Relacja z wycieczki Hiszpania-Andora-Monaco 7-17 września 2016 r.

27 września 2016

Z Włocławka wyjechaliśmy wczesnym rankiem 7 września z Biurem Turystycznym „ CARITAS” grupą mieszaną z Gdańska, Konina, Bydgoszczy. Przed nami daleka trasa około 6 tys. kilometrów do przebycia, ale nas to nie przeraża, w autokarze od początku wspaniały nastrój, pełna integracja.


Pierwszy punkt naszej wycieczki, to PONT du GARD we Francji i zwiedzanie słynnego akweduktu rzymskiego, a następnie przejazd do najpiękniejszego rejonu turystycznego- wybrzeża Hiszpanii – Katalonii COSTA BRAVA , miejscowość SANTA SUSANA i zakwaterowanie w pięknym hotelu „DON ANGEL”. Hotel o bardzo wysokim standardzie z 2 zewnętrznymi basenami, jacuzzi, wielkimi tarasami z palmami ,wspaniała kuchnia śródziemnomorska o różnorodności smaków tzw. inclusive, a do morza Śródziemnomorskiego 5 minut spacerkiem.
Kolejny dzień zwiedzania, to stolica Katalonii 3 milionowe miasto BARCELONA , a tam kościół Gaudiego Sagrada Familia, katedra św. Eulalii, Plac Kataloński, stadion olimpijski, spacer Ramblą, a wieczorem zachwycaliśmy się widokiem magicznych fontann . Pokaz światła, muzyki i wody sprawił, że czuliśmy się fantastycznie oglądając to niesamowite zjawisko razem z tysiącami zgromadzonych turystów z całego świata.
Następny dzień – to wyjazd do zamku Tordera . Oglądaliśmy widowiskowy turniej rycerski przy winie i uroczystej kolacji, a następnie pokaz tańca flamenco, który intensywnie wyraża radości i smutki życia wyzwalając najgłębsze emocje. Flamenco mocno zakorzenione w folklorze południowej Hiszpanii jest wielką formą sztuki.
Rejs statkiem ”dzikim wybrzeżem „COSTA BRAVA, do TOSSA DE MAR pozwolił nam podziwiać piękną naturą wraz z nadmorskimi miejscowościami. Miasteczko Tossa de mar posiada wiele zabytków a wśród nich piękną Starówkę i XII wieczny zamek . Spacerowaliśmy w górzystym terenie bardzo wąskimi uliczkami pełnych kawiarni, restauracji, przed którymi było bajecznie kolorowo od kwiatów.
GERONA – miasto katalońskie, posiada 97 tys. ludności , największą dzielnicę żydowską w Europie, gdzie obecnie nie zamieszkuje ani jedna rodzina żydowska. Odbyliśmy spacer urokliwymi , wąskimi staromiejskimi uliczkami , zwiedziliśmy katedrę gotycką z XI wieku, kościół San Feliu i Starożytne Łaźnie Arabskie z XII wieku.
Kolejny dzień – przejazd do księstwa ANDORY – małe autonomiczne państewko w górach Pirenejach o pow. 468 km2 zamieszkuje 83 tys. ludności , jest współrządzone przez biskupa hiszpańskiego i prezydenta Francji. Nieliczne państwo, gdzie nie płaci się podatków. Duży ruch na ulicach z uwagi na ogromną liczbę turystów, którzy przybywają podziwiać piękne miejsce oraz dokonywać zakupów w sklepach bezcłowych.
Z żalem opuszczamy nasz hotel w SANTA SUSANA i udajemy się do FIGURES – miasta narodzin Salvadora Dali , gdzie w dawnym Teatrze Miejskim znajduje się muzeum poświęcone jego osobie i twórczości . Następnie przybywamy do francuskiego miasteczka NIMES , słynącego z dobrze zachowanej ARENY – amfiteatru rzymskiego z I wieku, wzorowanej na rzymskim Coloseum. Obecnie w Arenie organizowane są imprezy kulturalne i sportowe oraz bezkrwawa korrida.
CANNES – miasto gwiazd filmowych – położone w Alpach nad Morzem Śródziemnym. My spacerowaliśmy bulwarem La Croisette wzdłuż którego ciągną się jedne z najdroższych hoteli , a przy nabrzeżu piękna promenada lazurowego wybrzeża , skąd podziwialiśmy jachty. Przy promenadzie znajduje się „aleja sław” – odciśnięte dłonie reżyserów i wybitnych gwiazd filmowych. Z polskich nazwisk jest dłoń Romana Polańskiego i Andrzeja Żuławskiego.
Ostatni dzień naszego zwiedzania – mimo już dużego zmęczenia powalił nas na kolana. Przybyliśmy do państwa i miasta MONACO o pow. 1,95 km2 rządzone przez ród Grimaldich. Pięknie położone i zabudowane miasto o nieskazitelnej czystości. Centrum to Pałac książęcy z ogrodem botanicznym , katedra św. Mikołaja z grobem księżnej Grace. Pomimo tak małej powierzchni jest tu mnóstwo kawiarni, restauracji. Patronką Monaco jest św. Dewota.
MONTE CARLO – to 20 tys. dzielnica Monaco położona na stoku górskim nad Morzem Liguryjskim, piękne plaże – Lazurowe Wybrzeże z najdroższymi Hotelami. W Monte Carlo jest najsłynniejsze kasyno świata, przed którym widzieliśmy najdroższe samochody. Aleje wysadzane drzewami mandarynkowymi i palmami z pięknymi kawiarniami i sklepami z towarami bez metek cenowych – albowiem bogatych klientów one nie interesują . Monte Carlo to fascynujący świat bogaczy .
Wróciliśmy bardzo zmęczeni ale jednocześnie bardzo szczęśliwi, że mimo wieku w jakim jesteśmy udało się zobaczyć piękny świat. Zwiedzane miejsca, zabytki i roślinność śródziemnomorska na długo pozostaną w naszej pamięci.
Pięknie zorganizowana wycieczka przez Biuro „CARITAS” , bardzo dobry przewodnik Pani Hania z Gdańska no i oczywiście nasza najwspanialsza grupa uczestników. Za wyjątkowe zdyscyplinowanie, za radość, która przejawiała się przez wszystkie dni oraz wspaniałą integrację podziękowanie składają współorganizatorzy z Koła Turystycznego :
Zofia Krukowska , Zofia Basta , Zofia Stryjak, Krystyna Kura i Janusz Grunt

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

Godziny otwarcia Rektoratu:
poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

 

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709

Ważne informacje: