Muzeum w domu

Dział Promocji KSW 24 Mar , 2020 0 Comments

Na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych publikowane będą materiały w formie wirtualnych spacerów, filmów, zdjęć, tekstów oraz quizów i ćwiczeń plastycznych dla różnych grup odbiorców. Miedzy innymi na www.muzeum.wloclawek.pl w zakładce „Aktualności” będzie codziennie prezentowany OBIEKT DNIA – zabytek niezwykły o ciekawej historii. Również codziennie, ale na Facebookʹu będzie publikowana FOTOGRAFIA DNIA – unikalne zdjęcie dawnego Włocławka.

Ponadto na stronie muzeum polecamy:

  • w zakładce Zbiory– katalog online, w którym znajduje się wiele niezwykłych dzieł,
  • w zakładce Sklep”– możliwość zakupu pamiątek i wydawnictw muzealnych.

Zachęcamy także do odwiedzania muzeum na YouTube oraz Facebookʹu.

Tymczasem #zostańwdomu! I zaczynamy:

OBIEKT DNIA:

Obraz pt. Amatorowie herbaty i Kuriera” autorstwa Feliksa Pęczarskiego (1804-1862), najstarszego znanego malarza tworzącego we Włocławku oraz prekursora realizmu w malarstwie polskim. Kilka miesięcy temu obraz został poddany konserwacji dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Efekty ciężkiej pracy konserwatorskiej możecie podziwiać pod adresem:

YouTube.pl

Sam obraz zobaczycie tu:

Amatorowie herbaty i Kuriera”

Zdjęcie pozwoli dostrzec to, co być może umknęłoby nam, w odbiorze bezpośrednim obrazu. Powstało na potrzeby dokumentacji w Pracowni Digitalizacji i Reprografii Muzeum. Ma ono ponad 100 milionów pikseli i zostało złożone z kilku fotografii.

Przedłużenie zawieszenia zajęć

Dział Promocji KSW 22 Mar , 2020 0 Comments

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce Zarząd WUS zawiesza wszystkie wykłady i zajęcia kół zainteresowań oraz zajęcia sportowe w ramach grantów w Stowarzyszeniu Włocławski Uniwersytet Seniora do 14 kwietnia 2020r.! Proszę uważnie śledzić kolejne komunikaty!

ZARZĄD WUS

Ograniczenie czasu pracy jednostek organizacyjnych Uczelni w związku z rozszerzającą się epidemią koronawirusa

Dział Promocji KSW 16 Mar , 2020 0 Comments

1.    W związku z rozszerzającą się epidemią koronawirusa z dniem 17 marca br. aż do odwołania wprowadzone zostają ograniczenia w pracy poszczególnych komórek organizacyjnych Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku.

2.    Ograniczenia te dotyczą: Biura Rektora, Dziekanatów, Działu Dydaktyki, Biblioteki Głównej i Archiwum, Działu Promocji, Kwestury, Działu Spraw Pracowniczych, Biura ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych, Biura Współpracy z Uczelniami Krajowymi i Zagranicznymi, obsługi.

3.    Wyżej wymienione jednostki pełnią dyżury w godzinach od 8: 00 do 10:00.

4.    Bliższe informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych komórek organizacyjnych.

5.    Obsługa telefoniczna i mailowa poszczególnych komórek organizacyjnych funkcjonuje jak dotychczas.

Uwaga! Zajęcia odwołane

Dział Promocji KSW 12 Mar , 2020 0 Comments

W związku z rozszerzającą się epidemią koronawirusa w Polsce Zarząd WUS zawiesza wszystkie wykłady i zajęcia kół zainteresowań oraz zajęcia sportowe w ramach grantów w Stowarzyszeniu Włocławski Uniwersytet Seniora od 12 marca do 27 marca 2020 r. łącznie. Nie odbędzie się również spotkanie integracyjne wielkanocne tzw. ,,Jajeczko’’ w dniu 2.04.2020r.  Proszę uważnie śledzić kolejne komunikaty.

ZARZĄD WUS

Zapisy na zajęcia w ramach grantu

Dział Promocji KSW 11 Mar , 2020 0 Comments

Związku z koronawirusem, terminy zajęć będą ustalone w późniejszym czasie. Zapisy dokonywane będą drogą telefoniczną: Basen Wysoka u kol. Zofii Stryjak tel.509 495 204 ; Helena Dąbrowska tel. 501 414 631. Zapisy basen ul. Barska 12 – Janeczka Hejmanowska tel. 512 488 893, zapisy na sport i rekreacja- Janina Klockowska tel.696 447 598. Zapisy na warsztaty zdrowego odżywiania, przyjmowane będą w późniejszym terminie. O terminach zajęć będzie informacja, kiedy problemy z koronawirusem przestaną być groźne.
Zarząd WUS

Komunikat

Dział Promocji KSW 11 Mar , 2020 0 Comments

Szanowni Słuchacze WUS. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, jak również w trosce o zdrowie naszych Seniorów odwołujemy wykład dr. Miłosza Kłobukowskiego ,,Świat Olgi Tokarczuk” z dnia 11.03.2020 r. Równocześnie informujemy, że w/w wykład zostanie wygłoszony w terminie późniejszym, o czym Słuchaczy naszego Stowarzyszenia poinformujemy.

Zarząd WUS

Wykład Józefa Nowakowskiego pt. Jadwiga Barthel de Weydenthal -zasłużona w walce o Niepodległóść

Dział Promocji KSW 10 Mar , 2020 0 Comments

Warto przypomnieć, że Jadwiga Barthel de Weydenthal ps. „Brzeska” (ur. 22 sierpnia 1884 w Bądkowie na Kujawach, zm. 25 kwietnia 1961 w Rybniku) – żołnierz I Brygady Legionów, działaczka niepodległościowa, rzeźbiarka, matka chrzestna statku pasażerskiego MS Batory. Córka Zdzisława i Anieli z Różańskich. Siostra Przemysława Barthel de Weydenthal – pułkownika Legionów Polskich, Jerzego Barthel de Weydenthal, Jana Barthel de Weydenthal i Marii Barthel de Weydenthal – działaczki niepodległościowej, nauczycielki w gimnazjum sióstr urszulanek w Stanisławowie, zakonnicy sióstr urszulanek – matki Beaty.

Jadwiga naukę pobierała w domu, później w Paryżu na Sorbonie, a następnie w kraju w latach 1905–1906. W latach 1916–1919 studiowała na wydziale rzeźby Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1921 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczyła się u prof. Edwarda Wittiga autora m. in. pomnika Juliusza Słowackiego.

W latach dwudziestych Jadwiga Barthel de Weydenthal brała udział w pracy redakcyjnej wydawnictw wspomnień legionowych: Wierna Służba i Służba Ojczyźnie, w latach trzydziestych w pracach środowiskowej Komisji Odznaczeniowej Krzyża i Medalu Niepodległości (wchodziła ona w skład Głównej Komisji Odznaczeniowej) oraz Honorowego Sądu Kawalerów Krzyża i Medalu Niepodległości. Była przewodniczącą Stowarzyszenia Peowiaczek. 3 lipca 1935 r. z polecenia marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej została na matkę chrzestną statku pasażerskiego MS Batory. W trakcie ceremonii powiedziała „ Dziś flota polska wzbogaciła się o nowy statek. Będzie on się nazywał „Batory” i wspólnie ze swoim starszym bratem imieniem „Piłsudski” będzie miał zaszczyt roznosić po szerokim świecie sławę Rzeczypospolitej/…/ Życzę mu, aby fale wszystkich mórz i oceanów zawsze były dla niego przyjazne i aby były niezawodnym i miłym schronieniem dla tych, którzy mu się powierzają.

O jej działalności w okresie I i II Wojny Światowej,

Tutaj:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jadwiga_Barthel_de_Weydenthal

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10222753255080877&type=3

Karol Szmagalski

Klub Dyskusyjny

Dział Promocji KSW 10 Mar , 2020 0 Comments

Oprócz przedstawienia utworu był obowiązek uzasadnienia wyboru. Prezentowano wiersze Adama Asnyka np. „Daremne żale”, Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej pt”Pamiątki” , tekst piosenki Boba Dylana pt :Odpowie Ci wiatr” . Kiedy Bob Dylan otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury trwały dyskusje -Czy słusznie.? Członkowie naszego Klubu jednogłośnie orzekli że słusznie. Jego teksty to piękna poezja.  Jednak najwięcej prezentacji dotyczyło wierszy naszej koleżanki ,  poetki i malarki Pani Bożeny Broniszewkiej. Były to utwory pt „Moje słodkie marzenia”, „Mamo moja,” „Książka”,”Moja miłość”. Podczas prezentacji można było zaobserwować jakie głębokie emocje wywołuje poezja.Były nawet łzy wzruszenia.

Dzień Kobiet

Dział Promocji KSW 09 Mar , 2020 0 Comments

Uroczystość poprowadzili: Bożena Broniszewska, Kajetan Woźniak i Marek Tyrała.
Zaprezentowano historię tego święta przeplatając wierszami o Kobietach i dla Kobiet. Kilka miłych słów i życzeń usłyszały Panie od Pana Rektora KSW i mgr Jerzego Nowackiego. Panie otrzymały kwiaty z tej okazji, a panowie lizaki z okazji zbliżającego się święta Panów. Następnie wystąpił zespół słowno – muzyczny „Melodia” ze swoim programem.