26 czerwca 2015

Relacja z wycieczki po Kaszubach i Gdańsku

Kolejna wycieczka w dniach 19- 22 czerwca 2015 r. to zmysłowa przygoda po Kaszubach. Odkryliśmy nieznane nam dotychczas zabytki. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w SZYMBARKU , to miejsce szczególne. Wśród ekspozycji drewnianych domów wyróżnia się ten niezwykły liczący 240 lat Dom Sybiraka zbudowany przez pierwszych zesłańców w rejon Irkucka, a na tyłach znajduje się rekonstrukcja baraku z sowieckiego łagru wykonana na podstawie rysunku byłych więźniów.


Miejsce to skłania do zadumy nad losem naszych rodaków na Wschodzie. Trudno było nam utrzymać równowagę podczas zwiedzania „Domu do góry nogami”. W Szymbarku znajduje się również najdłuższa deska – 36,8 metra oraz największy fortepian – dł. 6, wys. 1,8, szer.2,5 metra. Zbiory Muzeum Kaszubskiego w KARTUZACH pokazują aspekty codziennego i odświętnego życia kaszubskiej wsi. Muzeum Ceramiki Kaszubskiej – to słynny ród garncarzy rodziny Neclów z okolic CHMIELNA lepiący garnki od kilkuset lat. Kolegiata w Kartuzach wybudowana w XIV wieku przetrwała do dziś w pierwotnej formie.Wchodząc do świątyni napotykamy nad głowami miarowo poruszającego się uzbrojonego w kosę anioła śmierci, który pełni rolę zegarowego wahadła, 14 cennych obrazów z tamtych lat , ornamentowe okładziny z koziej skóry oraz barokowy ołtarz i balustrada chóru – tworzą to miejsce wyjątkowe. Podziwialiśmy piękne tereny Kaszub z najwyższej wieży widokowej Wieżyca wchodząc 103 schodami. Poczuliśmy magię kamiennych kręgów i kurhanów z I-II w.n.e w WĘSIORACH, jest tu około 140 grobów,20 kurhanów i 4 charakterystyczne kręgi. Mroczne miejsce o dużym promieniowaniu. Pływaliśmy stateczkiem po Jeziorze Wdzydzkim podziwiając przyrodę mijanych wysp.
Zwiedziliśmy Zakłady Porcelany Stołowej LUBIANA, Zamek Krzyżacki, XIX wieczny most kolejowy nad rzeką Borują , miasto Bytów wraz z ruinami XIV wiecznego kościoła św. Katarzyny. Byliśmy w Będominie, Kościerzynie. Kaszubi, to bardzo muzykalna społeczność, lubią się bawić, tańczyć i śpiewać. Nauczyliśmy się „Kaszubskich Nut „.Nasze oczy zobaczyły, a serce poczuło piękno Ziemi Kaszubskiej.
W drodze powrotnej do Włocławka zwiedziliśmy najpiękniejsze miejsca Gdańska, tj. pięknie odrestaurowaną Starówkę z królewskimi kamieniczkami , Katedrę Oliwską z pałacem Opatów i wspaniałymi Ogrodami, Palmiarnię, Kościół Mariacki z 1343 roku z najsłynniejszym obiektem- tryptyk SĄDU OSTATECZNEGO.
Piękna wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. Wspaniały pensjonat z dobrym wyżywieniem. Przewodnik po Kaszubach – nauczycielka języka kaszubskiego Pani Beata, to ogromna „skarbnica” pięknie przekazanych informacji o Kaszubach oraz zwiedzanych obiektach.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za stworzenie wspaniałej atmosfery, za ogromne zdyscyplinowanie .
Do zobaczenia na kolejnej, ostatniej już wycieczce zamykającej Rok Akademicki 2014/15, będzie to 7 lipca godz.8-30 przy Hotelu Kujawy.
Opiekunka Koła Turystycznego Zofia Krukowska

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

Godziny otwarcia Rektoratu:
poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

 

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709

Ważne informacje: