„Razem Lepiej 2”

Dział Promocji KSW 20 wrz , 2023 0 Comments

W dniu 18.09.2023r. w ramach projektu ,,Razem Lepiej 2″ finansowanego przez Fundację ANWIL odbyły się kolejne zajęcia sportowe w sali ACTIV MED przy ul Barskiej. Cała grupa pod okiem instruktora dzielnie ćwiczyła: rozciąganie, utrzymanie równowagi i wzmocnienie mięśni kręgosłupa. Zmęczeni ale szczęśliwi na sportowo zaczęliśmy nowy tydzień.

Wolontariusz – Zofia Stryjak

„Aktywni Seniorzy”

Dział Promocji KSW 20 wrz , 2023 0 Comments

W dniu 18.09.2023 r – kolejne zmagania naszych słuchaczek w sali ćwiczeń. Jest to kontynuacja zajęć w ramach projektu ,,Aktywni Seniorzy” sfinansowanego przez Gminę Miasto Włocławek.

Wolontariusz – Wandzia Lipowska

Wycieczka do Golubia-Dobrzynia i Szafarni

Dział Promocji KSW 20 wrz , 2023 0 Comments

Studenci Stowarzyszenia Włocławski Uniwersytet Seniora w dniu 13 września 2023 r. w liczbie 50 osób dzięki Projektowi Anwil, mogło uczestniczyć w wycieczce  do Golubia Dobrzynia oraz Szafarni.  Wyjechaliśmy o 8:15 a już o 10:00 zostaliśmy przywitani przez zastępczynię pana „Kasztelana”. Przewodniczka z ogromną charyzmą oprowadzała nas po izbach i komnatach Zamku opowiadając o jego historii. Wszystkie „pokoje” i ich zabytki zostały uwiecznione przez naszą zawodową fotografkę Władysławę Guzowską, oczywiście nie obyło się od prywatnych zdjęć naszych seniorów. Niechaj zdjęcia będą dowodem piękna Zamku. Nie było przywitania „otwartą Księgą”, jak to onegdaj bywało, ani nie pojawiła się „Biała Dama” jednak zabytki Zamku wywarły na nas ogromne wrażenie. Po odpoczynku w zamkowej kawiarni udaliśmy się do Szafarni, wsi w której dwukrotnie przebywał Fryderyk Chopin. Wakacje naszego światowej sławy Kompozytora miały ogromny wpływ na jego muzyczne dzieła. Folklor wiejski i szlachecki został odzwierciedlony w utworach. Historia życia i twórczości została podzielona na dwie części. W pierwszej części pan Marcin Mackiewicz do swojej opowieści dołączył osobistą grę na fortepianie, czym urzekł publiczność, czyli nas, dziękowaliśmy oklaskami i mogliśmy wysłuchać jeszcze jednego utworu na bis. W drugiej części był pokaz filmowy, dotyczący życia na wsi w XIX w. i  twórczości F. Chopina.Za tę część była odpowiedzialna pani Marcelina świniarska. Następnie zwiedzaliśmy pokoje domu, łącznie z pokojem kompozytora. Po relaksie w kawiarence, relaksowaliśmy się w przepięknym parku, z pięknym stawem i starą zabytkową Lipą. Zadowoleni wróciliśmy do naszego Grodu. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczej wycieczki.

Tekst: Jadwiga Trawińska pilot
Zdjęcia: Władysława Guzowska

Realizacja projektu „Razem lepiej 2”

Dział Promocji KSW 12 wrz , 2023 0 Comments

11 września 2023 W ramach projektu ,,Razem Lepiej 2″ finansowanego przez Fundację ANWIL odbyły się pierwsze zajęcia sportowe w sali ACTIV MED przy ul Barskiej. W zajęciach sportowych wzięło udział 15 uczestników naszego Stowarzyszenia.

Zajęcia gimnastyczne

Dział Promocji KSW 12 wrz , 2023 0 Comments

11 września 2023 r. grupa słuchaczy naszego Stowarzyszenia WUS spotkała się na powakacyjnych zajęciach gimnastycznych. Jest to kontynuacja zajęć z projektu grantowego „Aktywni Seniorzy” sfinansowanego przez Gminę Miasto Włocławek. Byliśmy miłe zaskoczeni, ponieważ naszym trenerem będzie nadal Pan Grzegorz Matusiak, z którym ćwiczyliśmy przed wakacjami. Zajęcia sportowe są nam bardzo potrzebne, bo pozwalają zachować sprawność ruchową tak docenianą w wieku senioralnym.

Wycieczka – Bratysława, Wiedeń, Ołomuniec

Dział Promocji KSW 06 wrz , 2023 0 Comments

Późnym wieczorem, 31 sierpnia 2023r., pełna wrażeń grupa słuchaczy Stowarzyszenia WUS powróciła z kilkudniowej, zagranicznej wycieczki. Relacjonowaliśmy na gorąco nasz wypad, ale oczywiście nie było możliwe zamieszczenie wszystkich naszych wrażeń, spostrzeżeń i szczegółów. Choć czasu było tak niewiele, zdążyliśmy odwiedzić najsłynniejsze miejsca w trzech krajach. Najpierw była wspaniale położona, piękna Bratysława – stolica Słowacji. Tu była nasza baza wypadowa. Potem słynny Wiedeń, pełen okazałych i przepięknych obiektów architektonicznych. Serce mocniej nam zabiło w miejscach związanych z odsieczą wiedeńską i naszym królem Janem III Sobieskim. Największym zaskoczeniem okazało się mało nam znane, ale urokliwe miasto na Morawach – historyczny Ołomuniec. W tym momencie nie może zabraknąć podziękowań i wyrazów uznania dla naszych kolegów – Zosi Basta i Janusza Grunt, którzy wzięli na barki organizację naszej wycieczki. To oni ustalili wszystkie szczegóły i dopilnowali współpracy z biurem turystycznym, które również okazało się świetnym i rzetelnym organizatorem. W podróży opiekowała się nami kompetentna i wesoła pani Kasia – pilot naszej wycieczki. Wycieczka była męcząca, ale pełna wrażeń. Wróciliśmy zachwyceni, pełni niezapomnianych wrażeń. Polecamy wszystkim taką wyprawę.

Zakończenie Roku Akademickiego 2022/2023 – Pałac Bursztynowy

Dział Promocji KSW 21 cze , 2023 0 Comments

Po południu (15.06.2023), w ogrodach Pałacu Bursztynowego świętowaliśmy, już mniej oficjalnie, zakończenie roku akademickiego i rozpoczęcie wakacji. Odbyło się miłe spotkanie przyjaciół, podczas którego mogliśmy podzielić się przeżyciami przy winie, pysznych daniach z grilla oraz tanecznej muzyce niezawodnego Krzysia Ryszkiewicza. Były tańce, konkursy, śmiech i zabawa. Musimy to koniecznie powtórzyć po wakacjach.

Tekst: Helena Dąbrowska
Zdjęcia: Władysława Guzowska

Zakończenie Roku Akademickiego 2022/2023

Dział Promocji KSW 21 cze , 2023 0 Comments

15 czerwca 2023 r. Stowarzyszenie Włocławski Uniwersytet Seniora zakończyło rok akademicki 2022/2023. W uroczystości, która odbyła się w sali nr 10 KSW przy ul. Okrzei94A wzięli liczny udział słuchacze Stowarzyszenia WUS. Zaszczycili nas także obecnością zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Miasta – Piotr Kowal, Prezydent Miasta Włocławek  – dr Marek Wojtkowski oraz Zastępca Prezydenta –Domicela Kopaczewska, Prezes WTN –  prof. dr hab. Stanisław Kunikowski, oraz dr Władyslaw Kubiak – opiekun naukowy z ramienia KSW, który wystąpił również w imieniu Rektora KSW – prof. dr. hab. Jerzego Garbacza. Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta – Elżbietę Dynarską reprezentowała Katarzyna Wawrzonkowska. Obecny był także radny Rady Miasta, a jednocześnie nasz słuchacz – Czesław Zarzeczny. Stosownie do wagi uroczystości, na początku wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Narodowy. Prezes Lucyna Małobłocka powitała wszystkich obecnych słuchaczy i gości, a następnie przedstawiła krótkie sprawozdanie z całorocznej działalności Zarządu i słuchaczy Stowarzyszenia WUS. Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy bardzo życzliwie ocenili i docenili nasze działania. Wyrazili oni podziw dla aktywności i zaangażowania seniorów, deklarowali chęć pomocy w dalszych działaniach w przyszłym roku i życzyli odpoczynku oraz wspaniale spędzonych wakacji. W dalszej części uroczystości nastąpiły podziękowania dla wszystkich, którzy przyczyniali się do tego, że działalność Stowarzyszenia WUS mimo pewnych problemów, mogła przebiegać tak owocnie, a więc władzom miasta oraz Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku. Ale szczególnie serdecznie dziękowaliśmy dr. Władysławowi Kubiakowi oraz naszej Prezes Lucynce za ogromne serce i wkład pracy umożliwiający zrealizowanie zamierzonych celów w ciągu całego roku akademickiego. Oprócz gorących słów otrzymali jako upominki piękne obrazy wykonane własnoręcznie przez Alinę Bilińską, Janinę Hejmanowską i Elżbietę Pyrę. Wielu , szczególnie aktywnych słuchaczy, wyróżniających się najwyższą frekwencją, działających w 14 kołach zainteresowań, pracujących przy tworzeniu i realizacji projektów oraz członków Zarządu otrzymało wyróżnienia i dyplomy. Po części oficjalnej mogliśmy wysłuchać pełnego humoru programu artystycznego Koła Teatralnego Niespodzianka oraz Zespołu Słowno-Muzycznego Melodia, który swoimi piosenkami wprowadził nas w wakacyjny nastrój…..,,Lato, lato. Lato czeka…”

Wszyscy zasłużyliśmy na odpoczynek, a po wakacjach na pewno spotkamy się znowu.

Tekst: Helena Dąbrowska
Zdjęcia: Władysława Guzowska

Zjazd oddziałów Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Ania Krzemińska 07 cze , 2023 0 Comments

SPOTKANIE SŁUCHACZY UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU W KUJAWSKIEJ SZKOLE WYŻSZEJ
6 czerwca 2023 r., z okazji zakończenia roku akademickiego 2022/23, w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku odbył się zjazd słuchaczy z Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Uniwersytetu Aktywni dla Ciechocinka, nad którym Uczelnia sprawuje patronat naukowy.
W spotkaniu uczestniczył Rektor KSW prof. dr hab. Jerzy Garbacz, Prorektor dr Krzysztof Gandziarski oraz prezes Włocławskiego Towarzystwa Naukowego dr hab. Stanisław Kunikowski, prof. KSW.
Kujawsko-Dobrzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2009 r. przy ówczesnej WSHE, a przewodnią ideą jego utworzenia była zachęta seniorów do samokształcenia się, poszerzania wiedzy, integracji społecznej i wspólnego spędzania wolnego czasu, którego zazwyczaj brakowało przy pracy zawodowej czy obowiązkach wobec rodziny.
Aktualnie istnieje 8 oddziałów, zrzeszających ponad 2000 słuchaczy:
Włocławski Uniwersytet Seniora, UTW w Rypinie, UTW w Radziejowie, UTW Aleksandrowie Kujawskim, UTW w Wielgiem, UTW w Dobrzyniu n. Wisłą, UTW w Lubaniu, Kikolski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
W obecnym semestrze letnim 5 wykładowców Kujawskiej Szkoły Wyższej zrealizowało w tych oddziałach łącznie 16 wykładów.
Głównym celem spotkania było przedstawienie potencjału naszej Uczelni, która jest najstarszą niepubliczną Uczelnią w naszym regionie, a jej mury opuściło już ponad 23 tysiące absolwentów, uzyskując wyższe wykształcenie i stopnie licencjata, inżyniera i magistra. Zamiarem władz rektorskich jest jeszcze pełniejsze zintegrowanie Uczelni z Oddziałami KDUTW i słuchaczami, tak aby byli oni ambasadorami KSW w środowisku swojej rodziny, sąsiadów, znajomych i współmieszkańców.

W trakcie spotkania przedstawiono prezentację o Kujawskiej Szkole Wyższej ukazując jej ofertę edukacyjną oraz potencjał organizacyjny i kadrowy.

Rektor KSW uhonorował godnością Honorowego Członka KDUTW Elżbietę Budzanowską, która była założycielką i przez kilka lat przewodniczącą UTW w Rypinie.
Wręczono również wszystkim przedstawicielom KDUTW specjalne dyplomy Rektora KSW z podziękowaniem za aktywną działalność w mijającym roku akademickim.
Z dedykacją dla wszystkich słuchaczy wystąpił zespół wokalno-muzyczny „Mundurowi” działający przy Zespole Szkół Akademickich, prowadzony przez prof. Mariana Szczepańskiego. Uczniowie zaśpiewali kilka pieśni wojskowo-patriotycznych.
Rektor KSW, prof. dr hab. Jerzy Garbacz, zadeklarował większy udział wykładowców Kujawskiej Szkoły Wyższej w prowadzeniu wykładów i zajęć
w poszczególnych uniwersytetach.
Na zakończenie spotkania seniorzy zwiedzili wybrane sale wykładowe, pracownie specjalistyczne i laboratoria KSW oraz sale lekcyjne Zespołu Szkół Akademickich, w murach którego obecnie uczy się ponad 800 uczniów.
Spotkania takie będą kontynuowane w kolejnych latach.

 

Walne zebranie sprawozdawcze

Dział Promocji KSW 02 cze , 2023 0 Comments

1 czerwca 2023 r. uczestniczyliśmy w obradach walnego zebrania  sprawozdawczego. Wysłuchaliśmy Sprawozdania Zarządu Stowarzyszenia WUS za 2022 r. ( merytoryczne i finansowe ), które omówiła Lucyna Małobłocka prezes Stowarzyszenia. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej  – ocena działalności Zarządu wraz z wnioskami przedstawił przewodniczący Waldemar Pyra. Komisja Uchwał i Wniosków przedstawiła projekty uchwał i głosowanie w sprawach: – Zatwierdzenie  sprawozdania z działalności Zarządu WUS za 2022 r.; – Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2022 r.; – Zatwierdzenie sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej WUS za 2022r. W/w sprawozdania zostały przyjęte. Następnie został przedstawiony projekt planu pracy Zarządu WUS na 2023r. oraz projekt preliminarza finansowego Stowarzyszenia WUS na 2023 r., projekty te przedstawiła Alina Bilińska członek Zarządu WUS. W dyskusji wypowiadano się na temat podniesienia składek semestralnych oraz rozszerzenia tematyki wykładów. Glos zabrali: Waldemar Pyra, Lucyna Małobłocka, Jadwiga Trawińska, Alina Bilińska, Andrzej kozłowski oraz Eugenia Sutorowska. Komisja Uchwał i Wniosków przedstawiła projekty Uchwał i Wniosków i głosowania w sprawach: – Uchwalenie planu pracy na rok 2023r.; -Uchwalenie preliminarza finansowego na rok 2023; Uchwała w sprawie podniesienia składek członkowskich. W/ W uchwały zostały zatwierdzone. Na tym obrady zostały zakończone.

Tekst: Jadwiga Trawińska

Skip to content