W czwartek 25 maja 2023r. w Teatrze Impresaryjnym odbyła się Gala Twórców Kultury o Laur Prezydenta Miasta Włocławek. Jedną z wyróżnionych twórczyń za osiągnięcia w dziedzinie plastyki była nasza koleżanka Elżbieta Pyra. Elźbieta za swój talent i przy tym niezmierną pracowitość otrzymała już wiele nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, ale „serce rośnie, raduje się dusza” kiedy widzimy, że osoba z naszego uniwersyteckiego kręgu zostaje doceniona i szczególnie uhonorowana Wyróżnieniem nadanym przez Prezydenta Włocławka. Elu cieszymy się bardzo, że jesteś członkinią naszego Stowarzyszenia WUS.
Tak ćwiczyliśmy w poniedziałek 22.05.23 r w ramach projektu „Aktywni Seniorzy” finansowanego przez Gmina Miasta Włocławek
„Ona mi pierwsza pokazała księżyc i pierwszy śnieg na świerkach, i pierwszy deszcz. Byłem wtedy mały jak muszelka…. ‘’(K.I. Gałczyński). To pierwsze słowa pięknego wiersza o matce. I tylko poeta potrafi wyrazić tak prostymi słowami miłość , wzajemną zależność i niezwykłe więzi, które łączą matkę i dziecko. Bezwarunkowa i bezgraniczna miłość matki. Któż z nas nie doświadczył tego uczucia, którym teraz z kolei darzymy nasze dzieci i przekazujemy kolejnym pokoleniom. 26 maja to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu – Dzień Matki. W tym dniu dzieci składają życzenia swoim mamom, wręczają im kwiaty i własnoręcznie wykonane laurki, a my najczęściej już tylko wspominamy je ze wzruszeniem. „Mamo, szukam Cię w Twoim domu. Gdzie jesteś?” (Anna Kamieńska).
Aby uczcić Dzień Matki spotkaliśmy się w dniu dzisiejszym w #StaraRemizaBrowarB, żeby wysłuchać i obejrzeć przygotowany program artystyczny. W nastrój tego święta wprowadziła nas nasza Prezes – Lucyna Małobłocka, która w ciepłych i wzruszających słowach przypomniała o poświęceniu i roli matek. Nie zapomniała również o ojcach, którzy swoje święto będą obchodzili w czerwcu. W programie artystycznym wystąpił zespół słowno- muzyczny „Melodia”. Mogliśmy wysłuchać wielu pięknych piosenek, m.in. „ Mamo, nie pytaj dlaczego” , „Ze starej płyty”, „Białe , majowe bzy”, „I znów zakwitły jabłonie” i wiele innych. Publiczność z wielkim aplauzem przyjęła solowy debiut naszego kolegi Waldka P. , który z towarzyszeniem zespołu zaśpiewał „Lniany ręcznik”. Wzruszyła nas piosenka „List do matki” w wykonaniu Geni S. , w romantyczny nastrój wprowadziła nas Basia Z. piosenką z „Nocy i dni” , a rozbawiła „ Używaj , dziewczyno ”, którą z wielkim humorem i werwą wykonała Halinka P. Nie zabrakło również występu naszej kujawskiej poetki Basi B. oraz innych wierszy napisanych przez nasze koleżanki. Mogliśmy też zatopić się w pięknej poezji. Wybrane wiersze wspaniale recytował członek zespołu teatralnego „Niespodzianka”- Kajetan Bożydar W. W ostatniej części programu wysłuchaliśmy koncertu akordeonowego w wykonaniu p.Piotra Giersa, na który złożyły się francuskie, włoskie i polskie utwory. Byliśmy zachwyceni i nagrodziliśmy wszystkich artystów gromkimi brawami.
Tekst: Helena Dąbrowska
Zdjęcia: Władysława Guzowska
18 maja 2023 r. gościliśmy p. Krzysztofa Sobczyńskiego miłośnika kultury i sztuki, znawcy Ewangelii. Pan Krzysztof wprowadził nas w tajniki powstawania ikon, ich symboliki, genezy tworzenia. Pokazał swoją autorską ikonę. Ikona to obraz sakralny powstały w kręgu kultury bizantyjskiej, wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne, liturgiczno-symboliczne, charakterystyczne dla kościołów wschodnich w tym prawosławnego i greckokatolickiego. Prawdopodobnie pierwowzorem mogły być portrety grobowe z Fajum lub wczesnochrześcijańskie malarstwo katakumbowe. Tradycja wykonywania ikon istniała od czasów apostolskich. Według tradycji autorem pierwszych ikon był Łukasz Ewangelista. Informacje o istnieniu ikon Chrystusa, Marii i św. Piotra i Pawła oraz innych świętych pochodzą z IV wieku. W czasach, gdy kształtowała się sztuka chrześcijańska , w krajach pozostających pod wpływem Bizancjum ikoną nazywano wszystkie przedstawienia Chrystusa, Matki Bożej, aniołów, świętych i scen historycznych z Pisma Świętego niezależnie od tego, w jakiej technice były wykonane. Najstarsze zachowane ikony pochodzą z VI wieku z klasztoru św. Katarzyny na Synaju. Malarstwo ikonowe rozwijało się w Bizancjum, aż do jego upadku w XV wieku, oraz na terenach Grecji, Serbii, na Bałkanach, w średniowiecznej Italii oraz na Rusi. Najstarsze zachowane ikony pochodzą z VI wieku. Najbardziej reprezentatywne to trzy dzieła przedstawiające: Świętego Piotra, Chrystusa Pantokratora oraz Marię z aniołami i ze Świętymi Teodorem i Jerzym . Następnie zostały przedstawione najbardziej znane Ikony znajdujące się w kościołach polskich jak również innych krajach łącznie z Watykanem. Usłyszeliśmy też historię powstania Chusty św. Weroniki na której widnieje odbita twarz Chrystusa. Zostaliśmy zapoznani z techniką i zasadami wykonywania ikon. Ikony malowano najczęściej na specjalnie przygotowanym drewnie cedrowym lub cyprysowym. Na Rusi stosowano drewno sosnowe, jodłowe, modrzewiowe lub lipowe. Pan Krzysztof bardzo szczegółowo opisał tę technikę, zwrócił uwagę na symbolikę różnych kolorów: złoto jest światłem, czerwień to kolor ognia, męczeństwa, wiary, granat symbolizuje niebo, odzież Jezusa malowana jest na zielono co oznacza życie, twarz Jego jest koloru brązowego i oznacza pobyt na Ziemi. Mogliśmy obejrzeć współczesne ikony, które jednak według mnie są mniej intrygujące. Oklaskami podziękowaliśmy za bardzo ciekawą prelekcję.
Tekst: Jadwiga Trawińska
W dniu 15 maja 2023 roku odbyło się ostatnie spotkanie w tym semestrze klubu dyskusyjnego.
Tematem było omówienie książki Guillaume Musso pt. ,,Apartament w Paryżu”.
Pracownia malarska ukryta w pełnym zieleni zaułku została wynajęta przez Madeline, żeby odpocząć i cieszyć się samotnością. W wyniku nieporozumienia w to samo miejsce trafia Gaspard, młody pisarz z USA, który chce pracować nad nową książką.
Los skazuje tych dwoje wrażliwych samotników na dzielenie tej samej przestrzeni życiowej. Pracownia należała do słynnego malarza Seana Lorenza, gdzie wciąż widać jego fascynację kolorami i światłem. Pogrążony w żałobie po śmierci syna malarz umiera pozostawiając po sobie trzy obrazy, które przepadły bez wieści. Madeline i Gaspard zafascynowani geniuszem i zaintrygowani tragicznym losem artysty postanawiają połączyć siły aby odzyskać utracone dzieła. Zanim odkryją sekret będą musieli zmierzyć się z własnymi demonami, a prowadzone przez nich śledztwo na zawsze odmieni ich życie.
,, Sztuka jest kłamstwem, które mówi prawdę „.
Zaznaczyć należy, że Guillaume Musso od lat utrzymuje się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych francuskich pisarzy.
Opiekun koła: Barbara Makulska
Zdjęcia: Władysława Guzowska
W dniu 10 maja 2023r. rozpoczęły się zajęcia gry w kręgle w ramach projektu ,,Aktywni Seniorzy” finansowany przez #GminaMiastoWłocławek
Podczas gry było mnóstwo zabawy i miło spędzony czas.
W czwartek ,11 maja wysłuchaliśmy wykładu dr Władysława Kubiaka zatytułowanego: Mikołaj Kopernik 1473-1543, geniusz z Torunia. W tym roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin wielkiego astronoma, a Senat RP podjął uchwałę o ogłoszeniu roku 2023 Rokiem Kopernika. Każdy z nas zna postać Mikołaja Kopernika i jego dokonania, ale wykładowca uzupełnił naszą wiedzę oraz przypomniał wiele szczegółów z jego życia. „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.” – ten znany wszystkim cytat, w największym skrócie, zawiera dzieło życia M. Kopernika. Mikołaj Kopernik był astronomem zajmującym się oprócz tego taką ilością innych dziedzin, że stawiany jest dziś obok legend renesansu, jak choćby Leonardo da Vinci – osobowość wszechstronna. Kopernik był również matematykiem, prawnikiem, ekonomistą, strategiem, lekarzem i tłumaczem. Wiemy, że Kopernik urodził się w Toruniu 19 lutego 1473r. Jego rodzice –Mikołaj i Barbara mieli niemieckie korzenie, więc w XIX w. toczono spory, czy uczony był Polakiem, czy Niemcem. Kopernik studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim matematykę, fizykę, astronomię, filozofię. Potem kontynuował naukę na włoskich uczelniach w Padwie, Rzymie i Bolonii – prawo i medycynę. Po powrocie z Włoch mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, a następnie we Fromborku, gdzie oddał się pracy naukowej. Tutaj obserwował gwiazdy i oddawał się zawiłym obliczeniom astronomicznym. Jego najważniejszym dziełem jest ukończony w 1533r traktat „ O obrotach sfer niebieskich”, w którym przedstawił heliocentryczną wizję wszechświata, zupełnie odmienną od powszechnie uznawanej teorii geocentrycznej. Dzieło wyszło drukiem w 1543r w Norymberdze i dotarło do rąk uczonego krótko przed jego śmiercią, która nastąpiła 24 maja 1543r. Został pochowany w Katedrze Fromborskiej, a na podstawie szczątków, które zostały odnalezione i zidentyfikowane, zrekonstruowano jego wygląd. Mogliśmy więc zobaczyć jak M. Kopernik naprawdę wyglądał w chwili śmierci. Nie sposób w krótkiej notatce zmieścić wielu informacji o jakże bogatym życiu i dorobku wielkiego astronoma. Zachęcamy więc do pogłębiania wiedzy na jego temat i szukania informacji w literaturze i materiałach źródłowych. Na koniec kilka cytatów Mikołaja Kopernika:- „Nic piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne”, ,,Nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić”, „Próżnowaniem poniża się dary natury”.
Dziękujemy naszemu opiekunowi naukowemu, dr Kubiakowi za interesujący wykład i dostarczanie nam wiedzy.
Tekst: Helena Dąbrowska
Foto: Władysława Guzowska
Dzisiaj 09 maja 2023 r. uczestniliśmy w wernisażu naszej Koleżanki Eli Pyry „Graficzne zapiski”, było to otwarcie wystawy linorytów w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia na ulicy Żytniej. Wystawione linoryty zdumiały nas swoją ilością. Okazało się, że jest to tylko część tego typu arcydzieł. Nie zawahałam się użyć słowa arcydzieła, dla mnie są to arcydzieła. Uczestnicy tego wydarzenia mieli podobne do mnie zdanie. Fotografie na stronie nie ukarzą piękna, tym bardziej, że słońce bijące z szyb zamazywało ich piękno. Moje osobisteodczucie było typowo ezoteryczne, odniosłam wrażenie, że obrazy były inicjowane z Góry, energia była nieziemska. Tematyka niektórych przypominała mi historię Indian północno- amerykańskich i Inków z Południowej Ameryki, szamanów odprawiających swoje egzorcyzmy, a wyrobisko w Bełchatowie sprawiło na mnie wrażenie zagłady jednej z Galaktyk. Zachęcam wszystkich , którzy czytają moją opinię do obejrzenia wystawy, naprawdę warto. Elżbieta jest płodną malarką, jest zapraszana do wielu miast w Polsce już od wielu lat. Jesteśmy z niej dumni nie tylko, że jest członkiem naszego uniwersytetu ale że jest Włocławianką. .
Tekst: Jadwiga Trawińska
Zdjęcia: Władysława Guzowska
W dniu 8 maja 2023 r.odbyly się zajęcia gimnastyczne w ramach projektu „Aktywni Seniorzy” finansowanego ze środków Gminy Miasta Włocławek. Gimnastyka odbywa się w ACTIV Centrum przy ulicy Barskiej. Zajęcia prowadzi bardzo profesjonalnie Pan Grzegorz Matusiak, dostosowując poziom trudności ćwiczeń do możliwości osób, które pewnych elementów ćwiczeń nie mogą wykonywać. Wiadomo jesteśmy w wieku senioralnym, ale staramy się, wiedząc iż sprawność fizyczna jest tak samo ważna jak sprawność intelektualna. Poniższe zdjęcia obrazują nasze zaangażowanie.
Dzień 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ulicą 3- go Maja przeszedł korowód mieszkańców naszego miasta, niosący 100- metrową biało – czerwoną flagę – symbol narodowy Polski. Na czele przemarszu szli przedstawiciele władz samorządowych i organizacji miejskich, a następnie włocławianie i wśród nich liczna grupa słuchaczy naszego Stowarzyszenia WUS. Nie bacząc na polityczne animozje, rozbieżne poglądy, z honorem i należytą powagą nieśliśmy naszą flagę, tak bliską sercu każdego Polaka, ciesząc się jednocześnie, że możemy to robić w spokoju i z godnością. Nie było przemówień, był za to koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Kujawy – na Starym Rynku, gdzie przemarsz się kończył. Bohaterką dzisiejszego dnia była nasza ” Biało – Czerwona”, pięknie prezentująca się w majowym słońcu. Słodki poczęstunek zakończył nasze patriotyczne spotkanie. Był to tort oczywiście biało – czerwony i bardzo smaczny.
Tekst: Wanda Lipowska
Zdjęcia: Władysława Guzowska