„Rezydencje szlacheckie na Kujawach” – wykład prof. dr. hab. Stanisława Kunikowskiego

Dział Promocji KSW 14 sty , 2022 0 Comments

W dniu 13 stycznia 2022r odbył się pierwszy w tym roku, ale kolejny z w ramach Projektu finansowanego ze środków Fundacji Anwil – „Seniorzy budują mosty” Wykład nosił tytuł : „Rezydencje szlacheckie na Kujawach” a przeprowadził go dla naszych słuchaczy Prof. dr. hab. Stanisław Kunikowski. Rezydencje, pałace, dwory i dworki polskie to bardzo interesujący historycznie temat, tym bardziej że wiele z tych budowli chyli się ku upadkowi. W naszym regionie w pobliżu Włocławka są jeszcze znaczące rezydencje pałacowe: Pałac eklektyczny w stylu renesansu francuskiego, druga rezydencja to pałac w Brzeziu, obydwa te pałace do 1945 roku należały do Leopolda Kronenberga. Jest jeszcze jeden okazały pałac w Falborzu k/Lubrańca. Malownicze, szeroko rozłożone bryły polskich dworów stoją w otoczeniu parków ze starymi drzewami, alejkami ,stawami lub sadzawkami. Zarówno dwory jak i wiejskie dworki przeważnie murowane są z cegły, są to z reguły budowle parterowe, ale także i piętrowe, przykryte wysokimi łamanymi dachami krytymi dachówką lub blachą. Elewacja frontowa dworku zgodnie z ówczesnym gustem epoki musiała posiadać portyk kolumnowy i szerokie wejściowe schody. Budując dworki przestrzegano pewnej interesującej zasady tzw. orientacji na godzinę jedenastą, było to bardzo praktyczne bo taki dwór miał zawsze oświetlone wszystkie boki. Pan profesor wymieniał miejsca, w których znajdują się jeszcze dwory i dworki: Duży, ale bardzo zaniedbany dwór w Starym Brześciu, wyremontowany w Kazaniu, pięknie położony na wzgórzu w dole jezioro- dworek w Chodeczku w Otmianowie, Baruchowie, Modliborzu, Zgłowiączce, Kłobi, Sułkowo, Lubień Kujawski w Kłóbce- słynny dworek rodziny Orpiszewskich pięknie odrestaurowany. Niestety zarówno czas jak i historia nie obeszły się zbyt delikatnie z dworami i wiejskimi dworkami, czasy ich świetności po części minęły. Wędrując więc po pięknej ziemi kujawsko-dobrzyńskiej nie omijajmy dworków, z każdym rokiem jest ich coraz mniej, stare belki nie wytrzymują ponad półtorawiekowego obciążenia, dachy zapadają się, ściany murszeją i być może ominiętego dworku już nie będziemy mieli okazji obejrzeć a stanowią one swoiste urozmaicenie naszej współczesnej architektury. Pięknie dziękujemy Panu Profesorowi Stanisławowi Kunikowskiemu za bardzo interesujący wykład i czekamy na następne.

Tekst: Wanda Lipowska
Zdjęcia: Władysława Guzowska

 

Klub Dyskusyjny

Dział Promocji KSW 12 sty , 2022 0 Comments

W dniu 10.01.2022 r. odbyło się spotkanie Członków Klubu Dyskusyjnego. Tym razem omawialiśmy  powieść Santa Montefiore pt. „Córka Pszczelarza”. Akcja książki jest rozciągnięta w czasie i pokazuje sześćdziesiąt lat życia  Grace, tytułowej  „córki pszczelarza” oraz jej córki Trixie. Można powiedzieć , że jedną osią wydarzeń są losy Grace, drugą zaś historia miłosna jej córki.

Santa Montefiore ciekawie snuje swoją opowieść. Karty odkrywa powoli umiejętnie podtrzymuje ciekawość czytelnika.

 Są momenty kiedy niechętnie odkłada się książkę na bok. Czytanie o chacie pszczelarza przynależnego do wielkiego arystokratycznego majątku miało w sobie pewną magię, pozwalało przenieść się w inne czasy. 

Członkowie Klubu byli zgodni ,że choć książka nie jest światowym bestsellerem , to jest to piękna i poruszająca opowieść, w której przeplatają się miłość i namiętność , a na drodze do szczęścia stają rodzinne zobowiązania, poczucie obowiązku i uwarunkowania społeczne. Uznaliśmy , że książka jest warta polecenia wszystkim tym którzy lubią historie miłosne, mają romantyczną duszę i po prostu uwielbiają czytać.

Tekst: Elzbieta Wilamowska
Foto: Władysława Guzowska

Spotkanie Słuchaczy KDUTW Oddział Radziejów ze Sławomirem Kopyściem

Dział Promocji KSW 03 sty , 2022 0 Comments

W województwie kujawsko-pomorskim rusza marszałkowski pilotażowy program opieki senioralnej. Obejmie on 386 niesamodzielnych osób starszych w trzydziestu gminach w całym regionie. W ramach projektu zastosowane zostaną wolontariat opiekuńczy, sieć wsparcia sąsiedzkiego i wsparcie opieki rodzinnej. Mają się także pojawić opiekunowie domowi.

Więcej. Tutaj: https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/pilotazowy-program-opieki-senioralnej-w-woj-kujawsko-pomorskim,103209.html

O tych tematach mówił dziś na spotkaniu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie ze Słuchaczami KDUTW Oddział Radziejów Pan Sławomir Kopyść członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego od 2010 roku.

Album fotek. Tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10227971465372873&type=3

oraz link: http://www.infosenior.rops.torun.pl/

Karol Szmagalski

Spotkanie wigilijne

Dział Promocji KSW 17 gru , 2021 0 Comments

W dniu 16 grudnia w auli Kujawskiej Szkoły Wyższej przy ul. Plac Wolności 1 we Włocławku odbyła się przepiękna uroczystość „Spotkanie Wigilijne”. Zaproszeni goście oraz Słuchacze Stowarzyszenia Włocławskiego Uniwersytetu Seniora, podziwiali przygotowany z tej okazji program artystyczny. Wystąpili:
– Członkowie Koła teatralnego „Niespodzianka” z wierszami Koła literackiego „Metafora”
– Gawędziarka Barbara Brzezińska
– Zespół słowno-muzyczny „Melodia” ze wspólnie śpiewanymi kolędami.
Niezwykłą wystawę ozdób świątecznych przygotowały Panie z koła Rękodzieła artystycznego.
Całość imprezy poprowadziły: Prezes Lucyna Małobłocka i Bożena Broniszewska. Spotkanie odbyło się w atmosferze serdeczności i Świątecznym nastroju.

Zmarł nasz Kolega

Dział Promocji KSW 15 gru , 2021 0 Comments

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi śp. Wojciecha Pierowskiego. Msza św. żałobna odprawiona zostanie w kościele parafialnym PW św. Jana we Włocławku dnia 18 grudnia 2021 r. o godz. 11.00. Pogrzeb odbędzie się 18.12.2021 r. o godz. 12.00 po Mszy św. na cmentarzu komunalnym.

Rodzinie składamy wyrazy współczucia.
Zarząd i Słuchacze  Stowarzyszenia  WUS

Klub Dyskusyjny

Dział Promocji KSW 15 gru , 2021 0 Comments

W dniu 14.12.2021r. odbyło się spotkanie Członków Klubu Dyskusyjnego działającego w ramach struktur  Stowarzyszenia Włocławski Uniwersytet Seniora. Tematem dyskusji była sztuka Lukasa Barfussa pt. „Seksualne neurozy naszych rodziców”, wystawiana przez Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Główną  postacią dramatu jest upośledzona umysłowo  osiemnastoletnia dziewczyna, Dora, która nie płacze , nie śmieje się. Milczy i obserwuje otoczenie. Czy je rozumie , nie wiadomo. Przez lata leki utrzymywały ją  w psychicznym półmroku. Matka Dory chce odzyskać córkę, poznać jej prawdziwe emocje. Chce wiedzieć co ona myśli , co czuje , jak odbiera otoczenie. W tym celu wymusza na lekarzu odstawienie leków. Powstrzymanie leczenia przynosi tragiczne skutki. Dora zaczyna odkrywać swoją seksualność. Nie mając  żadnej wiedzy jak powinny wyglądać  intymne relacje z mężczyzną, pada ofiarą seksualnego dewianta i pijaka.  Sztuka stawia wiele pytań: czym jest normalność, kto określa co nią jest? Jakie są ramy wolności w tym wolności seksualnej i kto powinien je ustalić. Odpowiedzi na te pytania nie znaleźliśmy  w spektaklu . Nie wyłoniły się one również podczas naszej dyskusji. Członkowie Klubu Dyskusyjnego byli zgodni , że spektakl obejrzany dzięki aktywności Zofii Basta i Janusza Grunt wart jest polecenia. 
Dyskutanci podkreślali też niejednoznaczność zakończenia sztuki co dało możliwość uruchomienia wyobraźni.
Dzisiejsze spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza poświęcona dyskusji o sztuce, druga wyłącznie natury towarzyskiej .Były mikołajkowe upominki, świąteczne życzenia ,dzielenie się opłatkiem ale przede wszystkim moc serdeczności popłynęło do naszej ” zaległej ” solenizantki. Przemiłej i sympatycznej Basi Makulskiej. Atmosfera była uroczysta i serdeczna.

Tekst: Elżbieta Wilamowska
Zdjęcia: Władysława Guzowska

 

Pogaduchy – grudzień

Dział Promocji KSW 15 gru , 2021 0 Comments

W poniedziałek 13 grudnia było spotkanie ”POGADUCHY. Była zaproszona pani od kosmetyków, mogłyśmy posłuchać jak, kiedy i do jakiej cery używać kosmetyki.
Prowadząca Dz. Guzowska.

Wykład dr Marii Palińskiej

Dział Promocji KSW 10 gru , 2021 0 Comments

W dniu 9 grudnia 2021 roku Słuchacze Stowarzyszenia Włocławski Uniwersytet Seniora wysłuchali wykładu Dr Marii Palińskiej „Skutki działalności człowieka na środowisko”. W obecnej chwili jest to problem , który dotyka cały świat. Główny temat to ekologia w Polsce i presja na środowisko,
zależność natury od środowiska w jakim przyszło nam żyć. Człowiek w 91% opanował naturę uważając się za pana świata, i to człowiek spowodował degradację środowiska polepszając komfort swego życia. Na skutek działalności człowieka wymarło wiele pożytecznych ptaków, zwierząt i owadów. Zachwiana została równowaga w naturze i nastąpiło ocieplenie klimatu a my częściej chorujemy. Człowiek dąży do samounicestwienia. Rozsądne działania rządów przy współpracy z ekologami może przywrócić równowagę w naturze i oby tak się stało. Dziękujemy Pani Dr Marii Palińskiej za ten bardzo ciekawy a zarazem pouczający wykład.

Sekretarz- Bożena Broniszewska
Foto – Władysława Guzowska

Wyjazd do Łodzi

Dział Promocji KSW 09 gru , 2021 0 Comments

”Seksualne Neurozy Naszych Rodziców ” czyli inaczej stany lękowe , to odważna i prowokująca sztuka podejmująca trudny temat seksualności osób upośledzonych . Autor Lukas Barfuss , to szwajcarski dramaturg , prozaik i eseista piszący w języku niemieckim , Laureat Nagrody im. Georga Buchnera za 2019 r. Aktorka Urszula Gryczewska grająca matkę głównej bohaterki Dory , otrzymała nagrodę za tę rolę na XIX Festiwalu Dramaturgii Współczesnej ”Rzeczywistość Przedstawiona ”. Gra aktorów była wspaniała , jednak większość z nas urzekła Natalia Klepacka w roli Dory . Ta wspaniała dziewczyna była tak autentyczna , że ulegało się wrażeniu oglądania faktycznie osoby upośledzonej . Po obejrzeniu tego spektaklu nasuwają się refleksje z jakimi trudnościami , zarówno psychologicznymi jak i fizycznymi , borykają się rodzice osób upośledzonych , nie mających do tego żadnego przygotowania.

 

 

 

 

 

 

Tekst

Zofia Basta .

Skip to content