„Seniorzy budują mosty” – grant Fundacji ANWIL

Dział Promocji KSW 06 wrz. , 2021 0 Comments

W dniu 05 lipca 2021 r. została podpisana umowa nr 10/BM/2021 między Fundacją ANWIL a Stowarzyszeniem Włocławski Uniwersytet Seniora dotycząca realizacji grantu ,,Seniorzy BUDUJĄ MOSTY” w ramach Programu granatowego ,,Budujemy mosty”.

Wysokość przyznanego grantu wynosi 7250 zł.
Okres realizacji  Projektu ustala się od dnia 01.10.2021 r. do  31.03.2022r.
Projekt dotyczy wykładów o tematyce historycznej i obywatelskiej oraz wyjścia do teatru.

Zarząd S WUS

Zmarł nasz kolega Zygmunt Sikorski

Dział Promocji KSW 16 sierpień , 2021 0 Comments

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci naszego kolegi Zygmunta Sikorskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 17 sierpnia  2021 r. (wtorek) o godz. 11.30 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego, ul. Ostrowska 8, a o godz. 12.30 na Cmentarzu Komunalnym ul. Chopina we Włocławku.              Rodzinie składamy wyrazy współczucia.

Zarząd i Słuchacze S WUS

Walne zebranie członków

Dział Promocji KSW 24 czerwiec , 2021 0 Comments

W dniu 22 czerwca 2021 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Włocławskiego Uniwersytetu Seniora. Tematem było ,,Zatwierdzenie sprawozdania finansowego”.

Warsztaty z psychologiem

Dział Promocji KSW 24 czerwiec , 2021 0 Comments

Prowadząca warsztaty Pani mgr. Aleksandra Dryzner psycholog kliniczna i onkopsycholog rozpoczynając zajęcia poprosiła uczestników o przedstawienie się i zaprezentowanie swoich upodobań, zainteresowań ,działań ale i swoich słabości .Powyższe stało się kanwą rozważań na temat pozytywnych i negatywnych aspektów starości .Przedmiotem dłuższych i wnikliwszych rozważań stały się oczywiście negatywne strony naszego senioralnego życia.

Pani psycholog dając bardzo przykre i bolesne przykłady ze własnego życia udowodniła nam , że nawet najtrudniejsze sytuacje życiowe odpowiednio rozpoznane , zinterpretowane i przepracowane pozwalają na wysnucie właściwych wniosków i przekucie ich w pozytywne działania.

W efekcie powyższych wyjaśnień i my zmieniliśmy nasze postrzeganie codzienności.

Mimo ,że wypowiadanie się na temat atutów starości może tchnąć niezdrowym optymizmem to znaleźliśmy sporo przykładów na to, że starość daje pewne przywileje .Zwykle osoby starsze to te , które pożegnały się z pracą zawodową i mają dużo wolnego czasu .Na co więc ten czas przeznaczyć? Wielu z nas znalazło odpowiedź: na hobby i inne zainteresowania , które wcześniej z racji obowiązków były zepchnięte na margines. Wielu seniorów odnajduje drugą młodość mogąc bez skrępowania oddać się swoim pasjom np. pisanie , malowanie , nauka języka obcego, czytanie itp.

Były to bardzo pouczające zajęcia, które uświadomiły nam jak wiele od nas zależy , jak szukać sposobów aby z każdego dnia wyłuskiwać garść optymizmu i nadawać sens naszej codzienności.

Było to też niezwykłe doświadczenie terapeutyczne, wyciszające, tonujące nasze emocje. To wszystko za sprawą cichego, spokojnego , dającego poczucie dobroci i życzliwości głosu Pani mgr. Aleksandry Dryzner. To niebywałe ile pozytywnych emocji można wywołać samym głosem. Do tego spokojnego, kojącego głosu Pani Aleksandra dodaje jeszcze uśmiech. Uśmiech osoby pogodzonej ze światem , dający nadzieję mówiący ,że dobro jest w nas i to my mamy je przekazać światu. Pani magister , prosimy przyjąć skromne ale serdeczne słowo- dziękujemy.

 

 

 

Warsztaty z psychoonkologiem

Dział Promocji KSW 24 czerwiec , 2021 0 Comments

Na określenie tej nauki używa się też innych nazw: psychologia rozwoju w ciągu życia, psychologia rozwoju człowieka, psychologia rozwoju biegu życia.

Wykład i dyskusja pozwoliły nam zaznajomić się z poszczególnymi aspektami rozwoju człowieka, poznać znaczenie zadań rozwojowych dla naszego funkcjonowania w biegu życia i potrafić określić prawidłowości tego rozwoju.

Ktoś złośliwy może stwierdzić, że „nasz rozwój już w zasadzie nastąpił” ale mamy dzieci, wnuki a niektórzy szczęściarze nawet prawnuki i miło będzie umieć fachowo reagować na zachowania ukochanych osób. Poprawiać nasze relacje z młodszymi, bardziej ich rozumieć i mądrze kochać i rozpieszczać.

To fantastyczny mądry, pouczający wykład, który dzięki staraniom naszego Zarządu Stowarzyszenia WUS był wysłuchany w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Szczególne słowa uznania należą się wykładowcy, który swoim młodzieńczym entuzjazmem, wiedzą, profesjonalizmem i zlikwidowaniem dystansu wykładowca- słuchacz sprawił, że poczuliśmy się młodsi, potrzebniejsi, mądrzejsi i, że zasługujemy na szacunek nie ze względu na nasz wiek, ale ze względu na to kim jesteśmy i jacy jesteśmy.

Panie trenerze, Panie wykładowco, dziękujemy za te wspaniałe chwile. Czuliśmy, że szanuje Pan ludzi, nie ocenia, nie poucza.

Warsztaty z trenerem mentalnym

Dział Promocji KSW 24 czerwiec , 2021 0 Comments

W obowiązującym reżimie sanitarnym, z zachowaniem wymaganej odległości, uczestniczyliśmy w warsztatach terapeutyczno-psychologicznych w ramach projektu granatowego ,,Seniorze bądź zdrów” finansowanego przez Fundację ANWIL. Trener mentalny to osoba, która ma na celu przede wszystkim zmianę sposobu myślenia, które wpływa na ostateczny rezultat podejmowanych przez nas działań. Jego głównym założeniem jest wyeliminowanie słabości, nałogów, ale przede wszystkim poprawa i stabilizacja kondycji psychicznej

Nasz gość, trener mentalny Pan Marcin wprowadził nas w arkana ludzkich emocji takich jak: złość, smutek, lęk, skrzywdzenie, poczucie własnej wartości. Jednak głównym celem warsztatów było uświadomienie sobie cech empatii i egoizmu. Końcowym efektem wykładu i rozmów z uczestnikami była konkluzja iż: aby rozdawać dobro, być wrażliwym na potrzeby innych, najpierw musimy polubić siebie, ba nawet pokochać. Bo miłość do samego siebie to szacunek do własnej osoby i pragnienie szeroko pojętego dobra. To samoakceptacja, wiara we własne siły i zdolność radowania się swoim życiem – czyli podstawowe potrzeby każdego człowieka.

Dziękujemy i czekamy na zajęcia z Panem Marcinem jutro, tym razem z psychoonkologiem.

Organizatorzy zadbali o nas w postaci „deputatu” : wody mineralnej i owoców. Było miło i spokojnie, jak przystało na cel treningu.

 

 

Warsztaty z fizjoterapeutą

Dział Promocji KSW 24 czerwiec , 2021 0 Comments

Radość na twarzach wszystko tłumaczy- były to cztery spotkania z przesympatyczną Panią mgr Kamilą Kalinowską, fachowcem w swojej dziedzinie, która potrafiła wspaniale przekazać nam swą wiedzę. W dniu dzisiejszym jak widać na zdjęciach wszystkie panie chętnie ćwiczyły, nóżkami machały, buzie uśmiechnięte.
Proszę państwa, czy to są „seniorki” patrząc na wszystkie zdjęcia z czterech dni, ja mam wątpliwości i to duże.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo. Pani Dyrektor Centrum Rehabilitacji szczególne podziękowania składa Zarząd Stowarzyszenia WUS.

ERASMUS+ na Malcie

Dział Promocji KSW 15 czerwiec , 2021 0 Comments

Wykładowcy KSW we Włocławku, Panie Kamila Kalinowska i Agnieszka Różycka realizowały na początku czerwca program Staff Training w ramach działań ERASMUS+. Celem wyjazdu był udział w intensywnym szkoleniu językowym w Inlingua Malta (www.inlinguamalta.com), która jest jedną z najbardziej uznanych szkół językowych na wyspie. Malta bez wątpienia jest świetnym miejscem na wyjazd: bogata historia i doskonała oferta turystyczna pozwalają intensywnie wykorzystać czas.

 

Skip to content