10 sposobów, jak utrzymać pracę

17 marca 2022

Co jakiś czas głowę każdego pracownika zaprząta pytanie: „Jak długo jeszcze się utrzymam?” Przykładowe dziesięć porad, które pomogą w skutecznym rozwoju kariery i pozwolą długi czas cieszyć się dobrą opinią u pracodawcy i współpracowników.


Nigdy nie trać zaangażowania. Jeżeli zbytnio uwierzysz w swój niezwykły talent
i uznasz, że nikt nie może zwolnić cię ze stanowiska – przegrałeś. Zawsze pozostawaj pokorny i zaangażowany w to, co robisz. Wszędzie, także w twojej firmie, działa zasada „jesteś tak dobry, jak Twój ostatni projekt”. Jeżeli przestaniesz się starać, twój szef i współpracownicy szybko zaczną w ciebie wątpić.

Bądź lojalny. Dorabianie na boku lub praca w kilku miejscach jednocześnie to ciekawy pomysł, ale na krótką metę. Szczególnie, kiedy Twój szef, a właściwie jeden z Twoich szefów nic o tym nie wie. Prędzej czy później jednak się dowie, a to skutkuje najczęściej pożegnaniem pracy. Świadczenie usług na kilku frontach sprawi, że na żadnym z nich nie będziesz wystarczający efektywny. Brak lojalności, połączony
z brakiem efektywności. Może jeszcze pracujesz dla bezpośredniej konkurencji?

Kontroluj emocje. Praca nierozerwalnie łączy się ze stresem. Napór czasu
i obowiązków to Twoi wierni towarzysze. Prawo do słabszego momentu należy się każdemu. Oczywiście, w zależności od tego, jak bardzo słaby był dany moment i jak nisko/wysoko jesteś w służbowej hierarchii. Jeżeli przeżyłeś niekontrolowany, emocjonalny wybuch, naubliżałeś współpracownikom, szefowi, jednemu
z najważniejszych kontrahentów, a przy okazji zniszczyłeś trochę służbowego sprzętu, będziesz miał duże problemy. Przeprosiny, samokrytyka – to może nie wystarczyć.

Krytykuj rozważnie albo wcale. Konstruktywną krytykę z reguły się docenia. Nadmierną i wyrażoną w nieodpowiedni, a szczególnie chamski sposób – nigdy, zwłaszcza będąc przełożonym lub pracodawcą. Kiedy zaczynasz obgadywać
i obrażać szefa, ryzykujesz swoje stanowisko. Jeśli już naprawdę czujesz, że krytyka należy się twojemu przełożonemu, powiedz mu to w twarz, w cztery oczy, a nie
w obecności wszystkich pracowników. W ten sposób bowiem osłabiasz jego pozycję i nawet, gdy generalnie masz rację, to Twój szef nie może sobie pozwolić na podważanie jego kompetencji na oczach wszystkich w firmie.

Wykorzystuj służbowy sprzęt do pracy. Zdarzyło Ci się ściągać filmy za pośrednictwem firmowego Internetu? Twój szef jakoś to przeboleje. Oglądałeś je później na służbowym laptopie, zamiast pracować – to już bardzo nierozsądne. Pod pretekstem podróży do kontrahenta na drugi koniec Polski, użyłeś auto prezesa jako rodzinny transport nad jezioro – może nie wylecisz z pracy. Jeśli nikt się nie dowie. Nigdy jednak, pod żadnym pozorem nie wykorzystuj firmowego sprzętu jako wsparcia technicznego konkurencji. To już szczyt bezczelności!

Bądź punktualny. Kiedy spóźniasz się do pracy po raz pierwszy, słyszysz: „…spokojnie, proszę się nie martwić, początki zawsze są trudne…”. Kiedy spóźnisz się piąty raz z rzędu, może usłyszysz: „…spokojnie, niech inne zalety przyćmią brak punktualności…”. Kiedy spóźnisz się o jeden raz za dużo, z pewnością dotrze do twych uszu: „…spokojnie, nie martw się, przynajmniej nie w tej firmie, bo już w niej nie pracujesz…”. Notoryczne spóźnianie się do pracy świadczy wyłącznie o twojej nieodpowiedzialności. Szef i współpracownicy tracą zaufania tak do ciebie, jak i do twojego zaangażowania w dobro firmy.

Nie zamykaj się w sobie. „Integracja” – magiczne słowo, które w pracy potrafi rozwiązać wiele problemów. Musisz być naprawdę dobry w tym co robisz, jeśli bez problemu utrzymujesz się na stanowisku, w ogóle nie integrując się
z współpracownikami. Gorzej, jeśli twój profil psychologiczny nie pasuje do „kultury korporacyjnej” i nigdy nie uda się tobie zintegrować. To prędzej czy później zrodzi problemy, których oczywistym rozwiązaniem będzie zerwanie umowy. Spróbuj nawiązać kontakt, dobre relacje z ludźmi, z którymi będziesz mógł dzielić dobre i złe momenty w pracy. W przeciwnym razie zostaniesz sam, zbyt słaby na dłuższą metę.

Nie unikaj kontroli lekarskiej. Po co wytwarzać wokół siebie niezdrową atmosferę
w pracy? Twój pracodawca raz na jakiś czas zleca kontrolne badanie, które staje się automatycznie jednym z obowiązków służbowych. Robi to, ponieważ cały czas podlega kontroli ZUS-u, US-u i Inspekcji Pracy. Unikanie rutynowego badania lekarskiego pod różnymi, niedorzecznymi pretekstami, może zupełnie niepotrzebnie narazić Ciebie nawet na utratę stanowiska.

Rozsądnie korzystaj z portali społecznościowych i blogów. Jeżeli publikujesz na nich treści, które mają się nijak do polityki firmy i ośmieszają tak ją, jak jej kadrę na ogromnym, internetowym forum, możesz powoli żegnać się ze swoim stanowiskiem. Czasami wystarczy jedno nieodpowiedzialne zdjęcie w biurze z piwem w ręku i nogami na stole albo jeden wpis na blogu pt. „Dlaczego otaczają mnie sami nieudacznicy?”. Twój pracodawca doceni to, że przejawiasz własną inicjatywę, potrafisz wyrazić swoje poglądy, ale nie w przypadku, gdy będzie to absolutnie sprzeczne z interesem firmy.

Bądź trzeźwy w pracy. Nieważne, czy przychodzisz już w podejrzanym stanie, czy masz zamiar napić się dopiero w biurze. Twój szef nie życzy sobie, żebyś pracował, będąc nietrzeźwym. Skrajny brak szacunku dla firmy i wszystkich ludzi w niej pracujących to nie wszystko. Przez alkohol stajesz się nieprzewidywalny, nieefektywny. Zwyczajnie stanowisz zagrożenie dla każdego projektu, w którym bierzesz udział. Nie wspominając już o fatalnym wizerunku firmy, jeśli fakt Twojej „niedyspozycji” odkryje ktoś z zewnątrz.

Czy istnieje jeden uniwersalny sposób, by utrzymać pracę i nie obawiać się o swoją przyszłość? Z pewnością nie. W każdym z powyższych przypadków wystarczy jednak zrobić jedną prostą rzecz, która uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami – pomyśleć. Jeśli trzeba, dwa razy.

Życzę przemyślanych decyzji.
Joanna Podemska

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709