Ogólnopolski Przegląd Artystyczny Ruchu Seniorów ARS 2022

Dział Promocji KSW 04 lip , 2022 0 Comments

W dniach od 1 lipca do 3 lipca 2022 r. słuchacze naszego uniwersytetu uczestniczyli w 20 Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS 2022”, którego organizatorem było Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, nie tylko jako widzowie ale również jako wolontariusze. Pracy było sporo nawet dla grupy piętnastoosobowej – kawiarenka oraz udzielanie wszelkiej informacji zgłaszającym się zespołom. Organizatorzy oficjalnie podziękowali wolontariuszom. Trzydniowe występy, które odbywały się w Browarze B,  trwały od rana do późnych godzin popołudniowych. Brało udział aż 60 zespołów, w tym soliści, chóry i kabarety. Program był podzielony na kategorie: Taniec, Teatr, Muzyka, Folklor. Występujący byli gorąco oklaskiwani. W drugim dniu w godzinach wieczornych odbył się piknik-zabawa integracyjna, były śpiewy, tańce.  W ostatnim dniu po ukończeniu przeglądu, czekaliśmy na werdykt  Jury. Galę umilił Włocławski Zespół „ Z szaconkiem”. Nagrodę główną Grand Prix otrzymał Kabaret „Szczęśliwa sześćdziesiątka” z Warszawy.  Z Włocławka wyróżnienie otrzymał w kategorii Folklor Zespół Pieśni i Tańca „Wrzos” z Centrum Kultury Browar „B” i w kategorii Muzyka Maria Rogozińska z Medycznego UTW.

Wycieczka do Skansenu Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Dział Promocji KSW 29 cze , 2022 0 Comments

W dniu 28.06.22r. fantastyczna grupa miłośników historii i folkloru wsi polskiej  zrzeszona w Stowarzyszeniu Włocławski Uniwersytet Seniora  pojechała na wycieczkę do Skansenu Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Unikalna wiejska zabudowa i niepowtarzalny urok sierpeckiego skansenu przyciąga od lat liczne rzesze turystów. nic dziwnego , że duża grupa naszych studentów również zapragnęła odwiedzić to piękne miejsce. Pierwszą z atrakcji była godzinna przejażdżka wozem zaprzężonym w dwa care rumaki . Trasa  początkowo   biegła wśród pól  porosłych zbożem a ostatni odcinek to lipowa wąska aleja. Gałęzie  lipy o tej porze roku  obsypane pachnącym  kwieciem muskały nasze ramiona i głowy.
Dalsza , już piesza część wycieczki obejmowała zwiedzanie wiejskich zagród pochodzących z różnych okresów naszej historii, od XVIIIw. do 60 lat XXw. Szczególnie te ostatnie ekspozycje przyjęliśmy bardzo ciepło , wręcz nostalgicznie ponieważ obejmowały czasy dzieciństwa wielu z nas.
Nasza przemiła przewodniczka pokazała nam kościółek pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w którym nadal  odprawiane są  okolicznościowe msze. Dużo uwagi poświęciliśmy Muzeum Rzeżby  w Drewnie w którym są zgromadzone prace sierpeckich twórców ludowych powstałe w XX w .Są w nim również takie perełki jak najstarsza zachowana „Pieta” z uszkodzeniami struktury drewna powstałymi z przyczyn atmosferycznych.
Były zwiedzane dwory, powozownia itp . Długo by trzeba było wymieniać liczne atrakcje ale najlepiej jeśli czytający odwiedzą to wspaniałe miejsce sami.
Ponieważ nie czuliśmy zmęczenia resztę czasu spędziliśmy w osiemnastowiecznej karczmie Pohulanka , która zastąpiła w filmie „Pan Tadeusz” karczmę Jankiela. Śmiało możemy powiedzieć ,że „my tam byli miód i wino pili”.

Biesiada u Krukowiaka

Dział Promocji KSW 29 cze , 2022 0 Comments

25 czerwca 2022 r. uczestniczyliśmy w XIX Biesiadzie Wiejskiej dla Przyjaciół, potocznie nazywanej Biesiadą u Krukowiaka. Redecz Krukowy, miejscowość niedaleko  Brześcia Kujawskiego przyjął nas wyjątkowo serdecznie. Czas  minął błyskawicznie – od  godz. 10.00 do godz. 20.00. Atrakcji było co niemiara. Zwiedzanie muzeum – kolekcja imponująca, wyposażenia i urządzenia mieszkań, samochody różnej marki, maszyny rolnicze, wagony kolejki wąskotorowej, wagon tramwajowy, helikopter i samolot i mnóstwo innych eksponatów. Tej wielkości i ilości zbiory są unikalne nawet w skali światowej.  Po uroczystym otwarciu i wręczeniu zasłużonym osobom pucharów i dyplomów z podziękowaniem, p. Janusz Borkowski, właściciel muzeum i dyrektor Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych, zaprosił na biesiadę. Jedzenia i napojów wszelkiego rodzaju było w ogromnych ilościach. Odbyły się też zawody sportowe: rzut podkową, wbijanie gwoździa na czas oraz celowanie rzutkami w tarczę. Z satysfakcją informuję, że w kategorii kobiet pierwsze trzy miejsca w celowaniu zajęły nasze seniorki: I m Władysława Guzowska, II m Irena Olszacka, III m Elżbieta Ryszkiewicz. Gratulacje dziewczyny! Aktywność w uczestnictwie naszego Stowarzyszenia w zawodach została nagrodzona przepięknym pucharem, cytuję  napis: I Miejsce w Punktacji  Gmin Pikniku Rodzinnego „ Aktywna Wieś – XIX Biesiada Wiejska dla Przyjaciół” Redecz Krukowy, 25.06.2022.  Miałam zaszczyt odbierać puchar. Brawo Seniorzy! Co to była za radość, wiwaty, zdjęcia i obiecanki, że za rok będę 3 puchary! Aktywność fizyczna była kontynuowana w „zawodach tanecznych” przy muzyce Zespołu „Toast”. Nie ukrywam, że prym w tańcach wiedli Seniorki i Seniorzy naszego Stowarzyszenia. Czas pobytu dobiegł końca i trudno był zebrać do autokaru rozochoconych uczestników biesiady.

Tekst: Jadwiga Trawińska

Zakończenie Roku Akademickiego w Pałacu Bursztynowym

Dział Promocji KSW 14 cze , 2022 0 Comments

W dniu 9 czerwca 2022r. w Ogrodach Pałacu Bursztynowego w godzinach wieczornych balowało 46 słuchaczy naszego Stowarzyszenia Włocławski Uniwersytet Seniora. Okazją było zakończenie Roku Akademickiego. Po trudach roku: wykłady, wycieczki, imprezy, teatry, koła zainteresowań, udział w programach sponsorowanych itp. należał nam się odpoczynek. Do tańca przygrywał świetny zespół Krzysia Ryszkiewicza, rozmaitość utworów dawała nam okazję do popisania się umiejętnościami w różnych formach tanecznych. Tańce były przerywane konkursami przygotowanymi przez dziewczyny: Wandzię Lipowską i Alinkę Bilińską. Wymyśliły konkurs „Śmieszne Pytania”, szczerze mówiąc proste ale podchwytliwe. Trzem osobom udało się zająć podium  wygrywając I miejsce: Janeczce Klockowskiej, Danusi Bilińskiej i Waldkowi Pyrze. Za wiedzę merytoryczną otrzymali cenne nagrody. Świetnym zmaganiem był konkurs „Pochwal się tym czym chcesz”. Śmiechu  było co niemiara. I miejsce zajęła Grażynka Grzelak recytując rewelacyjnie wiersz, II miejsce Bożenka Broniszewska czytając swój wiersz, III miejsce Kazik Murszewski, który pochwalił się swoim niebiańskim śpiewem, IV miejsce Marek Tyrała opowiadając dowcip. Śmiechom nie było końca. Oczywiście wszyscy otrzymali drogocenne nagrody. O naszą kondycję na zabawie zadbała kuchnia pałacowa, dostarczając wszelakich przysmaków typu: pieczone mięso z pieczonymi ziemniaczkami, kiełbaska z grilla, kaszanka z piekarnika. Lubujący się w procentach mogli zadowolić się piwkiem z baru. Ucztowaliśmy do 22:00 i w ulewnym deszczu wracaliśmy do domowych pieleszy. Dziękujemy organizatorom.

Tekst: Jadwiga Trawińska
Zdjęcia: Władysława Guzowska

Zakończenie Roku Akademickiego 2021/2022

Dział Promocji KSW 10 cze , 2022 0 Comments

W dniu 8 czerwca 2022 r. odbyło się uroczyste zakończenie Roku Akademickiego 2021/ 2022  w Stowarzyszeniu Włocławski  Uniwersytet Seniora.

Po odśpiewaniu hymnu uroczystość otworzyła  Prezes SWUS Lucyna Małobłocka oraz Wiceprezes Wanda Lipowska witając wszystkich obecnych słuchaczy i zaproszonych gości: Rektora Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku – dr. inż. Adama Rejmaka, Kwestora KSW – Halinę Stanną, Dyrektora Wydziału Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej UM Włocławek – Elżbietę Dynarską, Kierownika Klubu Stara Remiza – Beatę Krajewską, Przewodniczącego Włocławskiej Rady Seniorów – Jana Szwarca, Kierownika Działu Promocji KSW – Agnieszkę Kuszelę.  Następnie Pani Prezes poprosiła o zabranie głosu Rektora oraz pozostałych gości.

Pani Prezes omówiła w skrócie działalność  Stowarzyszenia w minionym roku i przedstawiła nowo wybrany Zarząd: funkcję prezesa w dalszym ciągu pełni Lucyna Małobłocka, wiceprezesem została Jadwiga Trawińska, sekretarzem Helena Dąbrowska, skarbnikiem Elżbieta Seider, członkiem Alina Bilińska,  do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Waldemar Pyra jako przewodniczący i członkowie Wanda Lipowska i Anna Pęszyńska.

Pani Prezes podziękowała zaproszonym gościom za całoroczne wsparcie wręczając pamiątkowe dyplomy. Podziękowania za działalność zostały wręczone słuchaczom prowadzącym Koła Zainteresowań: Aqua aerobik – Wiesławie Chmieleckiej i Annie Romanowskiej, Koło Brydżowe – Adamowi Broniszwskiemu, Koło dyskusyjne – Elżbiecie Wilamowskiej,  Koło Pogaduchy  – Władysławie Guzowskiej, Zespołowi Słowno-Muzycznemu „Melodia” – Eugenii Sutorowskiej i – Barbarze Zwolińskiej i Bożenie Waszak, Koło turystyczne – Zofia Basta i – Wanda Lipowska, Koło Rękodzieła Artystycznego – Janina Hejmanowska i – Janina Klockowska, Koło Nordic Walking i Siłownia u Wioślarzy – Danuta Bilińska, Koło rowerowe „Tandem” – Janina Hejmanowska, Koło teatralne i Koło literackie – Bożena Broniszewska, Koło historyczne – Krzysztof Wietrzycki.  Dyplomy z podziękowaniem były również wręczone słuchaczom, którzy aktywnie działali na rzecz Stowarzyszenia.

Następnie odbyła się część artystyczna. Wystąpili recytatorzy Koła „Niespodzianka” – Grażyna Grzelak, Bożena Broniszewska i Kajetan Woźniak. Za piękne recytacje zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami. Gromkie brawa otrzymał Zespół Słowno-Muzyczny „Melodia”, obecni dołączali się do wykonywanych piosenek. Publiczności podobały się wiersze Barbary Brzezińskiej w gwarze kujawskiej. Na tym uroczystość  dobiegła końca.

Tekst: Jadwiga Trawińska
Zdjęcia: Władysława Guzowska

Wybory 2022

Dział Promocji KSW 06 cze , 2022 0 Comments

W dniu 3 czerwca 2022 r. odbyło Walne zebranie członków Stowarzyszenia Włocławski Uniwersytet Seniora.

Dzień Matki

Dział Promocji KSW 30 maj , 2022 0 Comments

Uroczystość z okazji Dnia Matki otworzyła Pani Prezes Lucyna Małobłocka i Wiceprezes Pani Wanda Lipowska. Pięknymi słowami powitał obecnych, szczególnie Matki, Prezes Kujawsko-Dobrzynskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pan Jerzy Nowacki. Zachwyciliśmy się wierszami o Matce w wykonaniu Koła Teatralnego „Niespodzianka”. Wzruszyliśmy się recytacją wiersza „Mojej Matce” Pani Wandy Brylskiej, „Do Mojej Mamy” Pani Grażyny Grzelak i „Widzę Ciebie” Pana Kajetana Woźniaka. Uczczony został również Dzień Ojca chwytającą za serce recytacją Pana Kajetana Woźniaka „Ojcu Mojemu”. Zespół Słowno-Muzyczny „Melodia” wykonał kilka przepięknych piosenek. Solowe głosy zaprezentowały Panie Eugenia Sutorowska, Małgorzata Sałasińska i Halina Paradowska. Własne okolicznościowe wiersze odczytała Pani Barbara Brzezińska. Brawo dla pań prowadzących zespół Pani Barbary Zwolińskiej i Eugenii Sutorowskiej. Publiczność, czyli słuchacze, gorąco oklaskiwaliśmy wszystkich występujących. Szczere gratulacje. My Matki i Ojcowie dziękujemy za przepiękną uroczystość.

Tekst: Jadwiga Trawinska
Zdjęcia: Władysława Guzowska

Klub dyskusyjny

Dział Promocji KSW 25 maj , 2022 0 Comments

W dniu 23.05.22r. odbyło się spotkanie Członków Klubu Dyskusyjnego działającego  w ramach Stowarzyszenia    Włocławski  Uniwersytet Seniora .Tym razem tematem do dyskusji była powieść francuskiej pisarki i tłumaczki Theresa Revay pt. „Biała Wilczyca” Akcja książki rozpoczyna się w 1917 r. i  obejmuje trzydzieści lat życia głównej bohaterki Kseni, piętnastoletniej „białej ”  Rosjanki .”Biała Wilczyca” to wielowątkowa historia miłosna rozgrywająca się na szerokim tle zdarzeń z I połowy  XX wieku. Dyskutanci  byli zgodni , ze można w tej powieści zobaczyć grozę rosyjskiej rewolucji  i luksus paryskiego „wielkiego świata”, szaloną dekadencję Berlina i narastający koszmar hitleryzmu. Książka warta polecenia miłośnikom dobrych romansów z historią w tle.
Równie przyjemnym i zajmującym punktem naszego spotkania były życzenia imieninowe dla  majowych i  czerwcowych solenizantów.
Oczywiście nie skończyło się tylko na życzeniach , uściskach i buziakach. Były pyszne ” ciacha” i dodatkowe centymetry w biodrach.
Nikt nie narzekał , warto było. Atmosferę spotkania najlepiej obrazują zdjęcia wykonane przez naszą najlepszą fotografkę Dziunię Guzowską , której serdecznie dziękowano za kolejny  rok wspaniałej pracy.

Kręgle

Dział Promocji KSW 20 maj , 2022 0 Comments

W dniu 18 maja 2022 r. odbyły się ostatnie piętnaste zajęcia w Kręgielni PIWNICA w ramach projektu Sport dla Seniorów finansowany przez Fundację ANWIL.

Skip to content