22 października 2019

Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska – starość i umieranie – dziecko i wychowanie – ogólnopolska konferencja naukowa

Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku (Wydział Nauk Społecznych i Technicznych – Studenckie Koło Naukowe „Warsztaty Korczakowskie”) przy współpracy Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz Włocławskiego Towarzystwa Naukowego zaprasza 16 października 2019 roku na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska – starość i umieranie – dziecko i wychowanie”.


16 października br. w KSW we Włocławku odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska – starość i umieranie – dziecko i wychowanie”. Wśród referatów konferencji znalazły się m.in. te poruszające temat starości i umierania w koncepcji opiekuńczo-wychowawczej Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej, dziecka w personalizacji świata dorosłych oraz językowych i literackich obrazów dzieciństwa i starości. Znalazło się również wspomnienie o Pani Profesor Jadwidze Bińczyckiej. Podczas konferencji wręczono statuetki Honorowego Członka Studenckiego Koła Naukowego „Warsztaty Korczakowskie”.

W 2017 roku minęła 75. rocznica zagłady Żydów w getcie warszawskim, a pośród nich wybitnych polskich pedagogów: Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej wraz z ich podopiecznymi. W 2018 roku minęła 140. rocznica urodzin Janusza Korczaka oraz 100. rocznica wydania jego utworu pt. „Dziecko w rodzinie”. Natomiast 2019 roku mija 30. rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Wszystkie te wydarzenia wpisują się w 100. rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości. To zobowiązuje do pamięci i naukowej analizy zarówno ich pedagogicznych poglądów (pedagogiki) jak i praktyki opiekuńczo – wychowawczej (pedagogii). Konferencja wpisuje się w ciąg konferencji organizowanych przez naszą Kujawską Szkołę Wyższą zarówno we Włocławku jak i w Toruniu od 2002 roku (2002 – Włocławek, 2003 – Toruń, 2008 – Włocławek, 2012 – Włocławek/Toruń, 2015 – Włocławek). Każda z nich skupiała się na szczególnym problemie. Obecną konferencją, jak sugeruje już sam tytuł, organizatorzy pragną zwrócić uwagę na rolę osób w wieku senioralnym w wychowaniu młodego pokolenia oraz zjawisko śmierci (odchodzenia) jako w dalszym ciągu pedagogiczne tabu (z nielicznymi wyjątkami).

Patronat honorowy nad ogólnopolską konferencją naukową objęli: Przewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Włocławek.

Konferencja naukowa „Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska – starość i umieranie – dziecko i wychowanie” skierowana jest do środowisk związanych z edukacją, opieką i wychowaniem, seniorów i młodzieży.

POBIERZ Zaproszenie na konferencję

Dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Dofinansowano przez Gminę Miasto Włocławek


KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

Godziny otwarcia Rektoratu:
poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

 

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709

Ważne informacje: