Wydawnictwa zwarte
Policja Państwowa a przestępczość w powiecie włocławskim w latach 1919–1939
Praca jest monografią historyczną mającą konstrukcję chronologiczno-problemową. Przedstawia i uzupełnia, pomijaną dotychczas w badaniach nad historią miasta i powiatu włocławskiego, przeszłość miejscowych służb policyjnych oraz stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Autor, zachowując obiektywizm badacza, stosując zasady heurystyki w analizie wszystkich źródeł, starał się przedstawić stan bezpieczeństwa i porządku w okresie międzywojennym. Korzystał z materiałów archiwalnych, prasy włocławskiej i ogólnopolskiej, pomocne także były określone prace naukowe i opracowania.
Prezentując udział policji w zwalczaniu przestępczości, zastosował klasyczny podział przyjęty w kryminologii, przyjmując jako podstawę poszczególne rodzaje czynów opisanych w prawie karnym i w miarę możliwości wskazał na szczególne formy ich popełnienia.
Publikacja składa się z siedmiu rozdziałów. Rozpoczyna ją rozdział poświęcony genezie, organizacji i funkcjonowaniu Policji Państwowej w powiecie włocławskim. Kolejne dotyczą: służby prewencyjnej i czynności operacyjno-śledczych; kadry, dyscypliny, szkolenia i doskonalenia zawodowego; warunków służby; zwalczania przestępczości kryminalnej i gospodarczej; ochrony bezpieczeństwa państwa i kontroli życia publicznego; ochrony porządku publicznego.