Obchody 3 maja w Radziejowie

4 maja 2016

3 maja jest szczególnym dniem dla każdego Polaka i katolika. W tym dniu świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak i święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Niezwykle uroczyście przebiegały obchody Święta Niepodległości w Radziejowie.


Obchody Święta 3 Maja 2016 r. w Radziejowie rozpoczęły się uroczystą Mszą św. celebrowana przez Ks. prob. Ireneusza Mrowickiego proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP była, który wygłosił homilię nawiązując w niej do walki narodu polskiego o odzyskanie wolności, suwerenności i niezależności, wskazując, że wszystkie te działania były wsparte duchowym działaniem Maryi Królowej Polski. Podziękował wszystkim wiernym zgromadzonym za uczestnictwo we Mszy św. za Ojczyznę. Ks. Ireneusz podziękował wszystkim za przybycie i aktywne uczestnictwo w Mszy św. za ojczyznę.

Po zakończeniu Mszy św. Delegacje wraz z sztandarami, kwiatami, wieńcami przeszły pod pomnik Tadeusza Kościuszki gdzie nastąpiło ich złożenie po wysłuchaniu okolicznościowego przemówienia. Tego dnia odbywały się także imprezy towarzyszące, sportowe, kulturalne.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Sławomir Bykowski burmistrz Miasta Radziejowa, który, przedstawił rys historyczny i genezę sobotniego święta witając w imieniu władzy samorządowej wszystkich przybyłych.

Slajd. Tutaj:

http://slajdzik.pl/slajd/obchody-3-maja-2016-w-radziejowie-120698

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10209851426543227.1073742682.1259848402&type=3

Sejm Czteroletni po wielu trudach, tłumaczeniach uchwalił Konstytucję, dokument, który dał Polsce szansę. Był to 3 maja 1791 roku. Odbyło się to w atmosferze ogromnego uniesienia patriotycznego. Król Polski złożył przysięgę na Konstytucję. Była to druga Konstytucja na świecie i świadczyła o wielkiej dojrzałości politycznej polskich patriotów.

Uchwalenie Konstytucji to szczególna rocznica, ponieważ świętujemy pamięć powstania dokumentu, który tak naprawdę nigdy nie obowiązywał oraz został uchwalony z naruszeniem ówczesnego prawa. W okresie Sejmu Czteroletniego podobnie jak w dzisiejszej Polsce, społeczeństwo było podzielone – młodzi patrioci rozumieli zasadę społeczeństwa obywatelskiego, w którym zakres wolności i swobód zależy od obowiązków ponoszonych na rzecz państwa i społeczeństwa, natomiast ugrupowanie magnackie utożsamiało dobro państwa z zachowaniem własnych wolności i przywilejów. Obydwie strony uważały się za patriotów.

Rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja nazywamy świętem wolności i radości. Już nasi przodkowie rozumieli, co znaczy, co znaczy wolność, naród, ojczyzna. Bo wolność to: możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolnością, to swoboda i niezależność (wolnym jest ten, kto żyje w wolny kraju), wolność to żyć wśród mądrych ludzi, widzieć dobroć w ich oczach i szczęście. Bo Naród to: my Polacy, żyjący teraz, Naród to nasi przodkowie walczący o wolność Polski, Naród to twórcy Konstytucji 3 Maja. Bo Ojczyzna moja – to ta ziemia droga, gdzie ujrzałeś słońce i gdzie poznałeś Boga.

Warto, aby bieżąco politycy czerpali te zasady i kierowali się nimi dla społeczeństwa.

Karol Szmagalski

Artykuł.Tutaj:

http://aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/obchody-3-maja-w-radziejowie,238747,t,id.html

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

Godziny otwarcia Rektoratu:
poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

 

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709

Ważne informacje: