Dzień Babci i Dziadka

Dział Promocji KSW 02 lut , 2024 0 Comments
W dniu 25 stycznia 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
🙏Dziękujemy dzieciom z klasy 0a Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Mikołaja Kopernika we Włocławku oraz Zespołowi słowno-muzycznemu MELODIA za uświetnienie naszej uroczystości.❤️💋👏🤩😍🌞
Oto fotorelacja
 
 

Wykład 18 stycznia

Dział Promocji KSW 02 lut , 2024 0 Comments

W czwartek,18 stycznia 2024r. odwiedziła nas właścicielka firmy „TYMOMANIA” –Ewelina Beneturska, która opowiedziała nam o swojej pracy, a zarazem wielkiej pasji. Przedstawiła nam możliwości wykorzystania starych przedmiotów, które po metamorfozie wykorzystać do dekoracji naszych mieszkań i wnętrz. Mogliśmy zobaczyć niektóre jej prace i zachwycić się niezwykłymi pomysłami. Okazuje się, że w stare meble, garnki, świeczniki i inne niepotrzebne już przedmioty można tchnąć nowe życie i w ten sposób zachować pamięć o przeszłości. Opowiedziała, jak odnawia stare przedmioty i meble, nadaje im inny charakter, tworzy niezwykłe dekoracje oraz niepowtarzalne gadżety, których nie można kupić w sklepie. Wzbudziła w nas wielkie zainteresowanie tą dziedziną sztuki. Dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie.

Klub Dyskusyjny

Dział Promocji KSW 02 lut , 2024 0 Comments

W dniu 15.01.2024 r. odbyło się kolejne spotkanie członków Klubu Dyskusyjnego działającego w ramach Stowarzyszenia Włocławski Uniwersytet Seniora. Nadzorująca i organizująca pracę Klubu Basia Makulska mimo poważnej niedyspozycji nie pozwoliła, aby spotkanie zostało odwołane. Dziękujemy Basiu za poświęcenie ! Tematem dzisiejszej dyskusji była książka Magdaleny Witkiewicz ,,Pierwsza na liście „, która jest kolejną udaną powieścią w dorobku znanej pisarki. Jedną z głównych bohaterek jest Ina, tytułowa ,,pierwsza na liście”. Owa lista stanowi dla niej przepustkę do wspomnień o których chętnie by zapomniała. Tam właśnie mieszczą się demony przeszłości: zdrada narzeczonego, zawiedziona przyjaźń, cierpienie i ból.

Większość z dyskutantów uważała, że książka ta ma głębsze przesłanie. Może być uważana za swoisty informator dla osób chcących zostać dawcą szpiku, jak i dla chorych na białaczkę, podejmuje bowiem temat tej choroby i dylematy osób chcących oddać szpik.

Były jak to zwykle w dyskusji bywa osoby dla których w dobrej literaturze chodzi o coś więcej niż tylko emocjonująca treść jak chociażby napisana z rozmachem epicka saga rodzinna ,,Ósme życie”/dla Brilki/ Nino Haratischwili.

W tej dyskusji każda ze stron broniła swojego stanowiska i przy nim pozostała.

Przeczytajcie kochani i zobaczcie, która opinia jest Wam bliższa .

Członkowie Klubu.

Wykład dr. Władysława Kubiaka

Dział Promocji KSW 02 lut , 2024 0 Comments

11 stycznia spotkaliśmy się po pierwszy raz w nowym roku 2024 na kolejnym wykładzie nt. „Melchior Wańkowicz , polski dziennikarz , reportażysta i publicysta”, który wygłosił dr Władysław Kubiak. Wykładowca w niezwykle ciekawy sposób przedstawił nam koleje losu, dorobek literacki oraz wiele szczegółów z burzliwego życia Melchiora Wańkowicza, który żył w latach 1891-1974. Znamy go jako autora takich dzieł, jak „Szczenięce lata” ,„ Na tropach Smętka”, „Bitwa o Monte Cassino”, „Ziele na kraterze” oraz wiele innych. Zyskał tytuł króla reportażu, bowiem była to jego ulubiona forma literacka. Był świadkiem I i II wojny światowej, angażował się także w działalność polityczną, przez wiele lat przebywał na emigracji, ale wrócił do kraju na stałe w 1958r. Był twórcą haseł reklamowych: „Cukier krzepi” oraz „Lotem bliżej”. Za swoją działalność został uhonorowany wieloma orderami i odznaczeniami. Dziękujemy dr W. Kubiakowi za przypomnienie nam tego ważnego dla naszej kultury twórcy.

Spotkanie z Józefem Nowakowskim

Dział Promocji KSW 24 sty , 2024 0 Comments

W dniu 23 stycznia 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się Słuchacze Kujawsko- Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie z Panem Józefem Nowakowskim stałym wykładowca na naszym Uniwersytecie, który tym razem przedstawił nam zagadnienia poświęcone tematyce związanej z powstaniem kanału Bachorza.

Kolejne niezwykle ciekawe spotkanie, obfitujące w ciekawą narrację wykładowcy.

Album fotek. Tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10232931799298121&type=3

Kilka słów o kanale:

Kanał Bachorze (Kanał Piastowski) –kanał wodny o długości 46,4 km na Kujawach, łączący Noteć w Kruszwicy ze Zgłowiaczką w Brześciu Kujawskim. Z uwagi na to, że kanał przecina wododział Odry i Wisły, jego wody w części zachodniej i wschodniej płyną w dwóch przeciwnych kierunkach. Jedno ramię uchodzi do jeziora Gopło i jest jednym z największych jego dopływów, drugie natomiast uchodzi do Zgłowiączki, będącej dopływem Wisły.

Najstarsza wzmianka o drodze wodnej przez Bachorze pochodzi z 1297 r. Za czasów króla Przemysła II u ujścia Zgłowiączki do Wisły powstała wtedy osada służebna Korabniki, której nazwa wzięła się od płaskodennych statków, mogących pokonać płytki kanał przecinający Bachorze. Rejon Bachorza był w czasie wiosennego przyboru wód całkowicie zalany i można było przeprawić się tędy łodzią.

Było to miejsce dogodne do połączenia dorzeczy Wisły i Odry w jeden system, gdyż odległość do pokonania (od jeziora Gopło do Wisły) wynosiła ok. 40 km, a teren był płaski i podmokły. W związku z tym ówcześni władcy nakazali podjęcie prac nad pogłębieniem koryta płynących tu niewielkich rzek i połączeniem ich w system umożliwiający żeglugę przez cały rok. Prace były żmudne i często przerywane, bowiem były to niespokojne czasy rozbicia dzielnicowego.

Obecna forma kanału powstała podczas prac melioracyjnych, przeprowadzonych w połowie XIX wieku. Pierwsze prace melioracyjne podjęto w 1836, a zasadniczą część prac wykonano w lipcu-sierpniu 1855 (Kolberg podaje datę 1858)

Żródło:

Kanał Bachorze – Wikipedia, wolna encyklopedia

Spotkanie ze Stanisławem Pawlakiem poświęcone tematyce związanej z województwem Kujawsko-pomorskim

Dział Promocji KSW 10 sty , 2024 0 Comments

10 stycznia 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się Słuchacze Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie z Panem Stanisławem Pawlakiem poświęcone tematyce związanej z województwem Kujawsko- pomorskim.

To kolejne interesujące i pożyteczne spotkanie z tym politykiem umożliwiające zapoznanie się z działaniami samorządowych władz w województwie kujawsko- pomorskim na wielu odcinkach.

Album fotek. Tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10232931681855185&type=3

Spotkanie z Markiem Nadolskim – „Polskie akcenty w Grecji Nowożytnej”

Dział Promocji KSW 09 sty , 2024 0 Comments

8 stycznia 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Kujaw wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym koło Radziejów z Panem Markiem Nadolskim przedstawicielem w Atenach Fundacji Instytutu Juliusza Słowackiego.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół, ZSR CSU w Przemystce, Zespołu Szkół i Placówek w Radziejowie wraz z opiekunami, członkowie Towarzystwa Miłośników Kujaw, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak i wielu zainteresowanych tematyką Grecji.

Więcej o Fundacji: http://fijs.com.pl/strona-glowna/

Gościliśmy Panią Elżbietę Panajata-Nawrocką Prezesa Fundacji Instytutu Juliusza Słowackiego w Gdańsku.

Pan Marek przedstawił temat „ Polskie akcenty w Grecji Nowożytnej”. Wśród wielu zagadnień zasygnalizował, że Grecja w ostatnich latach cieszy się zainteresowaniem wśród polskich turystów. W 2022 r. była drugą (po Turcji) ulubioną destynacją Polaków. Do najpopularniejszych regionów należały w ubiegłorocznym sezonie wyspy Kreta, Rodos, Korfu. Wspomniał o umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Greckiej o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu, podpisana w Warszawie dnia 8 lipca 2013 r.

Kilka słów o Panu Marku Nadolskim:

Z wykształcenia urbanista, od 1998 roku mieszkający w Atenach. Dziennikarz polonijny oraz wieloletni sekretarz Towarzystwa Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Atenach, działający aktywnie w Polonii Greckiej.

Misją Fundacji reprezentowanej przez niego fundacji jest:popularyzacja postaci oraz promocja twórczości Juliusza Słowackiego w kraju i za granicą, popularyzacja wiedzy o kulturze antycznej oraz wspieranie nauki języków klasycznych, popularyzacja polskiej historii oraz promocja polskiej kultury w kraju i za granicą, wspieranie polskiej tożsamości środowisk polonijnych, badanie i popularyzacja związków kultury polskiej z kulturą antyczną, popularyzacja i wspieranie chrześcijańskiej tożsamości Polski i Europy, wspieranie lokalnych środowisk i wydarzeń kulturalnych o charakterze patriotycznym i chrześcijańskim, ochrona materialnych oraz niematerialnych dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w kraju i za granicą, współpraca z osobami i instytucjami mającymi powyższe na celu, w kraju i za granicą, realizacja zadań publicznych w sferze kultury.

Warto sięgnąć do opracowań Marka Wąsowicza polskiego historyka prawa, profesora nauk prawnych, nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego , byłego prorektor UW oraz członka zarządu Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego z racji jego zainteresowania badawczego:kultura i społeczeństwo Grecji epoki archaicznej i klasycznej, historiografia grecka, demokracja ateńska. Ostatnia jego publikacja to „Tu jest Grecja”.

Album fotek. Tutaj: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10232931657334572&type=3

Trzeba przypomnieć, że bogatą kartę w dziejach stosunków Polski z różnymi krajami świata stanowią kontakty polsko-greckie. Datują się one od średniowiecza. Zainteresowanie Grecją w Polsce zaczęło się w średniowieczu. Grecja jako kolebka kultur europejskich budziła respekt, powodowało to zainteresowanie jej przeszłością a nawet językiem. Jawiła się ona jako symptom przeszłości, w nowym wydaniu. Starożytna Grecja pozostawiła po sobie wiele cennych pamiątek, które w okresie humanizmu i odrodzenia były często wyeksponowane.

W II połowie XIX i początku XX w. szerokie rozmiary osiągnęła emigracja zarobkowa; do Grecji nie udawali się liczni Polacy; głównie kierowali się tam górnicy z Górnego Śląska. Udawali się na Kretę i do Tesalii. Mieszkali zazwyczaj w skromnych warunkach i żyli bardzo ubogo. Pozostawały po nich polskie cmentarze.

Podczas fali polskiego uchodźstwa lat osiemdziesiątych wyjechało do Grecji kilkadziesiąt tysięcy Polaków pochodzących z różnych grup społecznych. Nie wszyscy jednak nosili się z zamiarem pozostania w Grecji na stałe. Bałkany stały się dla Polaków punktem „przerzutowym” do krajów Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Australii. Trzecią większą falę emigrantów przyniosły lata osiemdziesiąte i była to emigracja stanu wojennego.

Obecnie według danych szacunkowych mieszka w Grecji około 130 tysięcy Polaków. I tak stawia to Grecję na 8-9 miejscu pod względem liczebności Polonii na świecie.

Ciekawe, pożyteczne i edukacyjne spotkanie. Stanowi kontynuacje jego spotkań w Izbie Regionalnej (Pana Marka Nadolskiego).

Karol Szmagalski

Artykuł. Tutaj: https://wloclawek.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/spotkanie-z-markiem-nadolskim-polskie-akcenty-w-grecji,480669,t,id.html

Utworzenie Oddziału KDUTW w Izbicy Kujawskiej

Dział Promocji KSW 04 sty , 2024 0 Comments

Po czterech latach przerwy, z powodu rezygnacji dotychczasowej przewodniczącej Rady Słuchaczy, a następnie trwającej epidemii Covid – 19, Oddział KDUTW w Izbicy reaktywował swoją działalność. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu Burmistrza Izbicy Kujawskiej, Marka Dorabiały, który roztoczył specjalną opiekę nad jego działalności i zadeklarował wspieranie merytoryczne i finansowe. 

Nową przewodniczącą Rady Słuchaczy została Jadwiga Kędzierska, emerytowana nauczycielka, a deklarację członkowskie złożyło ponad 50 nowych członków.

W dniu 5 XII 2023 r. odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2023/24 z udziałem Anety Jędrzejewskiej, członkini Zarządu Województwa Kujawsko-Dobrzyńskiego oraz Jerzego Nowackiego, Prezesa KDUTW. Podczas zebrania wręczono indeksy nowym członkom, zaś Pani Aneta Jędrzejewska omówiła podstawy polityki senioralnej realizowanej przez Marszałka Województwa Kujawsko-Dobrzyńskiego.

Skip to content