Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Dział Promocji KSW 12 sty , 2022 0 Comments

Drodzy Państwo czeka Was kolejna rozmowa kwalifikacyjna? Gratulacje! To, że zostaliście na nią zaproszeni jest już dużym sukcesem.

A może wybieracie się na swoją pierwszą rozmowę o pracę? Tym lepiej! Zróbcie wszystko, aby dobrze na niej wypaść.

Drogi Studencie – Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to często jedyna okazja, żeby przekonać do siebie pracodawcę i jednocześnie upewnić się, czy aby na pewno chcesz pracować w danej firmie.

Warto więc poświęcić wcześniej trochę czasu na odpowiednie przygotowanie i wykorzystać tę szansę jak najlepiej.

Wróć do treści ogłoszenia

Na wstępie raz jeszcze przeczytaj ofertę, na którą aplikujesz. Prześledź wymagania postawione przez pracodawcę oraz zakres obowiązków.

Ważne, żebyś wiedział, które umiejętności i osiągnięcia chcesz wykorzystać jako swoje atuty w procesie rekrutacji. Będziesz mógł nawiązywać do nich
w trakcie rozmowy – chodzi przecież o to, aby zaprezentować się jak najlepiej.

Zastanów się również, czy na pewno wiesz, na czym będzie polegać twoja praca, z kim będziesz współpracował, jaki będzie szczegółowy zakres obowiązków i jak w strukturze firmy usytuowane jest to stanowisko. Rozmowa rekrutacyjna to idealny moment, żeby zapytać o to rekrutera. Przy okazji pokażesz, że jesteś zaangażowany i zależy ci na tej pracy.

Zbierz informacje o firmie

Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikowałeś. Zobacz, czym się zajmuje, jakie ma produkty, ilu pracowników zatrudnia, jak wygląda jej konkurencja.

Nie ograniczaj się tylko do strony internetowej. Wejdź również na firmowe profile na LinkedIn i Goldenline oraz sprawdź fora i portale służące do wyrażania opinii o pracodawcy, np. GoWork.

Możesz też przejrzeć profil rekrutera, z którym będziesz rozmawiał. Informacje typu: jak długo pracuje w firmie, w czym się specjalizuje, a nawet jakie są jego zainteresowania pozwolą ci bliżej poznać jego osobę i poczuć się pewniej na spotkaniu.

Zastanów się, jakie pytania mogą paść na rozmowie

W Internecie znajdziesz masę przykładowych pytań z rozmów kwalifikacyjnych. Wystarczy, że wpiszesz w Google: “rozmowa kwalifikacyjna pytania” czy “przykładowe pytania rekrutacyjne”.

Z listy pytań wybierz te, na które odpowiedź może sprawić ci trudność
i przygotuj wstępny zarys odpowiedzi. Takie ćwiczenie pozwoli ci płynnie przejść przez pytania rekrutera i uniknąć zaskoczeń podczas właściwej rozmowy.

Pamiętaj o podawaniu konkretów. Na pewno bardziej zainteresujesz rekrutera swoją kandydaturą, jeśli skupisz się na przykładasz, liczbach
i konkretnych sytuacjach.  

Podczas rozmowy o pracę na pytania odpowiadaj wyczerpująco i nie wahaj się poprosić o chwilę na zastanowienie. To oczywiste, że pewne pytania mogą być trudne lub podchwytliwe i nikt nie wymaga od ciebie natychmiastowej odpowiedzi.

Zadbaj o wizerunek w sieci

Przygotowując się do rozmowy o pracę, nie zapomnij także o sprawdzeniu swojej obecności w sieci. Wystarczy, że wpiszesz w Google swoje imię
i nazwisko, żeby zobaczyć, czy nie ma nieodpowiednich zdjęć i treści na temat Twojej osoby.

Przejrzyj też swoje media społecznościowe. Sprawdź, czy ustawienia prywatności na Facebooku wystarczająco cię ochraniają i czy osoba spoza kontaktów nie zobaczy czegoś, czego nie chcesz udostępniać.

Jeżeli masz konta na Goldenline i Linkedin, porównaj informacje na nich zamieszczone z tymi w twoim CV. Wszelkie niezgodności mogą zwrócić uwagę rekrutera i postawić cię w niezręcznej sytuacji w trakcie spotkania. Zarówno CV jak i profile na portalach branżowych to twoja wizytówka: zadbaj o to, by były spójne i aktualne.

Raz jeszcze przeczytaj swoje CV

Przed rozmową o pracę przeczytaj swoje CV – możesz to zrobić nawet kilka razy. Postaraj się zapamiętać kluczowe doświadczenia, obowiązki
i umiejętności.

Rekruter na pewno będzie chciał dokładnie przeanalizować, czym zajmowałeś się wcześniej. Odpowiadaj szczerze, bądź dokładny, odnoś się do konkretnych przykładów.

Podczas rozmowy możesz też położyć przed sobą swoje CV, aby w razie czego przypomnieć sobie ważne fakty czy daty.

Zadbaj o odpowiedni strój

To, czy strój powinien być formalny, zależy od stanowiska na jakie aplikujesz oraz kultury organizacji. Jednak zawsze lepiej zadbać o wizerunek i pokazać się z dobrej strony niż już na wstępie zrobić nienajlepsze wrażenie. Klasyczny zestawy najlepiej się sprawdzają: koszula i marynarka albo spódnica poniżej kolan i żakiet. Ważna jest również fryzura, tzn. uczesane, spięte włosy, które nie będą przeszkadzały podczas takiej rozmowy.

Pamiętaj też, żeby było ci wygodnie. Szkoda, aby tak błahy szczegół jak niekomfortowy strój przełożył się na to, że gorzej wypadniesz na spotkaniu.

Przed rozmową możesz również zapytać rekrutera, czy w firmie obowiązuje dress code.

Zaplanuj dotarcie na rozmowę

Odpowiednio wcześniej sprawdź, gdzie mieści się siedziba firmy oraz jak do niej dotrzeć. Jeśli planujesz przyjechać samochodem, sprawdź, gdzie znajdują się najbliższe parkingi.

W firmie najlepiej pojawić się 5 – 10  minut przed spotkaniem, a gdybyś przypadkiem miał się spóźnić, niezwłocznie poinformuj o tym rekrutera.

Podobnie, w przypadku rezygnacji z udziału w procesie rekrutacyjnym: daj znać rekruterowi co najmniej dzień wcześniej. Szanuj czas, który musi poświęcić na przygotowanie się do spotkania i który rezerwuje specjalnie dla ciebie. Nigdy nie wiesz, czy spotkacie się jeszcze przy okazji innych rekrutacji.

Bądź sobą

I ostatnia rada dla tych, którzy zastanawiają się, jak się przygotować do rozmowy o pracę: w trakcie spotkania zachowuj się pewnie, swobodnie, nie ściemniaj i bądź sobą!

Postaraj się kontrolować mowę ciała, nie uciekaj wzrokiem w sufit – tam nie znajdziesz odpowiedzi. Przede wszystkim nie zapominaj o uśmiechu na twarzy. Pozytywne nastawienie na pewno pomoże ci zrobić dobre wrażenie.

To już wszystko, powodzenia! Pamiętaj, że nie sposób przewidzieć wszystkich pytań i tematów, które pojawią się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jednak poświęcisz trochę czasu na przygotowanie, przemyślisz swoją motywację, zastanowisz się, co jest jeszcze niejasne i jakie pytania zadać rekruterowi, nic nie powinno cię zaskoczyć.

Po rozmowie kwalifikacyjnej możesz również napisać maila rekruterowi,
w którym podziękujesz za spotkanie i podsumujesz najważniejsze uzgodnienia. Z własnego doświadczenia wiem, że miło uzyskać feedback od kandydata, co sądzi o przeprowadzonym procesie.

Powodzenia☺️. Joanna Podemska

Rozmowa o pracę. Jak się do niej dobrze przygotować? Proste triki – Zdrowie (radiozet.pl)

Uwaga studenci!

Dział Promocji KSW 10 sty , 2022 0 Comments

Studium Języków Obcych przypomina o konieczności złożenia certyfikatu LERNI w terminie do 23 stycznia. Od 24 stycznia do 6 lutego na stronie uczelni (e-learning) dostępny będzie test online z języka angielskiego, który będzie drugą opcją uzyskania zaliczenia.

Uwaga!

Dział Promocji KSW 04 sty , 2022 0 Comments

Dnia 7 stycznia  (piątek) Biblioteka Główna będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy. Zapraszamy w sobotę 8 stycznia w godzinach 8.00-14.00. Czynna będzie zarówno Wypożyczalnia jak i Czytelnia.

Uwaga stypendyści!

Dział Promocji KSW 03 sty , 2022 0 Comments

Studenci Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku ubiegający się      o pomoc     materialną  mogą  składać  wnioski  na   semestr LETNI roku akademickiego 2021/2022 w nieprzekraczalnym terminie od dnia 15 stycznia 2022 r. do dnia 30 stycznia 2022 r.

Dochód na 1 osobę w rodzinie studenta na semestr LETNI roku akademickiego 2021/2022 wynosi 1.000 zł netto.

Procedurą przyjmowania wniosków o pomoc materialną, zajmuje się Dział Dydaktyki. Wypełnione wnioski prosimy (uwaga! składamy tylko wniosek wraz z oświadczeniem na tzw. kontynuację, na podstawie dokumentów złożonych w  semestrze zimowym 2021/2022.) składać w Kujawskiej Szkole Wyższej w  Dziale Dydaktyki, ul. Okrzei 94A, 87-800 Włocławek, pokój nr 5, parter.

Uwaga! Warunkiem przyjęcia dokumentów pocztą, w przypadku składania nowych wniosków wraz z dokumentacją na semestr letni 2021/2022, jest po skompletowaniu dokumentów, a przed włożeniem do koperty telefon do Działu Dydaktyki – 660 717 051 lub 798 869 907. 

Wnioski wraz z oświadczeniem o przyznanie stypendium będą  do pobrania na stronie Uczelni od 13 stycznia 2022 r. www.ksw.wloclawek.pl , w zakładce „system stypendialny”.

Biblioteka przed Świętami

Dział Promocji KSW 20 gru , 2021 0 Comments

W dniach 23.12.2021 r. – 02.01.2022 r.  Biblioteka Główna będzie nieczynna. Zachęcamy do wcześniejszego wypożyczenia książek na okres świąteczny.
Wszystkim Czytelnikom składamy serdeczne Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i życzymy pomyślności w Nowym Roku 2022!

Nowe książki elektroniczne w Bibliotece

Dział Promocji KSW 02 gru , 2021 0 Comments

Już ponad 2300 bezpłatnych ebooków czeka na studentów KSW!  Można z nich korzystać na komputerach domowych i smartfonach po otrzymaniu PIN-u dostępu. Oferowane książki i czasopisma reprezentują wszystkie kierunki kształcenia na naszej Uczelni. Serwis IBUK LIBRA jest znakomitym narzędziem w czasie pandemii. Więcej informacji pod adresem E-booki – Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku (ksw.wloclawek.pl)

Jak napisać dobre CV?

Dział Promocji KSW 26 lis , 2021 0 Comments

Każde przedsięwzięcie zaczyna się od pierwszego kroku. Tak samo jest ze zmianą lub poszukiwaniem pierwszej pracy, przed którymi konieczne jest przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. O tym, od czego zacząć i jak poprawnie napisać CV, dowiecie się, sprawdzając 5 kolejnych kroków do dobrego CV.

1.     Sprawdź oferty pracy

Przygotowanie dobrego CV warto rozpocząć od sprawdzenia ofert pracy z naszej specjalizacji lub interesujących nas ogłoszeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na wymagania stawiane przez pracodawców – które z nich spełniamy, jakie kompetencje mogą być naszym atutem, nad czym warto pracować, żeby rozwijać się w danej dziedzinie.

2.     Przygotuj… siebie

Życiorys jest opisem dotychczasowego życia zawodowego i nie tylko. W pamięci trzeba odszukać zarówno historię doświadczeń zawodowych i zdobyte wykształcenie, ale także odbyte kursy, zdobyte uprawnienia, wyróżniające nas kompetencje. Na tym etapie przygotowań sprawdzamy także, czy mamy profesjonalny adres mailowy. Dobrze przygotowany zawiera imię i nazwisko (w wersji pełnej, skróconej lub jako inicjały)
i poważną domenę( nie buziaczek, kwiatek lub inne tego typu).

Dobry adres e-mail: anna.nowak@up.pl

Nieodpowiedni adres e-mail:  marysia_misia@buziak.pl

3.     Nadaj odpowiednią formę

Dobre CV pokazuje kandydata od najlepszej strony – jako profesjonalistę i eksperta
w swojej dziedzinie. Podkreśleniem opisanych kompetencji jest oprawa graficzna dokumentu. Nie należy na siłę wyróżniać CV np. graficznie – ma być przede wszystkim czytelne i przejrzyste. Warto za to skorzystać z dobrego wzoru CV i zależnie od potrzeby, dostosować go do interesującej nas oferty pracy. Odpowiednią formę
i uporządkowaną treść życiorysu pomoże nadać profesjonalne i sprawdzone narzędzie – Kreator CV. Pamiętajcie, że są darmowe strony, które ładnie i profesjonalnie ułożą nam nasze dane w ładną całość.

Uważajcie na oszustów, bowiem skuszeni propozycją idealnej strony Waszego CV, będziecie musieli zapłacić ładną sumkę.

4.     Zacznij pisać!

Rekruterzy bardzo często otrzymują wiele CV w odpowiedzi na ofertę pracy. Żeby aplikacja przeszła pierwszy etap rekrutacji, musi być kompletna i zawierać szukane przez rekrutera informacje.

W dobrym CV powinny znaleźć się:

·        Dane osobowe – zawierają imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, miejsce zamieszkania (miejscowość i województwo), opcjonalnie datę urodzenia. Te dane są ważne przede wszystkim ze względu na umożliwienie kontaktu rekrutera z kandydatem.

Doświadczenie zawodowe – to najważniejszy element CV. Musi zawierać nie tylko nazwę i czas zajmowanych kolejno stanowisk (od najnowszego), ale także ich opis lub wypunktowanie najważniejszych obszarów odpowiedzialności. Na tym etapie warto wyszczególnić obszary, które będą szczególnie cenne dla potencjalnego pracodawcy w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy.
·        Wykształcenie – w układzie odwróconej chronologii podsumowujemy te etapy edukacji, które mogą być ważne dla rekrutera. Pamiętajmy, że można zrezygnować tu z przedstawiania szkoły średniej, jeśli jej profil nie będzie miał znaczenia w naszej przyszłej pracy albo kiedy liceum czy technikum ukończyliśmy wiele lat temu.

·        Języki obce – opisują nie tylko znane przez kandydata języki, ale również poziomy ich znajomości.

Dobry przykład: język angielski – poziom średniozaawansowany (B2, potwierdzony certyfikatem)

język rosyjski – komunikatywny (B1, swoboda w rozmowie i czytaniu teksów
i dokumentacji)

·        Umiejętności – kompetencje, które wyróżniają kandydata na tle innych 
i sprawiają, że jest dobry w swojej pracy. Nie ograniczajmy się tylko do tych najbardziej popularnych. Pomyślmy, czy spośród naszych kompetencji wyróżnia nas coś wyjątkowego, np. umiejętność negocjacji, umiejętność rozwiązywania konfliktów itd. Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej nie zapomnijmy przypomnieć sobie przykładów z naszego życia, kiedy te umiejętności wykorzystaliśmy.

·        Kursy/szkolenia/certyfikaty – umiejętności potwierdzone dokumentami lub zdobyte poza dotychczasowym doświadczeniem zawodowym.

·        Zainteresowania – wybrane hobby kandydata. Można tu podać konkretne obszary zainteresowań lub krótkie opisy wybranych aktywności, np. zamiast napisać lakonicznie „książki”, można rozwinąć interesujący nas obszar jako „amerykańska literatura fantastyczna z XX wieku”.

Uwaga! Nawet w tak niepozornym obszarze jak „Zainteresowania” nie warto naciągać prawdy ani kłamać – tak jak w innych sekcjach CV.

·        Klauzula o ochronie danych osobowych – konieczna m.in. aby umożliwić rekruterowi kontakt z kandydatem.

Mile wdziane elementy CV:

·        Zdjęcie – mile widziane i zazwyczaj dodawane. Warto, żeby było profesjonalne – zostało wykonane w wysokiej jakości, na gładkim tle i w stosownym stroju. Profil zawodowy – umieszczany przed doświadczeniem zawodowym jest kilkuzdaniowym podsumowanie naszej dotychczasowej kariery oraz określeniem kierunku, w jakim chcielibyśmy się w przyszłości rozwijać. To element bardzo ceniony przez rekruterów i pole pozwalające na wyróżnienie CV.

·        Linki zewnętrzne – mogą prowadzić do portfolio kandydata, jego bloga lub strony www.

5.     Dopasuj CV

Tak przygotowane CV należy każdorazowo dopasowywać do konkretnej oferty pracy uwypuklając doświadczenie, umiejętności, szkolenia, a także cel zawodowy, które szczególnie zainteresują rekrutera i potencjalnego pracodawcę. Pamiętaj, że CV powinno być zwięzłe, dlatego skracaj te elementy, które z punktu widzenia danej rekrutacji mogą być nieistotne. Jednocześnie nie staraj się zmieścić wszystkiego na jednej stronie – jeśli masz więcej doświadczenia, nikt nie będzie się dziwił, jeśli Twoje CV będzie miało 2 lub 3 strony.

Życzę Wam powodzenia w tworzeniu CV.
Joanna Podemska

Zajęcia terenowe studentów Filii KSW w Grudziądzu

Dział Promocji KSW 23 lis , 2021 0 Comments
Pierwsza część zajęć odbyła się na terenie zajezdni tramwajowej w Bydgoszczy na ul Toruńskiej gdzie studenci mogli zobaczyć potencjał zaplecza technicznego związanego z utrzymaniem bieżącym i przygotowaniem wozów do eksploatacji. Następnie oglądali największą realizowaną dotychczas inwestycję w Bydgoszczy jaką jest budowa linii tramwajowej do dzielnicy Fordon.
W Fordonie szczegółowo zostały omówione i zaprezentowane możliwości pętli wraz z halą przeglądową, omówiono czynności wykonywane w ramach tej zajezdni. Na zakończenie studenci odwiedzili serce zajezdni Łoskoń w Fordonie jakim jest dyspozytornia mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje i na czym polega nowoczesny system zarządzania zajezdnią.
 

Spotkanie z Rektorem KSW dr. inż. Adamem Rejmakiem

Dział Promocji KSW 10 lis , 2021 0 Comments

Zapraszamy starostów grup wszystkich roczników, wszystkich kierunków KSW na spotkanie z Rektorem dr. inż. Adamem Rejmakiem, które odbędzie się 20 listopada 2021 r. o godz. 10.30, w sali nr 16 Collegium Novum KSW przy ul. Okrzei 94A.
Prosimy wszystkich studentów o zgłaszanie spraw do swoich starostów.

Skip to content