Konferencje

Uczelnia uczciła 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej

 
W dniu 27 listopada na naszej Uczelni odbyła się konferencja naukowa poświęcona 100. rocznicy wybuchu I Wojny Światowej. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni naukowcy – historycy reprezentujący akademickie ośrodki naukowe m.in. w Toruniu i we Włocławku oraz w Kijowie (Ukraina). Podczas konferencji zostało  wygłoszonych kilkanaście referatów naukowych. Organizatorem konferencji było Włocławskie Towarzystwo Naukowe i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku przy współudziale z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Towarzystwa Naukowego w Toruniu.


Konferencja „100. rocznica wybuchu I wojny światowej” miała na celu przybliżenie współczesnym pokoleniom Polaków najważniejszych wydarzeń sprzed stu lat na ziemiach polskich, które miały miejsce w latach 1914-1918.  Jej celem było także upamiętnienie żołnierzy polskich walczących w armiach zaborczych na frontach I wojny światowej i przypomnienie ich wkładu w dzieło odzyskania niepodległości przez Polskę. I wojna światowa, trwająca od 28 lipca 1914 r. do 11 listopada 1918 r., w której wykorzystywano broń chemiczną, samoloty, okręty podwodne, czołgi i samochody ciężarowe, a także wskutek chorób zakaźnych, pochłonęła wiele milionów ofiar. Straty wszystkich stron w I wojnie były ogromne. Na 65 mln zmobilizowanych po obu stronach 8,5 mln żołnierzy poległo lub zmarło na frontach, 21 mln żołnierzy było rannych, a prawie 8 mln zostało wziętych do niewoli lub zaginęło. I wojna światowa toczyła się również na terenach ziem polskich, w okresie, gdy nie istniało państwo polskie, w tym również na obszarze Kujaw i Pomorza, gdzie doszło do ciężkich walk między Niemcami i Rosjanami – walki te należały do jednych z najważniejszych w tym światowym konflikcie.

Podczas konferencji prezentowana była wystawa „100. rocznica wybuchu I wojny światowej” udostępniona przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Kierownictwo naukowe konferencji:

dr Władysław Kubiak (Włocławek), prof. dr hab. Zbigniew Karpus (Toruń)

 

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709