionów ,miast, w których można odnaleźć krewnych ( np. My Heritage, Family Search). Polskie Towarzystwo Genealogiczne prowadzi serwis Genealodzy.pl. Jest to jedno z najważniejszych i najbardziej przydatnych źródeł w trakcie szukania źródeł rodzinnych. Genetyka – ulubione narzędzie genealoga w sieci dla każdego regionu. Od niej osoby rozpoczynające swoją genealogiczną podróż opierają się na aktach metrykalnych. W serwisie tym dostępna jest wyszukiwarka, która umożliwia odnalezienie przodków oraz ich akty urodzeń, małżeństw i zgonów. Dodatkowo pozwala odkryć relacje, powiązania i śledzić proces migracji. Zaleca się rozpocząć od wpisania nazwisk dziadków i pradziadków oraz zbadanie zasobów w miarę dostępnych zdigitalizowanych danych.

Zanim po II wojnie światowej wprowadzono akty stanu cywilnego, stan cywilny potwierdzały akty metrykalne, były one zawarte w księgach parafialnych prowadzonych przez parafię lub inną jednostkę różnych kościołów w celu rejestracji chrztów, ślubów i zgonów. Prelegentka podała też inne źródła, gdzie można znaleźć akty metrykalne. Wyjaśniła co to są „koperty dowodów” oraz podała literaturę omawiającą jak znaleźć przodków.

Osoby zainteresowane tą tematyką będą mogły uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Włocławskie Towarzystwo Genealogiczne.

Seniorzy oklaskami podziękowali za bardzo interesująca prelekcję.

Wykład dra Władysława Kubiaka pt. „Rodzina Ulmów”

Dział Promocji KSW 11 kw. , 2024 0 Comments

10 kwietnia 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się Słuchacze Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na niezwykle ciekawym wykładzie dr Władysława Kubiaka pt.”Rodzina Ulmów” dotyczącym jednej z rodzin, którzy pomimo ogromnego niebezpieczeństwa nieśli pomoc ludności żydowskiej.

Album fotek. Tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10233363018638335&type=3

Wykładowca przybliżył losy tej rodziny i przypomniał,że 24 marca – dzień śmierci rodziny Ulmów z Markowej – od 2018 r. jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką dla uczczenia tych wszystkich, którzy pomimo ogromnego niebezpieczeństwa nieśli pomoc ludności żydowskiej.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ubogie małżeństwo z Markowej stało się patronem szkoły i ulic. Ich imię nosi też jedyne w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, otwarte w marcu 2016 roku w Markowej. 10 września 2023 r. w Markowej odbyła się beatyfikacja rodziny Ulmów.

4 marca przypada 80. rocznica śmierci Rodziny Ulmów, beatyfikowanej we wrześniu ub. roku. W marcu 1944 r. Józef i Wiktoria, wraz z siedmiorgiem ich dzieci, zostali zamordowani przez Niemców za udzielenie schronienia Żydom. O ich czynie wiadomo już bardzo wiele, ale warto też wiedzieć, kim byli na co dzień Józef i Wiktoria Ulmowie, czym żyli oraz jakie mieli pasje.

Więcej tutaj: https://rodzinaulmow.ipn.gov.pl/ulm/

Artykuł. Tutaj: https://wloclawek.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/wyklad-dr-wladyslawa-kubiaka-pt-rodzina-ulmow,482713,t,id.html

Karol Szmagalski

Wykład Pana Macieja Szawła

Dział Promocji KSW 27 mar , 2024 0 Comments

W dniu 14 marca 2024 r. wysłuchaliśmy prelekcji p. Macieja Szawła, właściciela Biura Podróży SzavelTravel zŁodzi. Pan Maciej zapoznał nas z ofertą dla seniorów, który marzy się przepiękna Grecja, ciepłe morze, cudowna plaża, fantastyczna kuchnia grecka. Prelekcja była poparta pokazem multimedialnym cudownych miast greckich, wodospadami Edessy, piękną plażą w Panteleimonas itp. Dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia na wycieczce.

Śledzik

Dział Promocji KSW 27 mar , 2024 0 Comments

13 lutego 2024 r. był wyjątkowy. ,,Ostatki” ,,Śledzik” – różnie ten dzień nazywamy. My pożegnaliśmy karnawał bardzo wesoło. bawiliśmy sie świetnie na zabawie w Karczmie Kujawskiej. Był oczywiście śledzik i jeszcze coś do jedzenia i picia oraz świetna muzyka do tańca ….

Wykład dra inż. Mirosława Radwańskiego

Dział Promocji KSW 27 mar , 2024 0 Comments

W dniu 21 marca 2024r. wysłuchaliśmy wykładu dr inż. Mirosława Radwańskiego pt. „ Co to znaczy automatycznie?”. Temat nie był łatwy, ale ciekawy.. Dowiedzieliśmy się jak człowiek przeszedł od wykorzystywania sił natury i maszyn prostych do skomplikowanych systemów automatycznych, które mają obecnie zastosowanie w budowie maszyn i urządzeń ułatwiających wiele dziedzin życia, m.in. produkcję przemysłową, budownictwo itp. Dziękujemy wykładowcy za przybliżenie nam tego zagadnienia.

Skip to content