Wykład Sławomira Kukiełczyńskiego

Dział Promocji KSW 19 kw. , 2024 0 Comments

Gościliśmy 18 kwietnia 2024 r. p. Sławomira Kukiełczyńskiego, który zatytułował swój wykład „Reklama – władczynią umysłu. Język reklamy”. Temat niezwykle ciekawy, dotyczy dnia codziennego i szczególnie nas seniorów. Mamy świadomość, że ulegamy reklamie, dowiedzieliśmy się jaki to jest język, jakie to są sposoby, co potrafi wymyśleć człowiek aby sprzedać swój towar, nie tylko sprzedać ale i zarobić i to dużo zarobić. Było trochę o historii powstania reklamy. Od wielu wieków próbujemy namawiać siebie nawzajem do kupna swoich „wytworów”. Czyżby w naszych genach jest skłonność do „manipulacji” ?

„Reklama to swoista gra nadawcy z konsumentem. Ten pierwszy mówi językiem odbiorcy oraz utożsamia się z jego potrzebami. Konsumentowi zaś świat reklam jawi się jako raj. By uwierzyć w siebie, wystarczy łyk Coca-coli… „ cytat słów prelegenta. Następnie były wymieniane różnorakie przykłady namawiające do kupna właśnie tej rzeczy a nie innej, lepszej i tańszej.

„Podsumowując zadajmy więc sobie pytanie. Czy reklama mówi prawdę? Można odpowiedzieć : Prawie. A prawie robi dużą różnicę…” Konkluduje na zakończenie wykładu nasz gość.

Dziękujemy p. Sławomirowi Kukiełczyńskiemu za bardzo interesujący wykład. Z ogromną ciekawością słuchaliśmy.

Wernisaż Elżbiety Pyry

Dział Promocji KSW 19 kw. , 2024 0 Comments

Uczestniczyliśmy dziś, 12 kwietnia 2024 r. w przemiłej i niezwykle sympatycznej uroczystości. Nasza koleżanka Elżbieta Pyra zaprosiła nas na swój wernisaż do Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „WAHADŁO” w Brześciu Kujawskim. Wystawę zatytułowała „Między czernią a bielą”. Wernisaż uświetnił grą na akordeonie Piotr Giers. Linoryty podobały się i te w czerni i te w kolorze, ciekawe były ich tytuły, takie niecodzienne. Były przemówienia, gratulacje, kwiaty, uściski i mnóstwo pamiątkowych zdjęć. O twórczości Eli z uznaniem wypowiadają się znane osobistości. Ela jest wybitną i płodną artystą, w swoim dorobku ma kilkanaście wystaw, nie tylko we Włocławku ale i w wielu miastach naszego kraju. Nie ukrywamy, że często „za Nią jeździmy”. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tej wystawy. Bardzo ładnie został wydany folder z linorytami, zamieszczona została informacja o Jej twórczości i podsumowanie prof. ASP Gdańsk dr hab. Magdaleny Hanysz – Stefańskiej Kierownika Katedry Grafiki Artystycznej.

Wykład Prezes Włocławskiego Towarzystwa Genealogicznego, Jolanty Szymanek

Dział Promocji KSW 19 kw. , 2024 0 Comments

11 kwietnia 2024 r. gościliśmy w naszym Stowarzyszeniu p. Jolantę Szymanek, Prezes Włocławskiego Towarzystwa Genealogicznego. Tematem prelekcji była Genealogia. Otrzymaliśmy ogromną wiedzę związaną z tym tematem.

Drzewo genealogiczne – historia całej od wielu pokoleń rodziny – jak je stworzyć. Od czego zacząć badania genealogiczne. Cmentarze, zdjęcia nagrobków. Akty stanu cywilnego – wnioski o odpis. Jak złożyć wniosek o odpis aktu stanu cywilnego przez e-PUAP. Zostały podane różne wyszukiwarki z całego świata, z różnych krajów, regionów ,miast, w których można odnaleźć krewnych ( np. My Heritage, Family Search). Polskie Towarzystwo Genealogiczne prowadzi serwis Genealodzy.pl. Jest to jedno z najważniejszych i najbardziej przydatnych źródeł w trakcie szukania źródeł rodzinnych. Genetyka – ulubione narzędzie genealoga w sieci dla każdego regionu. Od niej osoby rozpoczynające swoją genealogiczną podróż opierają się na aktach metrykalnych. W serwisie tym dostępna jest wyszukiwarka, która umożliwia odnalezienie przodków oraz ich akty urodzeń, małżeństw i zgonów. Dodatkowo pozwala odkryć relacje, powiązania i śledzić proces migracji. Zaleca się rozpocząć od wpisania nazwisk dziadków i pradziadków oraz zbadanie zasobów w miarę dostępnych zdigitalizowanych danych.

Zanim po II wojnie światowej wprowadzono akty stanu cywilnego, stan cywilny potwierdzały akty metrykalne, były one zawarte w księgach parafialnych prowadzonych przez parafię lub inną jednostkę różnych kościołów w celu rejestracji chrztów, ślubów i zgonów. Prelegentka podała też inne źródła, gdzie można znaleźć akty metrykalne. Wyjaśniła co to są „koperty dowodów” oraz podała literaturę omawiającą jak znaleźć przodków.

Osoby zainteresowane tą tematyką będą mogły uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Włocławskie Towarzystwo Genealogiczne.

Seniorzy oklaskami podziękowali za bardzo interesująca prelekcję.

Wykład Pana Macieja Szawła

Dział Promocji KSW 27 mar , 2024 0 Comments

W dniu 14 marca 2024 r. wysłuchaliśmy prelekcji p. Macieja Szawła, właściciela Biura Podróży SzavelTravel zŁodzi. Pan Maciej zapoznał nas z ofertą dla seniorów, który marzy się przepiękna Grecja, ciepłe morze, cudowna plaża, fantastyczna kuchnia grecka. Prelekcja była poparta pokazem multimedialnym cudownych miast greckich, wodospadami Edessy, piękną plażą w Panteleimonas itp. Dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia na wycieczce.

Śledzik

Dział Promocji KSW 27 mar , 2024 0 Comments

13 lutego 2024 r. był wyjątkowy. ,,Ostatki” ,,Śledzik” – różnie ten dzień nazywamy. My pożegnaliśmy karnawał bardzo wesoło. bawiliśmy sie świetnie na zabawie w Karczmie Kujawskiej. Był oczywiście śledzik i jeszcze coś do jedzenia i picia oraz świetna muzyka do tańca ….

Wykład dra inż. Mirosława Radwańskiego

Dział Promocji KSW 27 mar , 2024 0 Comments

W dniu 21 marca 2024r. wysłuchaliśmy wykładu dr inż. Mirosława Radwańskiego pt. „ Co to znaczy automatycznie?”. Temat nie był łatwy, ale ciekawy.. Dowiedzieliśmy się jak człowiek przeszedł od wykorzystywania sił natury i maszyn prostych do skomplikowanych systemów automatycznych, które mają obecnie zastosowanie w budowie maszyn i urządzeń ułatwiających wiele dziedzin życia, m.in. produkcję przemysłową, budownictwo itp. Dziękujemy wykładowcy za przybliżenie nam tego zagadnienia.

Dzień Kobiet

Dział Promocji KSW 07 mar , 2024 0 Comments

Dziś , 7marca w Stowarzyszeniu WUS obchodziliśmy ważne dla nas święto- Dzień Kobiet. Nasi słuchacze , a przede wszystkim słuchaczki ,stawili się licznie w sali Starej Remizy , Centrum Kultury Browar B ,aby wspólnie obejrzeć piękny program artystyczny przygotowany na tę okazję. Na początku prezes Lucyna Małobłocka powitała zgromadzonych … a potem mogliśmy podziwiać kolejne punkty programu .Koncert rozpoczął się pokazem mody – nasze koleżanki udowodniły , ze w każdym wieku można pięknie wyglądać. Z wdziękiem zaprezentowały się we własnych stylizacjach i jak profesjonalne modelki kroczyły po wybiegu , wzbudzając aplauz publiczności . Następnie pod kierunkiem pani A.Kaźmierskiej ze swoim programem wystąpiły dzieci z kl. Oa Szkoły Podstawowej nr3 , które jak zwykle , dostarczyły nam wiele radości i rozgrzały serca wszystkich widzów. A potem scenę opanowali nasi seniorzy. Koło teatralne „Niespodzianka” zaprezentowało pełen humoru program złożony z zabawnych skeczy oraz wierszy , w tym autorstwa koleżanek – B. Broniszewskiej, W.Brylskiej oraz A.Kurek. Ostatnim punktem programu był występ Zespółu słowno-muzycznego „Melodia”. Z przyjemnością słuchaliśmy pięknego wykonania wielu piosenek , niektóre z nich śpiewaliśmy z artystami. Były również wiersze i tu nie zabrakło występu Basi Brzezińskiej oraz wiele serdecznych życzeń dla wszystkich Pań. Obejrzany koncert sprawił nam mnóstwo przyjemności , oklaskiwaliśmy gorąco wszystkich artystów, którzy w przygotowanie programu włożyli tak wiele trudu i serca. Dziękowaliśmy im gorącymi brawami.

Skip to content