Archiwa: Kierunki studiów
Uprawnienia energetyczne grupy G1, G2
Elektromobilność
Audyt energetyczny
Pozyskiwanie środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027
Organizacja i zarządzanie ochroną ludności i obroną cywilną
Czas trwania kursu: 5 dni – 36 godz.
W dobie coraz większej ilości zdarzeń wpływających na ciągłość działania zakładu pracy, każdy rozsądny właściciel, dyrektor, kierownik firmy, musi się zabezpieczyć przed efektem zjawiska negatywnego. Zdarzenia te mogą mieć podłoże zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, takie na które mamy wpływ i zjawiska, które są od nas niezależne. W pierwszym przypadku zwracamy szczególną uwagę na organizacje zakładu i produkcji, zabezpieczenie firmy przed efektami zewnętrznymi (np. ochrona obiektu i tajemnic zakładu), w drugim należy umieścić czynniki zewnętrzne, takie które mogą wpłynąć na nasze zobowiązania względem klientów. Do nich zaliczymy awarie urządzeń komunalnych, zanik dopływu energii, zerwana łączność z otoczeniem i w końcu zmienność i nieprzewidywalność aury (susze, silne mrozy, powodzie, pożary, itp.).
Na takie sytuacje musimy przygotować się wcześniej, ponieważ kiedy zaistnieje czas na opracowanie strategii wyjścia z impasu może go zabraknąć. Przesłaniem dla wszystkich właścicieli, dyrektorów winna być informacja stwierdzająca, że „każda firma musi choćby w minimalnym zakresie funkcjonować nawet w przypadku katastrofy”.
zarówno wersje opisowe i graficzne. Poznacie sposoby ich wykonania. W końcu podpowiemy, gdzie można nabyć mapy do ich wykonania.
Program kursu
I. Dzień
1. Teoretyczne aspekty kryzysu i sytuacji kryzysowej, współczesne zagrożenia. Łańcuch zagrożeń – 2 godz.
2. System zarządzania kryzysowego jako element kierowania bezpieczeństwem narodowym – 2 godz.
3. Fazy zarządzania kryzysowego, zakres obowiązków administracji publicznej w sytuacji kryzysowej – 2 godz.
4. Współdziałanie organów centralnych i wojewódzkich administracji publicznej z organami wojskowymi i układem pozamilitarnym w sytuacjach kryzysowych – 2 godz.
II. Dzień
5. Plan zarządzania kryzysowego. Możliwości SZ RP do wsparcia organów cywilnych – 2 godz.
6. Kontakt z mediami po wystąpieniu sytuacji kryzysowej – 2 godz.
7. Obrona Cywilna w Polsce oraz powszechna samoobrona ludności. Ogólny zarys organizacji OC. Organy kierowania OC – 2 godz.
8. Infrastruktura krytyczna i jej ochrona– 2 godz.
III. Dzień
9. Formacje OC, ich rodzaje, organizacja, zadania, zasady działania. 2 godz.
10. Inżynieria bezpieczeństwa ekologicznego – 2 godz.
11. Zasady organizacji i funkcjonowania ochrony ludności i obrony cywilnej oraz jej zadania w czasie pokoju, stanów nadzwyczajnych i w czasie wojny na podstawie Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. – 2 godz.
12. Strategia i system bezpieczeństwa narodowego – 2 godz.
IV. Dzień
13. Zagrożenia militarne i niemilitarne – 2 godz.
14. Przygotowanie obronne społeczeństwa i państwa – 2 godz.
15. Jakość systemów bezpieczeństwa- 2 godz.
V. Dzień
16. Metody jakościowe i ilościowe ochrony – 2 godz.
17. Logistyka w bezpieczeństwie – 2 godz.
18. Organizacja i system ratownictwa -2 godz.
Psychologia przywództwa
2 semestry
Celem studiów podyplomowych Psychologia przywództwa jest poszerzenie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji osobistych i społecznych z zakresu psychologii zarządzania i przywództwa. Studia podyplomowe pozwolą słuchaczom zdobyć umiejętności potrzebne do sprawnego zarządzania zespołem ludzkim, radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, budowania relacji interpersonalnych, podejmowania decyzji, coachingu i mentoringu integralnego. W ramach zajęć słuchacz zapozna się z także z technikami autoprezentacji. Studia przygotują do zarządzania zespołem oraz właściwego wykorzystania potencjału własnego i pracowników.
Korekcja wad postawy
3 semestry
Celem studiów jest na przekazanie, utrwalenie i poszerzenie wiedzy oraz umiejętności z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki, charakterystyki wad postawy ciała, badania narządów ruchu, metod analizy oraz rozpoznania wad postawy ciała, a także teoretycznych podstaw postępowania korekcyjnego. Słuchacz nabywa wiedzę i umiejętności w obszarze planowania, metodyki oraz organizacji zajęć gimnastyki korekcyjnej zespołowej oraz indywidualnej, a także zastosowania terapii w wadach poszczególnych obszarów ciała.
Prawo medyczne i bioetyka
2 semestry
Celem studiów jest zapoznanie słuchaczy z organizacją systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym zasadami finansowania świadczeń zdrowotnych, prawami i obowiązkami pacjentów oraz pracowników ochrony zdrowia, a także zasadami odpowiedzialności cywilnej, karnej i zawodowej w ochronie zdrowia. Słuchacze nabędą wiedzę w zakresie zasad prawa medycznego, etyki medycznej i bioetyki.
Organizacja i zarządzanie ochroną ludności i obroną cywilną
2 semestry
Celem studiów jest przekazanie słuchaczom wiedzy z zakresu organizacji i zarzadzania ochroną ludności i obroną cywilną. Uczestnicy zostaną wprowadzeni w tematykę zagrożeń występujących w czasie pokoju i kryzysu. W procesie kształcenia absolwenci nabędą również kompleksową wiedzę z zakresu planowania, organizowania, przekazywania poleceń, koordynacji i kontrolowania, a także wypracowanie predyspozycji jego uczestników, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym, efektywnego funkcjonowania podczas ich zaistnienia, likwidowania skutków, przywracania stanu pierwotnego.