W dniu 29 kwietnia 2025 roku Słuchacze Kujawsko-Dobrzyńskiego Oddziału Radziejów spotkali się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w ramach programu „Zielone pogotowie” na wykładzie „Jak pielęgnować i dobierać rośliny na balkony, tarasy i ogrody „ który przedstawili Danuta Wielgosz i Jerzy Marcinkowski. Ciekwy i pożyteczny wykład. Wykładowcy przedstawili propozycje polecanych adresów internetowych o poradach i zasadach pielęgnowania zieleni „PAMIĘTAJMY O OGRODACH”.
W dniu 12 maja 2025 roku delegacja naszego Uniwersytetu złożyła życzenia z okazji „Dnia Bibliotekarza”.

W dniu 15 maja 2025 roku mieliśmy okazje uczestniczyć w fascynującym wykładzie dra Jakuba Mosiejczyka -„CO WIEMY PO 5 LATACH BADAŃ ARCHEOLOGICZNYCH W RADZIEJOWSKIM KLASZTORZE FRANCISZKANÓW?”
Wystąpienie miało na celu popularyzowanie wyników badań archeologicznych prowadzonych w związku z pracami konserwatorskimi kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Radziejowie. Wykopaliska przy fundamentach świątyni były prowadzone od 2021 roku. W trakcie pięciu sezonów badań rozpoznano pełen obwód przyklasztornego kościoła. Zadokumentowane nawarstwienia i znaleziska wskazują na poszczególne strefy wykorzystania klasztornej przestrzeni: od północy jako teren cmentarza, od zachodu granicę ze średniowiecznym miastem, od południa fundacje krypt grzebalnych i od wschodu gospodarczego zaplecza zakonnej kuchni.
W wyniku wszystkich sezonów pozyskano około 2400 fragmentów ceramiki naczyniowej i kilkaset fragmentów ceramiki budowlanej co stanowi bazę źródłową do określenia charakterystyki miejscowego, późnośredniowiecznego garncarstwa. Pozyskano przy tym znaczący zbiór szkieł historycznych liczący ponad 300 fragmentów, który obejmuje szklanice i pucharki, szkło apteczne i tafle. Co roku szczątki kostne były poddane badaniom antropologicznym. Zebrane dane ukazały stan życia populacji miasta Radziejowa w XVI-XVIII wieku, natomiast wydzielony materiał osteologiczny ukazał różnorodność fauny klasztornej, która była spożywana na własne potrzeby ale też hodowana na ubój i sprzedaż we franciszkańskiej jatce zlokalizowanej w pobliskim Rynku.
W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się:
Kiedy i w jaki sposób wzniesiono przyklasztorną świątynię?
Jak były dekorowane renesansowe piece i co ma z tym wspólnego tulipan?
Kto został pochowany pod prezbiterium (i czy nas przestraszył)?
Jak wysocy byli chłopi w XVII wieku?
Czerwone czy czarne, która ceramika dominowała w radziejowskiej kuchni?
Skąd wzięły się kieliszki w zasypach grobowych?



Tego dnia grupa naszych członków uczestniczyła w Izbie Regionalnej w „Nocy w muzeum”.
Noc Muzeów to świetna okazja do poznania historii, sztuki i kultury w sposób niekonwencjonalny. Warto wykorzystać tę okazję, aby spędzić czas na zwiedzaniu i poznawaniu nowych miejsc. W dniu 15 maja 2025 roku w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw spotkali się zainteresowani twórczością Franciszka Becińskiego, będącego od 1967 roku jego członkiem jak i działającego w Zarządzie. Na jego grobie w rocznicę jego śmierci – 2 lipca każdego roku delegacja TMK składa kwiaty i zapala znicze. W tym roku przypada 50 rocznica jego śmierci. To inicjatywa TMK i Zarządu Sekcji emerytów i Rencistów ZNP.





Na spotkanie przyszły osoby z tomikiem i swoim ulubionym wierszem.
Jego poezję czytały emerytowane nauczycielki z koła Związku Nauczycielstwa Polskiego. Noc Muzeów 2025 była idealną okazją do zwiedzenia Izby muzeów i jej zasobów w nietypowych godzinach, a także do uczestniczenia w dodatkowych wydarzeniach, takich jak recytacje, oprowadzania i pokazy.
Recytowały Panie : Alina Krupińska, Anna Skrzypińska, Elżbieta Bykowska, Anna Bazelewska, Grażyna Trzmielewska, Mirosława Rosińska, Małgorzata Badeusz, Sława Becińska.
Wśród wielu gości, gość specjalny Pani Sława Becińska – Sława – polonistka. To honorowy gość tegorocznej edycji , wnuczka poety, pedagog, dyrektor Szkoły Podstawowej w Byczynie. To był czas miłej rozmowy o literaturze, poezji Patrona, Kujawach .
Ciekawe, pożyteczne spotkania.
Karol Szmagalski