Święto Niepodległości oraz wykład „Czyste powietrze – niska emisja”

10 listopada 2023


W czwartek, 9.11.2023r. kolejny raz spotkaliśmy się z dr Marią Palińską w ramach projektu „Ekologiczne nawyki w budowaniu więzi człowieka z naturą”. Temat wykładu to „Czyste powietrze –niska emisja”. Wszyscy znamy podstawowy skład powietrza: 78% -azot, 21% -tlen i 1%- inne gazy. Czyste powietrze jest niezbędne do życia wszelkich organizmów żywych na Ziemi. Szczególnie szkodliwy jest SMOG. Niestety, w 2020r.w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie znalazły się polskie miasta: Kraków, Katowice, Warszawa, Wrocław. Na skutek działalności człowieka w atmosferze pojawia się coraz więcej szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych (tlenki azotu, siarki, węgla, węglowodory aromatyczne i pyły). Źródłem tych szkodliwych substancji jest głównie przemysł, transport, energetyka, lokalne systemy grzewcze. Wpływa to negatywnie na zdrowie człowieka i przyczynia się do występowania chorób nowotworowych, serca i układu oddechowego, alergii oraz problemów rozrodczych. Jako szeregowi obywatele musimy mieć świadomość, że do ogrzewania naszych domów powinniśmy używać tylko dozwolonego opału oraz zwykłego papieru, tektury i nielakierowanego drewna. Jeśli chcemy dbać o zdrowie nasze i naszych dzieci wykluczone musi być spalanie śmieci. PALENIE ŚMIECI ZABIJA! Dziękujemy Pani dr M. Palińskiej za niezwykle interesujący i pożyteczny wykład.

„Polsko, moja Polsko, droga ma Ojczyzno, Wiekami naznaczona krwią przodków i blizną…” Te wzruszające słowa są początkiem wiersza napisanego i wygłoszonego przez naszą koleżankę, Basię Brzezińską. Bo przecież zbliża się 11 listopada – Święto Niepodległości, bliskie sercu każdego Polaka.

Druga część dzisiejszego spotkania poświęcona została właśnie tej uroczystości. Usłyszeliśmy wiązankę pieśni patriotycznych związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918r. w wykonaniu zespołu słowno- muzycznego „Melodia”. Wszystkie te pieśni są znane każdemu Polakowi, ale szczególnie wzruszyła nas „Modlitwa Armii Krajowej” … „Polsko , moja Polsko, droga ma Ojczyzno, bądź mi zawsze matką, bądź mi zawsze bliską, bo kocham Cię jak zawsze, Ty moja Ojczyzno”

Tekst: Helena Dąbrowska
Zdjęcia: Władysława Guzowska

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709