Wykład dr Piotra Szudy dla Słuchaczy KDUTW Oddz. Radziejów

7 lutego 2018

W dniu 6 lutego 2018 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się Słuchacze KDUTW Oddz. Radziejów na interesującej prelekcji pt. „Szkoła życia z endoprotezą” , którą ciekawie wygłosił dr Piotr Szudy.


Wykładowca wspomniał, że endoproteza stawu biodrowego jest wykonywana u pacjentów, u których stopień zniszczenia stawu znacznie ogranicza codzienną aktywność oraz wiąże się z odczuwaniem uporczywych dolegliwości bólowych. Najczęściej operacje te wykonywane są u chorych z powodu zmian zwyrodnieniowych. Według „Endoproteza stawu biodrowego. Przewodnik dla Pacjenta”, wszczepienie endoprotezy jest skuteczne w 90% przypadków – udaje się przywrócić funkcję stawu oraz jego ruchomość. Nie oznacza to jednak, że pacjent po zabiegu od razu odzyskuje sprawność i wraca do pełnej aktywności sprzed okresu choroby.

Endoprotezoplastyka jest zabiegiem, wykonywanym coraz częściej.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10216068445884825.1073743161.1259848402&type=3 

„Nowe życie” po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego rozpoczyna się okresem rehabilitacji już w pierwszym dniu po zabiegu. Proces całkowitego usprawniania trwa zwykle 9-12 miesięcy. Konieczna jest ścisła współpraca z rehabilitantem oraz stosowanie się do jego zaleceń, które mają na celu wzmocnienie siły mięśniowej oraz ochronę protezy przed zwichnięciem czy obluzowaniem. Istnieje kilka ruchów, których pacjent po operacji wymiany biodra powinien już zawsze unikać, gdyż znacząco podnoszą one ryzyko zwichnięcia głowy endoprotezy: przywiedzenie operowanej kończyny, nadmierne ruchy rotacyjne (do wewnątrz i na zewnątrz) ,nadmierne zgięcie.

Nakłada to pewne ograniczenie na wykonywanie codziennych czynności, nawet tak prostych, jak siadanie na łóżku, schylanie się czy zakładanie butów. Warto zainwestować w przyrządy, które ułatwią codzienne życie jak np. szufelka na długim uchwycie, szczypce ułatwiające podnoszenie różnych przedmiotów czy łyżka z długą rączką do zakładania obuwia. Należy upewnić się, że łóżko i krzesła, z których korzystał będzie pacjent mają odpowiednią wysokość, gdyż podczas siedzenia kąt pomiędzy tułowiem a udami nie powinien być nigdy mniejszy niż 90 stopni. Niewskazane jest także siedzenie z zakładaniem nogi z protezą na nogę zdrową. Zalecana jest kąpiel pod prysznicem, gdyż minimalizuje ona ryzyko upadków oraz nie wymaga od pacjenta wykonywania nadmiernych zgięć w stawie biodrowym. Zabronione jest dźwiganie ciężarów- warto zaopatrzyć się w wózek na kółkach, który umożliwi np. robienie zakupów.

Karol Szmagalski

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709