Zmarł ks. prof. dr hab. Zdzisław Pawlak

Dział Promocji KSW 17 cze , 2024 0 Comments

12 czerwca br. zmarł w wieku 81 lat ks. prof. dr hab. Zdzisław Pawlak, członek Włocławskiego Towarzystwa Naukowego od 1981 r., przewodniczący Rady Naukowej Włocławskiego Słownika Biograficznego.

Ksiądz Profesor urodził się 13 października 1942 r. w Joance koło Kalisza. Święcenia Kapłańskie przyjął 17 czerwca 1966 r. w Katedrze Włocławskiej. Stopień naukowy doktora filozofii uzyskał w 1974 r. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2001 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim za rozprawę pt. „Neoscholastyka i formy jej kontynuacji. Studium analityczno-krytyczne twórczości filozofów włocławskich w XX wieku”. W 2001 r. podjął pracę dydaktyczną na Wydziale Teologicznym na UMK w Toruniu. Od 2004 r. był profesorem nadzwyczajnym UMK.

W dorobku Księdza Profesora Zdzisława Pawlaka znajduje się ponad 150 publikacji, artykułów naukowych i popularnonaukowych, wiele biografii do encyklopedii i słownika biograficznego, w tym również Włocławskiego Słownika Biograficznego.

Był wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, stypendystą w Goeth – Institut w Rothenburgu i w Passau. W 1984 r. wyjechał na stypendium językowe do Rzymu. Był także założycielem, w 1988 r., Koła Filozoficznego w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. W latach 2001 – 2004 pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Ksiądz Profesor przez wiele lat był nauczycielem akademickim Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku, obecnie Kujawskiej Szkoły Wyższej, gdzie wykładał podstawy filozofii, logikę oraz etykę.

Od 1981 r. był członkiem Włocławskiego Towarzystwa Naukowego. Począwszy od 2019 r. był członkiem Rady Naukowej Włocławskiego Słownika Biograficznego, a także jej przewodniczącym.

Ksiądz Profesor za swoją działalność naukową, dydaktyczną i społeczną otrzymał wiele odznaczeń, wyróżnień i nagród rektora UMK w Toruniu. W 2012 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Msza święta odbędzie się 19 czerwca br., o godz. 12.00 w bazylice katedralnej we Włocławku. Ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu komunalnym we Włocławku.

Zdjęcie: Diecezja Włocławska

Zmarł dr Tomasz Dziki

Dział Promocji KSW 17 cze , 2024 0 Comments

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dra Tomasza Dzikiego, wieloletniego wykładowcy w Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku. Tomasz Dziki był historykiem, autorem ponad 80 publikacji naukowych i ok. 200 tekstów historycznych. Był kierownikiem włocławskiego oddziału Archiwum Państwowego, a także przewodniczącym społecznego komitetu na rzecz ratowania historycznych nagrobków. Przez kilka lat był pracownikiem włocławskiego ratusza. Zmarł w wieku 52 lat.

 

 

Zapraszamy na imprezę studencką!

Dział Promocji KSW 17 cze , 2024 0 Comments
Zagrają dla Was:

🎧 DJ Dave Metzo

🎧 DJ Gruby Bounce
A to dopiero początek! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy również:

🎓 Fotobudkę dzięki której uchwycicie wyjątkowe chwile ze znajomymi! 📸

🎓 Piana Party czyli szalona zabawa w pianie gwarantowana! 🥳

🎓 -20% zniżki na piwo do Naspiritzowani po okazaniu legitymacji studenckiej!
Organizator: Włocławek jak Malowany

Współorganizatorzy: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku, Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku, Samorząd Studencki Akademii Włocławek
Wydarzenie jest jedną z propozycji atrakcji organizowanych w ramach Dni Włocławka. Wydarzenie organizowane w ramach Strategii rozwoju miasta Włocławek 2030+, cel operacyjny: Miasto przyjazne dla studentów, nazwa zadania: Dzień Studenta w ramach Dni Włocławka.
 
📅 21 czerwca 2024 r.

🕗 Start o 20:00

📍 Przystań przy ul. Piwnej

🎫 WSTĘP FREE
 
 

X Ukraińsko-Polskie Dialogi Naukowe

Dział Promocji KSW 17 cze , 2024 0 Comments

W dniach 11 – 15 czerwca w UKW w Bydgoszczy odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa, w której wzięło udział ponad 100 naukowców z Polski i Ukrainy. Pierwsze spotkanie naukowców z Polski i z Ukrainy w ramach „Dialogów” odbyło się w 2003 roku na Ukrainie. W tegorocznej konferencji włocławskie środowisko naukowe reprezentowali Prof. ucz. dr hab. Stanisław Kunikowski – Prezes Zarządu Włocławskiego Towarzystwa Naukowego oraz Dr Tadeusz Trocikowski, DESc. z Kujawskiej Szkoły Wyższej, przewodniczący Sekcji Nauk Ekonomicznych i Prawnych WTN. W trakcie obrad nawiązano szereg cennych kontaktów naukowych, które pomogą w rozwoju naszej włocławskiej Uczelni. Poza kontaktami w Chmielnickim Uniwersytetem Narodowym nawiązano współpracę z Chersońskim Narodowym Technicznym Uniwersytetem, który aktualnie rezyduje w CHUN w Chmielnickim. Kierunki, które będziemy rozwijali we współpracy z Ukraińcami to energetyka, fizjoterapia, język polski w połączeniu z ukrainistyką oraz zarządzanie. Bardzo ważnym elementem współpracy będzie prowadzenie wspólnych projektów przygotowujących Ukraińców do negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. W październiku w KSW we Włocławku planowana jest kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej „EDUKACJA I EKONOMIA” z udziałem naukowców z Estonii, Łotwy, Litwy, Ukrainy, Gruzji, Bułgarii, Czech i Słowacji gdzie współpraca z Ukrainą będzie wiodącym tematem. Do zobaczenia we Włocławku.

Juwenalia na Wydziale Mechanicznym w Grudziądzu

Dział Promocji KSW 12 cze , 2024 0 Comments

Studia to nie tylko ciężka praca i mnóstwo egzaminów w czasie sesji. Nieprzespane noce mogą przecież wiązać się także z dobrą zabawą. A jeśli o studenckiej zabawie mowa, nie sposób pominąć juwenaliów – największego święta żaków.

Studenci Wydziału Mechanicznego z Filiią w Grudziądzu KSW we Włocławku, wraz z początkiem czerwca celebrowali to wyjątkowe wydarzenie przy świetnej muzyce oraz igrzyskach sportowych. Nie zabrakło również skwierczącej kiełbaski z grilla.

Imprezę zapoczątkowało przekazanie Przewodniczącemu Samorządu Studenckiego klucza do bram Uczelni z rąk Rektor KSW we Włocławku – dr Katarzyny Wienieckiej oraz Dziekana Wydziału Mechanicznego w Grudziądzu – dr. inż. Piotra Bojara.

Punktem kulminacyjnym był tradycyjny Wielobój Inżynierski, składający się z licznych rywalizacji pomiędzy studentami I, II oraz III roku. Następnie został rozegrany turniej piłkarski pod sędziowskim okiem Dziekana WM. O oprawę muzyczną zadbał student z pasją do muzyki – Rafał Szeliga.

Puchar I Miejsce Wieloboju Inżynierskiego zdobyli studenci III roku
Puchar II Miejsce Wieloboju Inżynierskiego zdobyli studenci I roku
Puchar III Miejsce Wieloboju Inżynierskiego zdobyli studenci II
Puchar Turnieju Piłkarskiego zdobyli studenci I roku

W Turnieju Piłkarskim za zaangażowanie i poświęcenie Dziekan wyróżnił studentów: Szymona Comblika – studenta III roku oraz Mateusza Olszewskiego – studenta I roku

Rada Samorządu Studenckiego Wydziału Mechanicznego dziękuje Władzom Uczelni za wsparcie finansowe w organizacji Juwenaliów. Podziękowania płyną również do studentów za zaangażowanie i fantastyczną integrację i zabawę.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Dostęp do Systemu Informacji Prawnej Legalis z sieci uczelnianej

Dział Promocji KSW 04 cze , 2024 0 Comments

Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku posiada dostęp do Systemu Informacji Prawnej Legalis. Z bazy tej można korzystać w Bibliotece Głównej oraz na terenie całej uczelni (adres IP).

Legalis jest obszerną i kompleksową bazą prawa polskiego, przygotowaną przez Wydawnictwo C.H. Beck. Zawiera pełne teksty ujednoliconych aktów prawnych z zachowaniem wszystkich wersji czasowych, umożliwiając ich porównywanie w sposób intuicyjny oraz moduły tematyczne – Prawo Cywilne, Postępowanie Cywilne, Prawo Administracyjne, Prawo Pracy,  Prawo Samorządowe, Prawo Gospodarcze, Prawo Medyczne, Prawo Spółek Handlowych, Prawo Własności Intelektualnej, Prawo Rynku Kapitałowego, Prawo Podatkowe, Nieruchomości, Zamówienia Publiczne, Prawo Upadłościowe, Unia Europejska, Prawo Rodzinne, Prawo Karne, Postępowanie Karne.

Zawartość: Baza Prawa – Dzienniki Ustaw i Monitory Polskie, Prawo resortowe, Prawo miejscowe, projekty ustaw, Dzienniki Urzędowe UE, orzecznictwo, kierunki orzecznicze, wzory pism i formularzy, interpretacje, kalkulatory, bibliografia prawnicza.

Komentarze do wszystkich dziedzin prawa, monografie, metodyki, publikacje praktyczne, artykuły z czasopism z 18 modułów tematycznych

Dostęp do bazy Legalis  z sieci uczelnianej.

Logowanie do Systemu Legalis w wersji „no limit” (dostęp po IP)
odbywa się przez stronę https://legalis.pl (przycisk „Zaloguj po IP”).

Wejdź: https://sip.legalis.pl/

Filmy instruktażowe: https://legalis.pl/pomoc/filmy-i-instrukcje/

Zapoznaj się z filmem 5 kroków na start z Systemem Legalis

Pomoc: https://legalis.pl/pomoc/

Rekrutacja na studia w roku akademickim 2024/2025

Dział Promocji KSW 02 cze , 2024 0 Comments

Dokumenty na studia można składać:

 • osobiście w Biurze Rekrutacyjnym, mieszczącym się w budynku Collegium Novum KSW przy ul. Okrzei 94A, pok. nr 6, tel. 660 714 884
 • online za pomocą formularza rekrutacyjnego
 • pocztą e-mail rekrutacja@ksw.wloclawek.pl
 • pocztą tradycyjną na adres: Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku, Biuro Rekrutacyjne, pok. nr 6, ul. Okrzei 94A, 87-800 Włocławek

Na naszych studentów i słuchaczy studiów podyplomowych czekają rabaty w czesnym w ramach programów zniżek i bonusów przygotowanych przez Uczelnię.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą studiów.

 

 

Relacja z konferencji ekologicznej

Dział Promocji KSW 27 maj , 2024 0 Comments

24 maja 2024 r. Auli Collegium Minus Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku przy pl. Wolności 1 odbyła się konferencja pt. „Ekologiczne nawyki w budowaniu więzi człowieka z naturą”, zorganizowana w ramach programu realizowanego przez KSW, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Zainteresowanie tematyką ekologii i ochrony środowiska było bardzo duże. W konferencji uczestniczyło 98 osób. Byli to przedstawiciele lokalnej społeczności oraz okolicznych miast i gmin. Wygłoszono bardzo ciekawe referaty. Wśród prelegentów byli: prof. ucz. dr hab. Stanisław Kunikowski – Prezes Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, dr Bernadeta Barczak – firma PLAST-MAR z Balczewa, Leszek Wasielewski – Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski w Toruniu, dr Anna Batorczak – Uniwersytet Warszawski, Joanna Fydryszewska – Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Zapraszamy na konferencję ekologiczną

Dział Promocji KSW 20 maj , 2024 0 Comments
24 maja 2024 r. o godz. 9.00 w Auli Collegium Minus KSW przy pl. Wolności 1, rozpocznie się konferencja podsumowująca projekt „Ekologiczne nawyki w budowaniu więzi człowieka z naturą”, realizowany przez Kujawską Szkołę Wyższą we Włocławku, finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Serdecznie zapraszamy!
 
Program konferencji:
 • 09.00-09.20 Rejestracja uczestników
 • 09.20-09.40 Powitanie gości, prezentacja projektu
 • 09.40-10.10 Zrównoważony rozwój – rozwiązania edukacyjne.
  Stanisław Kunikowski, Prezes Włocławskiego Towarzystwa Naukowego
 • 10.10-10.40 Edukacja w zakresie gospodarki odpadami
  i recyklingu tworzyw sztucznych na przykładzie przedsiębiorstwa PLAST-MAR.
  Bernadeta Barczak, PLAST-MAR
 • 10.40-11.10 Gospodarowanie zasobami wodnymi.
  Paweł Stopiński, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Nadgoplańskiej
 • 11.00-10-11.40 Przykłady rozwiązań ekologicznych w mieście Włocławek.
  Paweł Żyżelewicz, Urząd Miasta Włocławek
 • 11.40-12.00 Przerwa kawowa
 • 12.00-12.30 Ochrona przyrody w województwie kujawsko-pomorskim na przykładzie parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu.
  Leszek Wasielewski, Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski w Toruniu
 • 12.30-13.00 Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój – rozwiązania MPWiK we Włocławku.
  Przedstawiciel MPWiK we Włocławku
 • 13.00-13.30 Edukacja dla zrównoważonego rozwoju przyszłością dla kształcenia w szkołach wyższych.
  Anna Batorczak, Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem
 • 13.30-14.00 Gospodarka odpadami na przykładzie przedsiębiorstwa Saniko.
  Joanna Fydryszewska, Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Oferta pracy

Dział Promocji KSW 16 maj , 2024 0 Comments

Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku poszukuje pracownika na stanowisko: Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą. Umowa o pracę na zastępstwo.

     Do podstawowego zakresu zadań Dyrektora Biura należy:

1. Obsługa administracyjno-techniczna współpracy bilateralnej z partnerami krajowymi i zagranicznymi.

2. Obsługa administracyjno-techniczna oraz popularyzacja wśród studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych programów wspólnotowych UE z zakresu edukacji.

3. Przygotowywanie i rozpowszechnianie informacji o stypendiach krajowych i zagranicznych oraz kierowanie dokumentów do właściwych organizacji/instytucji.

4.   Informowanie o zmianach zachodzących w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego.

5.   Obsługa administracyjna spraw studentów i stażystów zagranicznych.

6.   Organizacja pobytu gości krajowych i zagranicznych w Uczelni.

7.   Współpraca z innymi jednostkami organizacyjnymi na rzecz rozwoju współpracy krajowej i zagranicznej Uczelni.

Wymagania:

1. Wykształcenie wyższe

2. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego

3. Doświadczenie na podobnym stanowisku

4. Obsługa komputera

5. Komunikatywność

Aplikacje prosimy składać w Rektoracie Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku, pl. Wolności 1 pok. 11 lub pok. 28, lub e-mailem: biurorektora@ksw.wloclawek.pl, kadry@ksw.wloclawek.pl.

Skip to content