Uwaga studenci niepełnosprawni

11 czerwca 2019

Pilotażowy program „ABSOLWENT”


(zatwierdzony uchwałą nr 12/2016 Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dnia 8 grudnia 2016 roku zmieniony uchwałą nr 3/2019 RN PFRON z dnia 20 marca 2019 roku)

Celem programu ,,ABSOLWENT” jest umożliwienie wejścia na rynek pracy osób niepełnosprawnych posiadających wykształcenie wyższe lub realizujących ostatni lub przedostatni semestr rok nauki w szkole wyższej.

Cel programu będzie realizowany poprzez kompleksowe i indywidualnie wsparcie beneficjentów ostatecznych programu w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Wybór projektów zleconych do realizacji w ramach programu zostanie przeprowadzony w drodze konkursu ogłoszonego przez Zarząd PFRON. Ogłoszenia o konkursach zamieszczane są w Biuletynie Informacji Publicznej, w siedzibie PFRON oraz na stronie internetowej PFRON www.pfron.org.pl.

UWAGA!

Aktualnie z dniem 23 maja 2019 roku ogłoszony został konkurs w ramach pilotażowego programu „ABSOLWENT”. Wnioski w ramach konkursu mogą być składane do dnia 24 lipca 2019 roku. Kto może otrzymać dofinansowanie z PFRON

Wnioskodawcami w ramach programu (tj. podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o przyznanie pomocy finansowej) są szkoły wyższe, organizacje pozarządowe bądź zawiązane przez nich partnerstwa, które spełniają warunki uczestnictwa w programie oraz warunki określone w ogłoszeniu o konkursie.

Kto może otrzymać pomoc w ramach programu

Beneficjentami ostatecznymi programu są osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które na dzień przystąpienia do projektu pozostają bez zatrudnienia oraz są absolwentami szkoły wyższej lub realizują ostatni lub przedostatni semestr nauki w szkole wyższej. Warszawa 2019 r.

Jakie działania można prowadzić na rzecz osób niepełnosprawnych

Ze środków przeznaczonych na realizację programu udzielona może być pomoc w ramach:

▪ Obszaru A – zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej;

▪ Obszaru B – podnoszenie kwalifikacji zawodowych:

➢ w przypadku zadania 1 (zdobycie uprawnień zawodowych),

➢ w przypadku zadania 2 (kursy i szkolenia zawodowe, specjalizacyjne),

➢ w przypadku zadania 3 (odbycie stażu aktywizacyjnego), w szczególności;

▪ Obszaru C – wsparcie zatrudnienia i samozatrudnienia.

 

Osoby niepełnosprawne, będące uczestnikami programu mogą otrzymać ze środków programu dodatek motywacyjny w szczególności w przypadku, gdy ponoszą dodatkowe koszty związane z dojazdem, usługą tłumacza języka migowego lub asystenta osoby niepełnosprawnej. Dodatek stanowi świadczenie na rehabilitację zawodową, wypłacane ze środków finansowych PFRON (dodatek nie jest częścią wynagrodzenia beneficjenta ostatecznego).

Przewidziane w ramach programu formy wsparcia w ramach obszarów B i C stanowią uzupełnienie wsparcia systemowego realizowanego i finansowanego przez PFRON oraz jednostki samorządu terytorialnego w tym PUP, udzielanego z wykorzystaniem dostępnych instrumentów i narzędzi wsparcia, służących aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Termin i zasady składania wniosków

Wnioski składane są od dnia 23 maja 2019 roku do dnia 24 lipca 2019 roku.

Wnioski należy składać w Biurze PFRON (bezpośrednio w Kancelarii PFRON lub drogą pocztową) — Al. Jana Pawła II nr 13, 00-828 Warszawa (za datę złożenia wniosku uważa się datę jego wpłynięcia do Biura PFRON, a w przypadku wniosków składanych drogą pocztową, datę stempla pocztowego).

Wniosek sporządza się na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do Procedur realizacji pilotażowego programu „ABSOLWENT”, dostępny na stronie internetowej PFRON www.pfron.org.pl.

Decyzje finansowe PFRON

Decyzję w sprawie przyznania dofinansowania i jego wysokości podejmuje Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podstawie stanowiska Komisji Oceny Merytorycznej złożonych wniosków.

Wniosek rozpatrzony pozytywnie jest realizowany i rozliczany w Oddziale PFRON właściwym terytorialnie dla siedziby Wnioskodawcy.

Program realizowany jest do dnia 31 grudnia 2023 roku.

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709