Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Dział Promocji KSW 12 sty , 2022 0 Comments

Drodzy Państwo czeka Was kolejna rozmowa kwalifikacyjna? Gratulacje! To, że zostaliście na nią zaproszeni jest już dużym sukcesem.

A może wybieracie się na swoją pierwszą rozmowę o pracę? Tym lepiej! Zróbcie wszystko, aby dobrze na niej wypaść.

Drogi Studencie – Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to często jedyna okazja, żeby przekonać do siebie pracodawcę i jednocześnie upewnić się, czy aby na pewno chcesz pracować w danej firmie.

Warto więc poświęcić wcześniej trochę czasu na odpowiednie przygotowanie i wykorzystać tę szansę jak najlepiej.

Wróć do treści ogłoszenia

Na wstępie raz jeszcze przeczytaj ofertę, na którą aplikujesz. Prześledź wymagania postawione przez pracodawcę oraz zakres obowiązków.

Ważne, żebyś wiedział, które umiejętności i osiągnięcia chcesz wykorzystać jako swoje atuty w procesie rekrutacji. Będziesz mógł nawiązywać do nich
w trakcie rozmowy – chodzi przecież o to, aby zaprezentować się jak najlepiej.

Zastanów się również, czy na pewno wiesz, na czym będzie polegać twoja praca, z kim będziesz współpracował, jaki będzie szczegółowy zakres obowiązków i jak w strukturze firmy usytuowane jest to stanowisko. Rozmowa rekrutacyjna to idealny moment, żeby zapytać o to rekrutera. Przy okazji pokażesz, że jesteś zaangażowany i zależy ci na tej pracy.

Zbierz informacje o firmie

Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikowałeś. Zobacz, czym się zajmuje, jakie ma produkty, ilu pracowników zatrudnia, jak wygląda jej konkurencja.

Nie ograniczaj się tylko do strony internetowej. Wejdź również na firmowe profile na LinkedIn i Goldenline oraz sprawdź fora i portale służące do wyrażania opinii o pracodawcy, np. GoWork.

Możesz też przejrzeć profil rekrutera, z którym będziesz rozmawiał. Informacje typu: jak długo pracuje w firmie, w czym się specjalizuje, a nawet jakie są jego zainteresowania pozwolą ci bliżej poznać jego osobę i poczuć się pewniej na spotkaniu.

Zastanów się, jakie pytania mogą paść na rozmowie

W Internecie znajdziesz masę przykładowych pytań z rozmów kwalifikacyjnych. Wystarczy, że wpiszesz w Google: “rozmowa kwalifikacyjna pytania” czy “przykładowe pytania rekrutacyjne”.

Z listy pytań wybierz te, na które odpowiedź może sprawić ci trudność
i przygotuj wstępny zarys odpowiedzi. Takie ćwiczenie pozwoli ci płynnie przejść przez pytania rekrutera i uniknąć zaskoczeń podczas właściwej rozmowy.

Pamiętaj o podawaniu konkretów. Na pewno bardziej zainteresujesz rekrutera swoją kandydaturą, jeśli skupisz się na przykładasz, liczbach
i konkretnych sytuacjach.  

Podczas rozmowy o pracę na pytania odpowiadaj wyczerpująco i nie wahaj się poprosić o chwilę na zastanowienie. To oczywiste, że pewne pytania mogą być trudne lub podchwytliwe i nikt nie wymaga od ciebie natychmiastowej odpowiedzi.

Zadbaj o wizerunek w sieci

Przygotowując się do rozmowy o pracę, nie zapomnij także o sprawdzeniu swojej obecności w sieci. Wystarczy, że wpiszesz w Google swoje imię
i nazwisko, żeby zobaczyć, czy nie ma nieodpowiednich zdjęć i treści na temat Twojej osoby.

Przejrzyj też swoje media społecznościowe. Sprawdź, czy ustawienia prywatności na Facebooku wystarczająco cię ochraniają i czy osoba spoza kontaktów nie zobaczy czegoś, czego nie chcesz udostępniać.

Jeżeli masz konta na Goldenline i Linkedin, porównaj informacje na nich zamieszczone z tymi w twoim CV. Wszelkie niezgodności mogą zwrócić uwagę rekrutera i postawić cię w niezręcznej sytuacji w trakcie spotkania. Zarówno CV jak i profile na portalach branżowych to twoja wizytówka: zadbaj o to, by były spójne i aktualne.

Raz jeszcze przeczytaj swoje CV

Przed rozmową o pracę przeczytaj swoje CV – możesz to zrobić nawet kilka razy. Postaraj się zapamiętać kluczowe doświadczenia, obowiązki
i umiejętności.

Rekruter na pewno będzie chciał dokładnie przeanalizować, czym zajmowałeś się wcześniej. Odpowiadaj szczerze, bądź dokładny, odnoś się do konkretnych przykładów.

Podczas rozmowy możesz też położyć przed sobą swoje CV, aby w razie czego przypomnieć sobie ważne fakty czy daty.

Zadbaj o odpowiedni strój

To, czy strój powinien być formalny, zależy od stanowiska na jakie aplikujesz oraz kultury organizacji. Jednak zawsze lepiej zadbać o wizerunek i pokazać się z dobrej strony niż już na wstępie zrobić nienajlepsze wrażenie. Klasyczny zestawy najlepiej się sprawdzają: koszula i marynarka albo spódnica poniżej kolan i żakiet. Ważna jest również fryzura, tzn. uczesane, spięte włosy, które nie będą przeszkadzały podczas takiej rozmowy.

Pamiętaj też, żeby było ci wygodnie. Szkoda, aby tak błahy szczegół jak niekomfortowy strój przełożył się na to, że gorzej wypadniesz na spotkaniu.

Przed rozmową możesz również zapytać rekrutera, czy w firmie obowiązuje dress code.

Zaplanuj dotarcie na rozmowę

Odpowiednio wcześniej sprawdź, gdzie mieści się siedziba firmy oraz jak do niej dotrzeć. Jeśli planujesz przyjechać samochodem, sprawdź, gdzie znajdują się najbliższe parkingi.

W firmie najlepiej pojawić się 5 – 10  minut przed spotkaniem, a gdybyś przypadkiem miał się spóźnić, niezwłocznie poinformuj o tym rekrutera.

Podobnie, w przypadku rezygnacji z udziału w procesie rekrutacyjnym: daj znać rekruterowi co najmniej dzień wcześniej. Szanuj czas, który musi poświęcić na przygotowanie się do spotkania i który rezerwuje specjalnie dla ciebie. Nigdy nie wiesz, czy spotkacie się jeszcze przy okazji innych rekrutacji.

Bądź sobą

I ostatnia rada dla tych, którzy zastanawiają się, jak się przygotować do rozmowy o pracę: w trakcie spotkania zachowuj się pewnie, swobodnie, nie ściemniaj i bądź sobą!

Postaraj się kontrolować mowę ciała, nie uciekaj wzrokiem w sufit – tam nie znajdziesz odpowiedzi. Przede wszystkim nie zapominaj o uśmiechu na twarzy. Pozytywne nastawienie na pewno pomoże ci zrobić dobre wrażenie.

To już wszystko, powodzenia! Pamiętaj, że nie sposób przewidzieć wszystkich pytań i tematów, które pojawią się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jednak poświęcisz trochę czasu na przygotowanie, przemyślisz swoją motywację, zastanowisz się, co jest jeszcze niejasne i jakie pytania zadać rekruterowi, nic nie powinno cię zaskoczyć.

Po rozmowie kwalifikacyjnej możesz również napisać maila rekruterowi,
w którym podziękujesz za spotkanie i podsumujesz najważniejsze uzgodnienia. Z własnego doświadczenia wiem, że miło uzyskać feedback od kandydata, co sądzi o przeprowadzonym procesie.

Powodzenia☺️. Joanna Podemska

Rozmowa o pracę. Jak się do niej dobrze przygotować? Proste triki – Zdrowie (radiozet.pl)

Jak napisać dobre CV?

Dział Promocji KSW 26 lis , 2021 0 Comments

Każde przedsięwzięcie zaczyna się od pierwszego kroku. Tak samo jest ze zmianą lub poszukiwaniem pierwszej pracy, przed którymi konieczne jest przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. O tym, od czego zacząć i jak poprawnie napisać CV, dowiecie się, sprawdzając 5 kolejnych kroków do dobrego CV.

1.     Sprawdź oferty pracy

Przygotowanie dobrego CV warto rozpocząć od sprawdzenia ofert pracy z naszej specjalizacji lub interesujących nas ogłoszeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na wymagania stawiane przez pracodawców – które z nich spełniamy, jakie kompetencje mogą być naszym atutem, nad czym warto pracować, żeby rozwijać się w danej dziedzinie.

2.     Przygotuj… siebie

Życiorys jest opisem dotychczasowego życia zawodowego i nie tylko. W pamięci trzeba odszukać zarówno historię doświadczeń zawodowych i zdobyte wykształcenie, ale także odbyte kursy, zdobyte uprawnienia, wyróżniające nas kompetencje. Na tym etapie przygotowań sprawdzamy także, czy mamy profesjonalny adres mailowy. Dobrze przygotowany zawiera imię i nazwisko (w wersji pełnej, skróconej lub jako inicjały)
i poważną domenę( nie buziaczek, kwiatek lub inne tego typu).

Dobry adres e-mail: anna.nowak@up.pl

Nieodpowiedni adres e-mail:  marysia_misia@buziak.pl

3.     Nadaj odpowiednią formę

Dobre CV pokazuje kandydata od najlepszej strony – jako profesjonalistę i eksperta
w swojej dziedzinie. Podkreśleniem opisanych kompetencji jest oprawa graficzna dokumentu. Nie należy na siłę wyróżniać CV np. graficznie – ma być przede wszystkim czytelne i przejrzyste. Warto za to skorzystać z dobrego wzoru CV i zależnie od potrzeby, dostosować go do interesującej nas oferty pracy. Odpowiednią formę
i uporządkowaną treść życiorysu pomoże nadać profesjonalne i sprawdzone narzędzie – Kreator CV. Pamiętajcie, że są darmowe strony, które ładnie i profesjonalnie ułożą nam nasze dane w ładną całość.

Uważajcie na oszustów, bowiem skuszeni propozycją idealnej strony Waszego CV, będziecie musieli zapłacić ładną sumkę.

4.     Zacznij pisać!

Rekruterzy bardzo często otrzymują wiele CV w odpowiedzi na ofertę pracy. Żeby aplikacja przeszła pierwszy etap rekrutacji, musi być kompletna i zawierać szukane przez rekrutera informacje.

W dobrym CV powinny znaleźć się:

·        Dane osobowe – zawierają imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, miejsce zamieszkania (miejscowość i województwo), opcjonalnie datę urodzenia. Te dane są ważne przede wszystkim ze względu na umożliwienie kontaktu rekrutera z kandydatem.

Doświadczenie zawodowe – to najważniejszy element CV. Musi zawierać nie tylko nazwę i czas zajmowanych kolejno stanowisk (od najnowszego), ale także ich opis lub wypunktowanie najważniejszych obszarów odpowiedzialności. Na tym etapie warto wyszczególnić obszary, które będą szczególnie cenne dla potencjalnego pracodawcy w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy.
·        Wykształcenie – w układzie odwróconej chronologii podsumowujemy te etapy edukacji, które mogą być ważne dla rekrutera. Pamiętajmy, że można zrezygnować tu z przedstawiania szkoły średniej, jeśli jej profil nie będzie miał znaczenia w naszej przyszłej pracy albo kiedy liceum czy technikum ukończyliśmy wiele lat temu.

·        Języki obce – opisują nie tylko znane przez kandydata języki, ale również poziomy ich znajomości.

Dobry przykład: język angielski – poziom średniozaawansowany (B2, potwierdzony certyfikatem)

język rosyjski – komunikatywny (B1, swoboda w rozmowie i czytaniu teksów
i dokumentacji)

·        Umiejętności – kompetencje, które wyróżniają kandydata na tle innych 
i sprawiają, że jest dobry w swojej pracy. Nie ograniczajmy się tylko do tych najbardziej popularnych. Pomyślmy, czy spośród naszych kompetencji wyróżnia nas coś wyjątkowego, np. umiejętność negocjacji, umiejętność rozwiązywania konfliktów itd. Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej nie zapomnijmy przypomnieć sobie przykładów z naszego życia, kiedy te umiejętności wykorzystaliśmy.

·        Kursy/szkolenia/certyfikaty – umiejętności potwierdzone dokumentami lub zdobyte poza dotychczasowym doświadczeniem zawodowym.

·        Zainteresowania – wybrane hobby kandydata. Można tu podać konkretne obszary zainteresowań lub krótkie opisy wybranych aktywności, np. zamiast napisać lakonicznie „książki”, można rozwinąć interesujący nas obszar jako „amerykańska literatura fantastyczna z XX wieku”.

Uwaga! Nawet w tak niepozornym obszarze jak „Zainteresowania” nie warto naciągać prawdy ani kłamać – tak jak w innych sekcjach CV.

·        Klauzula o ochronie danych osobowych – konieczna m.in. aby umożliwić rekruterowi kontakt z kandydatem.

Mile wdziane elementy CV:

·        Zdjęcie – mile widziane i zazwyczaj dodawane. Warto, żeby było profesjonalne – zostało wykonane w wysokiej jakości, na gładkim tle i w stosownym stroju. Profil zawodowy – umieszczany przed doświadczeniem zawodowym jest kilkuzdaniowym podsumowanie naszej dotychczasowej kariery oraz określeniem kierunku, w jakim chcielibyśmy się w przyszłości rozwijać. To element bardzo ceniony przez rekruterów i pole pozwalające na wyróżnienie CV.

·        Linki zewnętrzne – mogą prowadzić do portfolio kandydata, jego bloga lub strony www.

5.     Dopasuj CV

Tak przygotowane CV należy każdorazowo dopasowywać do konkretnej oferty pracy uwypuklając doświadczenie, umiejętności, szkolenia, a także cel zawodowy, które szczególnie zainteresują rekrutera i potencjalnego pracodawcę. Pamiętaj, że CV powinno być zwięzłe, dlatego skracaj te elementy, które z punktu widzenia danej rekrutacji mogą być nieistotne. Jednocześnie nie staraj się zmieścić wszystkiego na jednej stronie – jeśli masz więcej doświadczenia, nikt nie będzie się dziwił, jeśli Twoje CV będzie miało 2 lub 3 strony.

Życzę Wam powodzenia w tworzeniu CV.
Joanna Podemska

Stres zawodowy jako problem społeczny

Dział Promocji KSW 03 lis , 2021 0 Comments

Jesień, to okres wielu różnych zmian, przechodzenia z jednego etapu do następnego. Zmiany często mogą powodować kryzysy. Pogoda również może wpływać na nas w dwojaki sposób: mobilizująco lub zniechęcająco. Krótszy dzień wiąże ze sobą zmiany w rytmie dobowym, mniej życiodajnego światła, mniej aktywności ruchowej… następuje spowolnienie, osłabienie organizmu, czyli przygotowanie go do zimy. Pragnę zwrócić uwagę na wgląd w nasze samopoczucie, zadowolenie abyśmy wszyscy mogli wykonywać swoje obowiązki w pełnym zdrowiu. Dlatego też zachęcam do przeczytania mojego artykułu i zastanowienia się… . Może chwilowa refleksja pozwoli zmienić pewne niewłaściwe nawyki, co przyczyni się do tego, że będzie żyło się nam lepiej, zdrowiej i dłużej.

Życzę miłej lektury.
Joanna Podemska

POBIERZ Stres zawodowy jako problem społeczny

Bezpłatne badania w zakresie oceny kompetencji i predyspozycji zawodowych

Dział Promocji KSW 13 paź , 2021 0 Comments

Szanowni Studenci

W związku z planowanym w dniach 18-22 października 2021 r. Tygodniem Kariery, chciałabym zaproponować Studentom Uczelni możliwość wykonania bezpłatnych badań testowych on-line w zakresie oceny kompetencji i predyspozycji zawodowych.

Do wyboru są dwa rodzaje testów:
– Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych,
– Narzędzie do Badania Kompetencji.

Zbadanie zainteresowań i kompetencji zawodowych jest pomocne w:

  • określeniu optymalnego obszaru zawodowego, w którym można się realizować,
  • podejmowaniu decyzji o dalszym kształceniu ( kursy, szkolenia),
  • określeniu poziomu  zainteresowań, kompetencji przedsiębiorczych dla osób myślących o własnym biznesie.

Bardzo proszę o rzetelne podejście do tematu, zwłaszcza, że wypełnienie tych testów nie wymaga wielkiego wysiłku, a może Państwu przynieść wiele korzyści. Jako pedagog i psycholog pracy pragnę podkreślić wagę tego typu badań, które umożliwiają określenie zakresu pewnych kompetencji przydatnych w życiu zawodowym.

Życzę Państwu wielu sukcesów

Joanna Podemska
Akademickie Biuro Karier KSW

POBIERZ Regulamin badania testowego KZZ
POBIERZ Regulamin badania testowego NBK
POBIERZ Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych
POBIERZ Oświadczenie dla studenta

Osoby zainteresowane zrobieniem testu proszone są o wypełnienie oświadczenia oraz zamieszczonych dokumentów i przesłanie ich na adres: jolanta.lebiedzinska@wup.tirun.pl
Dalsze kroki poprowadzi Pani Jolanta Lebiedzinska.

Oferta pracy – opiekunka osób starszych i niepełnosprawnych

Dział Promocji KSW 21 wrz , 2021 0 Comments

Spółdzielnia Socjalna Empatia poszukuje chętnych do pracy w charakterze  opiekunka osób starszych i niepełnosprawnych.

Wymagane wykształcenie: zawodowe opiekun osoby starszej lub ukończony kurs umiejętności zawodowych opiekuna osób starszych, opiekunka środowiskowa, opiekun w domu pomocy społecznej. Ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pozostałe wymagania: pełna zdolność do czynności prawnych, brak skazania za przestępstwo popełnione umyślnie, stan zdrowia pozwalający na świadczenie usług opiekuńczych.

Usługi świadczone są w miejscu zamieszkania podopiecznego.

Proponowana forma zatrudnienia: umowa zlecenie.

 

Kontakt: SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA EMPATIA
tel. 783-454-169

Oferta pracy ZUS Oddział w Toruniu

Dział Promocji KSW 28 cze , 2021 0 Comments

Stanowisko ds. ustalania świadczeń międzynarodowych i korespondencji

Szczegóły oferty pracy

Nazwa jednostki organizacyjnej
ZUS Oddział w Toruniu

Nazwa komórki organizacyjnej
Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych

Miejsce pracy
ZUS Inspektorat w Grudziądzu

Adres miejsca pracy
ul. Wybickiego 39, 86-300, Grudziądz

Województwo
kujawsko-pomorskie

Nazwa stanowiska pracy wg. regulaminu organizacyjnego
stanowisko ds. ustalania świadczeń międzynarodowych i korespondencji

Zadania
Zapewnia opracowywanie spraw w ramach realizacji procesów dotyczących obsługi wniosków i korespondencji osób posiadających polskie i zagraniczne okresy ubezpieczenia, zainteresowanych uzyskaniem lub zmianą  świadczeń emerytalno-rentowych podlegających koordynacji na podstawie umów międzynarodowych.

Wymagania
Niezbędne:

wykształcenie średnie
Mile widziane:

wykształcenie wyższe (ekonomia, administracja, ubezpieczenia społeczne, prawo)
minimum 6 miesięcy  pracy związanej z ustalaniem kapitału początkowego i praw do emerytur i rent
Wymagania dodatkowe:

znajomość ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
 
znajomość ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

 
znajomość rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 i 987/2009

umiejętność obsługi pakietu MS Office
Jeśli posiadasz kompetencje:

orientacja na cel
orientacja na jakość
komunikacja
współpraca
orientacja na klienta
rozwiązywanie problemów
radzenie sobie w trudnych sytuacjach
TO ZACHĘCAMY DO PRZESŁANIA DOKUMENTÓW.

CZEKAMY NA TWOJE DOKUMENTY:

CV,
list motywacyjny, ze wskazaniem stanowiska, o które ubiega się kandydat
skany dokumentów potwierdzających wymagane wykształcenie, doświadczenie zawodowe, staż pracy, inne niezbędne.
W przypadku ofert korespondencyjnych uprzejmie przypominamy o konieczności zamieszczenia w swojej ofercie własnoręcznie podpisanej klauzuli o następującej treści:

’Oświadczam, że zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie w procesie rekrutacji podanych przeze mnie dobrowolnie dodatkowych danych osobowych niebędących danymi, których pracodawca może żądać na podstawie przepisów prawa.’

Jeżeli nie chcesz, abyśmy przetwarzali dodatkowe dane o Tobie, nie umieszczaj ich w swoich dokumentach.

Za datę złożenia dokumentów przyjmuje się datę wpływu aplikacji na skrzynkę e-mail lub datę wpływu korespondencji w godzinach urzędowania Oddziału ZUS w Toruniu.

Miejsce składania:

Dokumenty należy przesłać przez formularz aplikacyjny wybierając Aplikuj na dole oferty lub korespondencyjnie/osobiście na adres:
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Oddział w Toruniu
ul. Mickiewicza 33-39
87-100 Toruń
Wydział Kadrowo-Płacowy
tel. 56/ 610 93 00 lub 56/610 94 00

Termin, do którego należy składać dokumenty
07-07-2021

Oferujemy
miejsce wykonywania pracy:
Inspektorat ZUS w Grudziądzu
ul. Wybickiego 39
86-300 Grudziądz

poszukujemy 1 kandydata,
umowa na czas określony w celu zastępstwa,
skontaktujemy się tylko z kandydatami spełniającymi wymagania formalne,
nadsyłanych dokumentów nie zwracamy,
rozpatrywane będą oferty kompletne, dostarczone w wymaganym terminie, zgodne z wymaganiami formalnymi,
lista kandydatów publikowana na www.zus.pl/praca pod ofertą pracy oraz w BIP.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest pracodawcą przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami. Stwarza pracownikom optymalne środowisko pracy, uwzględniając ich potrzeby. Istnieje możliwość dostosowania stanowiska pracy i jego wyposażenia do indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wyposażenie stanowiska pracy:

sprzęt komputerowy,
sprzęt biurowy.
Warunki wykonywania pracy: (proszę usunąć/wykreślić niepotrzebne)

spełniają warunki określone wymogami bhp i ppoż.,
polegają na obsłudze komputera powyżej 4 godzin na dobę,
wiążą się z bezpośrednim kontaktem z klientem ZUS,
konieczność poruszania się po całym obiekcie,
konieczność odbywania podróży służbowych,
budynek IV-piętrowy z windą oraz pomieszczeniami sanitarnymi dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych,
stanowisko pracy zlokalizowane w pomieszczeniach biurowych na III piętrze,
miejsce pracy dostosowane do osób poruszających się przy pomocy wózka inwalidzkiego,
wejście do budynku jest zorganizowane z poziomu chodnika,
przy wejściu do budynku znajduje się pochylnia,
drzwi przy wejściu do budynku otwierają się automatycznie,
w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do budynku znajdują się miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Skip to content