Od czego zacząć poszukiwania aby stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny

Data publikacji: 1 kwietnia 2019

W dniu 25 marca 2019 roku po interesującym spotkaniu w dniu 18 marca 2019 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się Słuchacze KDUTW Oddz. Radziejów na niezwykle interesującym wykładzie historyka Pana Józefa Nowakowskiego.


Więcej tutaj:

http://aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/herb-podstawy-heraldyki-wyklad-jozefa-nowakowskiego,416393,t,id.html

 

Tym razem na  kolejnym spotkaniu poświęconym tematowi „ Od czego zacząć poszukiwania aby stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny” . Wykładowca przypomniał ,że drzewo genealogiczne jest to opis relacji rodzinnych.

Drzewo genealogiczne według nauki (genealogia jest nauką pomocniczą w historii) to zestawienie męskich potomków protoplasty (protoplastę, czyli najstarszą znaną osobę umieszcza się zwykle na dole rysunku). Natomiast w powszechnym odbiorze pod pojęciem drzewa genealogicznego rozumie się najczęściej graficzne przedstawienie wszelkich więzów rodzinnych rozpoczynające się od zainteresowanego Do czego służyło drzewo genealogiczne

 

Wiedza kto należy do rodziny, była niezwykle ważna od początków istnienia ludzkości. Rodzina działała wspólnie, chroniła się nawzajem i wspierała. Pierwsze oddziały bojowe były często organizowane w ramach jednego kręgu rodzinnego. W naszym kręgu kulturowym dziedziczenie władzy odbywało się niemal zawsze po linii męskiej, więc w dawnych czasach powiązania rodzinne zaczynano rysować od najstarszego znanego lub najbardziej ważnego przodka męskiego coraz wyżej dodając jego potomków. Rysunek ten nazwano drzewem genealogicznym i do tej pory tylko takie wśród graficznych przedstawień rodziny uznawane jest przez historyków i zawodowych genealogów.

To tylko niektóre tezy. Były odpowiedzi na pytania: Co to jest drzewo genealogiczne ?.Do czego służyło drzewo genealogiczne?. Jak wygląda drzewo genealogiczne?. Jak wygląda wywód przodków?

Sygnalizacja o programach komputerowych związanych z tym tematem.

Kolejne interesujące i inspirujące spotkanie z Panem Józefem Nowakowskim. Wydaje się, że wielu słuchaczy zainspirowanych przez wykładowcę rozpocznie prace nad stworzeniem drzewa genealogicznego swojej rodziny.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10219455371235842&type=3

Karol Szmagalski

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709