Zarządzanie ochroną zdrowia w kryzysie
Celem studiów podyplomowych jest przygotowanie kadry menedżerskiej do skutecznego i efektywnego zarządzania podmiotami leczniczymi w obliczu kryzysu. Studia przygotowują do nowoczesnego, odpowiedzialnego i twórczego organizowania systemu zabezpieczenia zdrowotnego dla pacjentów na poszczególnych szczeblach funkcjonowania podmiotów leczniczych oraz instytucji współpracujących z podmiotami w zakresie zwalczania sytuacji kryzysu.
Higiena i epidemiologia
Celem studiów podyplomowych jest przygotowanie profesjonalnej kadry w dziedzinie epidemiologii posiadającej wiedzę, umiejętności i kompetencje umożliwiające funkcjonowanie w zespołach realizujących działania mające na celu poprawę stanu zdrowia oraz wyjście naprzeciw oczekiwaniom instytucji realizujących cele i zadania zdrowia publicznego, tj: jednostki administracji publicznej, administracja podmiotów leczniczych, Państwowa Inspekcja Sanitarna, firmy przemysłu spożywczego, Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Ochrony Środowiska, Inspekcja Farmaceutyczna, jednostki edukacyjne, , instytucje z obszaru ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych oraz instytucje z obszaru pomocy społecznej.
Animacja społeczno-kulturowo-sportowa
Celem studiów podyplomowych jest wyposażenie słuchacza w wiedzę dotyczącą o związków między kulturą i społeczeństwem, rodzajów struktur społecznych i instytucji życia społeczno-kulturalnego.
Integracja sensoryczna
Celem studiów podyplomowych jest wyposażenie absolwenta w wiedzę, umiejętności i kompetencje do pracy w charakterze terapeuty integracji sensorycznej z osobami posiadającymi zaburzenia neurorozwojowe.
Studia podyplomowe Nauczanie wychowania fizycznego mają charakter praktyczny. Ich celem jest przygotowanie nauczycieli innych przedmiotów do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego. Słuchacze studiów uzyskują wiedzę oraz nabywają umiejętności związane z wychowaniem fizycznym. Po ukończeniu studiów podyplomowych Nauczanie wychowania fizycznego absolwent będzie posiadał kompetencje do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego.
Na kierunku Zarządzanie prowadzone są studia pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym) o profilu praktycznym.
Polska Komisja Akredytacyjna z uchwale nr 331/2020 z dnia 18 czerwca 2020 r. pozytywnie zaopiniowała wniosek naszej Uczelni o nadanie Filii w Siemianowicach Śląskich uprawnienia do prowadzenia kierunku Zarządzanie – studia I stopnia o profilu praktycznym. Komisja pozytywnie zaopiniowała przedstawioną przez Uczelnię koncepcję i program studiów, w szczególności efekty uczenia się i sposób ich weryfikacji, kadrę oraz bazę dydaktyczną, w tym bibliotekę oraz wewnętrzny system zapewniania jakości kształcenia.
Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku Zarządzanie posiadać będzie
Wiedzę i umiejętności w zakresie:
• funkcjonowania przedsiębiorstw wielu sektorów gospodarki;
• identyfikowania i rozwiązywania problemów współczesnej gospodarki za pomocą metod i technik menadżerskich;
• nowoczesnych metod zarządzania, w tym zarządzania strategicznego;
• podstaw nauk ekonomicznych, organizacji i zarządzania;
• zarządzania procesami logistycznymi;
• prowadzenia badań marketingowych;
• posługiwania się systemami informatycznymi wspomagającymi zarządzanie, w tym systemami wspomagania decyzji;
• podejmowania decyzji gospodarczych w obszarach marketingu, finansów i inwestycji;
• zarządzania kosztami, finansami oraz kapitałem;
• zarządzania personelem;
• zarządzania projektami;
• zarządzania innowacjami;
• zarządzania wiedzą;
• doboru personelu i jego szkolenia.
Tak dobrany zakres wiedzy i umiejętności poparty będzie kompetencjami społecznymi absolwentów związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, przejmowania roli lidera czy też świadomością ciągłego podnoszenia kompetencji zawodowych, osobistych i społecznych.
Asystent osoby starszej i niepełnosprawnej
2 semestry
Studia podyplomowe przygotowują pracowników do kompleksowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi. Wiedza i zdobyte umiejętności świadczenia kompetentnej opieki, prowadzenia rehabilitacji oraz udzielania pierwszej pomocy, a także przygotowania i realizacji programu wspierającego i aktywizującego wpływa na jakość życia i lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie osób niepełnosprawnych i starszych.
Edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – NOWOŚĆ
3 semestry
Celem studiów jest wyposażenie słuchaczy w wiedzę i umiejętności pracy z osobami z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz innymi całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, środowiskiem społecznym i rodzinnym ucznia oraz zwrócenie uwagi na potrzebę zintegrowania działań rehabilitacyjnych i edukacyjnych w tym kierunku.
Pedagogika korekcyjna (terapia pedagogiczna)
3 semestry
Celem studiów jest uzyskanie przez słuchaczy kwalifikacji do zajmowania stanowiska terapeuty pedagogicznego
Logopedia
4 semestry
Słuchacze studiów podyplomowych Logopedia uzyskują kwalifikacje logopedy – osoby, która prowadzi badania i działania praktyczne w zakresie ogólnej diagnozy stanu rozwoju mowy i ogólnej terapii zaburzeń komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju i w różnych sferach aktywności: edukacyjnej, społecznej i zawodowej.