Twoja własna tablica marzeń

23 lutego 2022

Zapamiętaj słowa Ralpha Waldo Emersona: „Nigdy nie osiągnięto niczego wielkiego bez entuzjazmu.“ Pozytywne emocje i klarowne cele sprzyjają temu, by przyciągać korzystne okoliczności. Najważniejsze, byś szczerze wierzył w swoje marzenia i uruchomił w sobie uważność na to, co życie przynosi, zapał do pracy oraz gotowość do uczenia się na doświadczeniu. Praca nad sobą – nad nawykami, przekonaniami, nad klarownością celów i wytrwałym dążeniem do nich oraz niezłomna wiara w siebie to jedyna pewna droga do sukcesu.


Jak jeszcze możesz sobie pomóc w tym, by każdy dzień rozpoczynać z uśmiechem na ustach i dobrą wiarą w to, że jesteś na najlepszej drodze ku pięknej przyszłości? Proponujemy wybrać się do marketu budowlanego lub sklepu papierniczego i sprawić sobie… tablicę korkową lub magnetyczną! Wydatek rzędu 20-40 zł będzie podstawą do stworzenia potężnego narzędzia wizualizacji, jakim jest Vision board, czyli tablica marzeń.

Oczywiście głupstwem byłoby wierzyć, że wystarczy przygotować tablicę, postawić ją w kącie i czekać aż wszystko samo się spełni. Nie taki jest cel tego wyjątkowego narzędzia.

„Różnica pomiędzy tymi, którzy sięgają po marzenia a marzycielami polega na tym, że ci pierwsi nie rozmyślają, tylko nieustanne pracują nad sobą.” Autor nieznany.

Tablica marzeń jest niezwykle pomocna dla osób, które mają trudności z bardzo wyraźnym wyobrażeniem sobie upragnionych rezultatów tylko w głowie. To nie jest proste zobaczyć oczami wyobraźni wymarzoną pracę, auto czy idealnego partnera. Dlatego obrazy sprawdzają się tutaj bardzo dobrze, bo na tablicę możesz wrzucić wizualizację obiektów materialnych oraz niematerialnych. Perspektywa czasowa? Rok, 5 lat, 10 lat, całe życie… Jak wolisz.

Jak się za to zabrać? Na początek zbierz wszystkie obszary, które są dla Ciebie istotne. Jako pomocne narzędzie możesz wykorzystać koło życia – bardzo popularne narzędzie coachingowe. Pobierz je za darmo z bloga Zorganizowani tutaj –>  https://tiny.pl/9jc5d lub wpisz po prostu w wyszukiwarkę „Wheel of life” – bezpłatnych szablonów nie brakuje.

Optymalnie jest wziąć pod uwagę 8 najważniejszych dla Ciebie obszarów, ale możesz je dobrać dowolnie.  Wybierz te, które są autentycznie istotne dla Ciebie – nie dla kogokolwiek z Twojego otoczenia. Najpopularniejsze to:

 • rozwój osobisty
 • duchowość i emocje (przekonania, podświadome programy, lęki, negatywne wzorce)
 • kariera
 • edukacja
 • finanse
 • miłość, partnerstwo
 • zdrowie i odpoczynek
 • przyjaźń, relacje z innymi ludźmi
 • otoczenie/standard życia – czyli miejsce, w którym żyjesz i Twój zewnętrzny wygląd
 • hobby, rozrywka
 • twórczość
 • niezależność

Możesz dodać każdy obszar, jaki Ci przyjdzie do głowy. Jeżeli bez większego namysłu pojawia się w Twojej głowie to znak, że prawdopodobnie zależy Ci na tym. Używając kolorowych kredek wypełnij stany poszczególnych obszarów Twojego Koła Życia – określ na ile odczuwasz satysfakcję w każdym z nich. 1 to kompletny brak satysfakcji, 10 pełna satysfakcja. Dodatkowe pomóż sobie pytaniami:

 • Co sprawia, że ten obszar życia obecnie wygląda tak jak wygląda? Na ile jestem z niego zadowolony/a? Co chcę zmienić? Czego mniej? Czego więcej?
 • Co z tego jest najważniejsze dla mnie? Co mniej istotne?
 • Jakie mam intencje? (Intencja odpowiada na pytanie dlaczego coś jest tak bardzo ważne dla Ciebie, jakie są Twoje wewnętrzne pobudki)

Zapisuj przemyślenia, żeby nie umknęły. Zrób uczciwe podsumowanie i zobacz, w których obszarach praca nad sobą jest najbardziej potrzebna. Przyjrzenie się wyznawanym wartościom i zdefiniowanie ich to bardzo dobry krok do dalszego działania. Pora zastanowić się jakie są Twoje marzenia.

Przygotuj sobie ładny notatnik i długopis – zapisanie refleksji ręcznie jest niezwykle pobudzające – znacznie bardziej niż skrótowe zapisanie tego w telefonie czy laptopie. Intuicyjne pisanie to również niesamowite narzędzie – pozwól wypłynąć swoim marzeniom na kartkę papieru, nie blokuj myśli, nie oceniaj co jest dobre a co nie. Co jest możliwe a co jest niemożliwe. Liczy się to, by wszystko czego chcesz wypłynęło z głębi Twojego serca. Na rozsądną analizę i planowanie działań będzie czas później.

Zaznacz kolorami w notatniku to, co wzbudza w Tobie najwięcej entuzjazmu. Ubierz słowa w obrazy w swojej wyobraźni. Trudne, prawda? A może dla niektórych łatwe? Nie każdy ma tak dobrze działającą wyobraźnię, by zobaczyć jej oczami wymarzoną rzeczywistość. Dlatego właśnie ktoś sprytny wymyślił narzędzie jakim jest tablica marzeń.

Technika dowolna. Możesz wyciąć obrazki z gazet, możesz poszukać ich w Internecie i wydrukować. Możesz też samodzielnie narysować czy namalować wizualizacje Twoich marzeń lub użyć własnych zdjęć, które pokazują Ciebie w pożądanej sytuacji. Zapisz odręcznie na karteczkach ulubione cytaty, które Cię pobudzają do myślenia o działaniu. Będą dodatkowym ozdobnikiem tablicy. Pogrupuj grafiki i umocuj na tablicy korkowej lub magnetycznej. Może ułożą się w jakąś drogę od-do? A może wg kategorii od najwyższego priorytetu do najmniej ważnego? Wyobraź sobie te wspaniałe emocje, które poczujesz, gdy to wszystko stanie się prawdą. Generalnie wybrane obrazki powinny przedstawiać w dużej mierze pożądane emocje i jak najbardziej klarownie zarysowane rezultaty lub przynajmniej coś, co mocno się Tobie kojarzy z tym, czego pragniesz.  W metodzie wizualizacji bardzo ważnym czynnikiem jest to, by jak najczęściej pozwolić sobie odczuwać „emocje przyszłości” – może się to na początku wydawać trudne, ale uwierz – jest jak najbardziej możliwe. Ludzie, którzy z sukcesami praktykują tę metodę wiedzą, że… przyczyna powinna poprzedzać skutek. Czyli zamiast myśleć „muszę odnieść sukces – mieć menadżerskie stanowisko i wysokie zarobki – żeby być szczęśliwym” przestawiasz swoje myślenie na takie, że „jestem szczęśliwy
i wdzięczny za wszystko co mam, sukces idzie do mnie naturalnie jako rezultat mojej twórczej, pełnej zapału pracy.” Jest to wytrwała praktyka pracy z własnym umysłem w taki sposób, by zachęcało do działania, poszukiwania rozwiązań, otwierania się na zmiany i nowości oraz wychodzenia ze strefy komfortu. Warto ustawić swój umysł na tryb odczuwania pełni niezależnie od okoliczności. Poczucie braku sprzyja niestety niekorzystnym przekonaniom, takim jak niskie poczucie własnej wartości, brak wiary w siebie, prokrastynacja, lęk przed porażką, lęk przed zmianą a także… lęk przed sukcesem.

Początek nowego roku to doskonały moment, by zapisać klarowne cele na najbliższy czas i  stworzyć tablicę marzeń, która będzie nieustannie Ci o nich przypominać oraz pobudzać pozytywne, twórcze myślenie – to działa jak magnes, który przyciąga korzystne okoliczności do Twojego życia.

Artykuł zaczerpnięty z bloga Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709