Wykład dr Marii Palińskiej dla Słuchaczy KDUTW Oddz. Radziejów

28 listopada 2016

W dniu 24 listopada 2016 roku Słuchacze KDUTW Oddz. Radziejów spotkali się w Szkole Muzycznej na niezwykle interesującym wykładzie pt. „Ekologia – wybór czy konieczność…..” Wykład wygłosiła Pani dr Maria Palińska z KSW we Włocławku.


 Wykładowczyni wskazywała na to, że musimy zdawać sobie sprawę z konieczności ochrony powietrza, wody i gleby, obowiązku zmniejszania odpadów i poszukiwania bezpiecznych dla środowiska sposobów uzyskiwania energii, konieczności stosowania technologii mało- i bezodpadowych, oszczędnego korzystania z zasobów surowcowych i zasobów biosfery, a także racjonalnego używania substancji chemicznych. Jesteśmy częścią przyrody, a niszcząc ją, lekceważąc jej prawa – niszczymy samych siebie. Ekologia jest też koniecznością, ponieważ gdyby człowiek nie zaczął interesować się ekologią „na czas” być może już dziś dużo gatunków zwierząt i roślin można by tylko wpisać do „czarnej księgi”. Zanieczyszczone środowisko szkodzi człowiekowi, choroby układu oddechowego spowodowane nadmierną ilością pyłów i gazów w szybkim tempie mogą zabić tysiące osób. Dlatego też ekologia i ochrona środowiska jest też koniecznością. Powinniśmy zapewniać mieszkańcom odpowiedni zasób wiadomości, lecz również ukształtować umiejętności i postaw warunkujących podejmowanie skutecznych działań wobec pojawiających się dla środowiska zagrożeń.

W naszym działaniu tworzymy nowe oczyszczalnie ścieków, gospodarstwa ekologiczne i wprowadzamy „bio” dodatki do paliwa pomagamy gospodarce. Wprowadzając „bio” dodatki do paliw dajemy pracę osobom bezrobotnym, ktoś musi je produkować (posadzić, zasiać, np. rzepak), inni muszą go zebrać, kolejni dostarczyć do przetwórcy itd. W ten sposób otrzymujemy kolejne miejsca pracy. Czyli ekologia jest nie tylko koniecznością i modą jest też opłacalna.

Z drugiej jednak strony budując elektrownie wodne czy wiatraki zmieniamy wygląd krajobrazu. „Betonujemy” rzeki dla uzyskania energii zmieniając jej bieg i prawa, którymi rządzi się natura. Wody chłodzące turbiny mają wyższą temperaturę niż rzeka miała zanim wybudowano elektrownie. To samo można powiedzieć o wiatrakach.

W sumie niezwykle ciekawe i pożyteczne spotkanie wskazujące na wiele problemów związanych z naszym życiem i ekologią.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10211694380135915.1073742860.1259848402&type=3

Karol Szmagalski

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

Godziny otwarcia Rektoratu:
poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

 

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709

Ważne informacje: