Stoisko artystów regionalnych na Święcie powiatu Radziejowskiego

26 czerwca 2017

W dniu dzisiejszym tj. 9 czerwca 2017 roku Mszą Świętą w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie (radziejowska fara) w intencji mieszkańców powiatu i samorządowców rozpoczęły się obchody „Święta Powiatu Radziejowskiego”, które potrwają do 11 czerwca 2017 roku. Organizatorzy przygotowali ciekawy program.


Tego dnia na krytej pływalni odbywają się zawody pływackie i strzeleckie, odbyła się Uroczysta Sesja Rady Powiatu, wieczorem przewidziano Koncert Galowy Święta Powiatu, który poprowadzi znany aktor Tomasz Stockinger ( w koncercie występ laureatów piosenki francuskiej, kabaret Smile), Piknik astronomiczny.

Aktualnie trwa „Kiermasz rękodzieła i rzemiosła twórców regionu” a także okolicznościowe wystawy.

Na tegorocznym Święcie powiatu Radziejowskiego Koło hafciarskie działające przy Towarzystwie Miłośników Kujaw w Radziejowie wystawiło stoisko z wyrobami swoich członkiń.

W tym roku było to wspólne stoisko, że Słuchaczkami KDUTW Oddz. Radziejów, które jednocześnie są członkiniami koła hafciarskiego. Było to możliwe dzięki dobrej współpracy TMK i KDUTW. Na stoisku KDUTW Oddz. Radziejów Mirosława i Szymon Szynkowski prezentowali fotki z działalności Uniwersytetu z okresu jego pierwszych 5 lat działalności.

Stoisko cieszyło się niezwykle dużym zainteresowaniem zwiedzających i uczestników tegorocznego święta.

Swoje wyroby na stoisku prezentowały Panie: Henryka Adamczewska, Henryka Zdobych, Grażyna Zdobych, Jadwiga Reska, Ewa Smykowska, Stenia Dziubich, Ewa Szmydt, Zofia Idziak, Aniela Leszczyńska, Irena Janiak,

Warto przypomnieć, że:

Koło hafciarskie Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa, działające przy tutejszej Izbie Regionalnej działa już sześć lat. Udzielają się w nim Panie: Jadwiga Reska, Stefania Dziubich, Anna Bazelewska, Genowefa Gąsiorowska, Mirosława Łodygowska, Halina Sołtysińska, Halina Paczkowska, Irena Wożniak, Henryka Adamczewska, Emila Jałoszyńska, Wiesława Nowak, Ewa Smykowska , Ewa Szmyt , Aniela Leszczyńska .

Działa, aby podtrzymać tradycje, z których słynął przed stu laty Radziejów. W ramach prowadzonej akcji „Ocalić od zapomnienia” na zaproszenie TMK zorganizowano kilka spotkań z przedstawicielkami artystów regionalnych z innych terenów, to jest: Krystyny Zagrabskiej, Małgorzaty Soboty i Ireny Renda. Także z inicjatywy TMK zorganizowano konkursy „ Tradycja w moim domu”, które służą przebudzeniu w młodych ludziach potrzeby szukania swoich korzeni rodzinnych, odnawiania tradycji. Organizuje spotkania z tradycją zapraszając na nie kilkakrotnie panią Dorotę Kalinowską etnografa z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej z Włocławka.

Jak mówią Panie: „W swoim działaniu kierujemy się śladami pozostawionymi przez naszych przodków w zakresie haftu kujawskiego.” Ostatnimi hafciarkami w Radziejowie były: Leokadia Machtyl i Krystyna Wojciechowska. Dlatego postanowiono wznowić tradycję haftu kujawskiego, aby nie zaginął z chwila ich śmierci, czyli „ ocalić od zapomnienia” – tradycje, z jakich słynął od ponad stu lat Radziejów będąc kolebką tej działalności.

Więcej tutaj:

http://aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl/artykul/kronika-kola-hafciarskiego-tmk-w-radziejowie,3723415,artgal,t,id,tm.html

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10213775808010311.1073743005.1259848402&type=3

a także tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10213806014605457.1073743009.1259848402&type=3

Karol Szmagalski

Artykuł. Tutaj:

http://aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/stoisko-artystow-regionalnych-na-swiecie-powiatu,260762,t,id.html

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

Godziny otwarcia Rektoratu:
poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

 

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709

Ważne informacje: