Spotkanie z Panią Karoliną Pawlak na wykładzie pt.”Jesień życia bez depresji”

10 lutego 2020

W dniu 13 stycznia 2020 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się Słuchacze KDUTW Oddz. Radziejów i inni na kolejnym, niezwykle ciekawym wykładzie psychologa Pani Karolinie Pawlak pt.„Jesień życia bez depresji”.


W okresie jesienno-zimowym wiele osób doświadcza obniżenia samopoczucia, Dzieje się tak dlatego, że na skutek dopływu mniejszej ilości światła dziennego, zmienia się stężenie serotoninyw mózgu, która jest odpowiedzialna za kontrolę naszego nastroju.

Życie człowieka jest mocno związane z naturą. Tak jak wiosna i lato sprzyjają zdobywaniu pożywienia, wzmożonej pracy, podróżom, tak jesień i zima spowalniają tempo życia. Nasz organizm jest bardziej senny, wolniejszy staje metabolizm. Rytmy przyrody i pory roku wpływają na codzienną aktywność.

W tym czasie na dworze coraz zimniej, prędzej robi się ciemno. Coraz więcej mgieł, szarości, drzewa straszą gołymi gałęziami Świat ogarnia wszechobecna szarość. Słońce już nie świeci tak mocno i tak długo. Z okien naszych domów oglądamy poranne mgły. Zmiany o których dotyczą przyrody, mają jednak również ścisły związek z naszym życiem, funkcjonowaniem psychicznym.

Bo w tym okresie częściej niż zwykle dopada nas: zniechęcenie do pracy, obniżony nastój rano, a w końcu: przygnębienie, smutek, depresja, apatia zniechęcenie do życia, melancholia. Nastrój melancholijny, apatia, wciągają coraz bardziej.

Zanikają wszystkie czynności które jeszcze tak niedawno wykonywaliśmy z wielką radością. Nasze związki towarzyskie, miejsce pracy, codzienne funkcjonowanie, nasz pokój, dom, przybierają barwy szarości. Nic tylko położyć się do łóżka, zamknąć mieszkanie i tak trwać czekając na jakiś cud. Ale tak naprawdę żaden cud się nie wydarzy, jeżeli my sami mu w tym nie pomożemy. Musimy zacząć działać, coś robić ale co? Przede wszystkim pamiętajmy, że człowiek jest istotą społeczną i do pełnego i szczęśliwego funkcjonowania są mu potrzebni inni ludzie: rodzina, przyjaciele, koledzy. Każdy z nas powinien mieć kogoś z kimś od czasu do czasu pogada, ponarzeka, walnie ręką w stół, ,,wyrzuci” z siebie wszelkie złości, uprzedzenia. Opowie o swoich zmartwieniach, smutkach i tęsknotach. W samotności wszystkie nasze myśli rosną do niebotycznych wielkości, oczywiście złudnych. My sami jesteśmy w stosunku do siebie za bardzo krytyczni, proszę o tym pamiętać. Inny człowiek jest tym czego potrzebujemy najbardziej.

Na drugim miejscu jest: wysiłek fizyczny: spacery, jazda na rowerze, chodzenie o kijkach. Nie zapominajmy również o przeżyciach kulturalnych takich jak: teatr, dobry film, książka, płyta z dobrą muzyką, coś co przeniesie uwagę z nas samych na coś innego .

To tylko niektóre elementy tego wykładu.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10222076291077200&type=3

W części organizacyjnej omówiono plan działania na II semestr wraz z wyjazdami na rózne spektakle jak i organizacje obchodów 10 lecie istnienia KDUTW Oddz. Radziejów( uroczystość przewidziana na 25.11.2020 rok).

Karol Szmagalski

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

Godziny otwarcia Rektoratu:
poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

 

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709

Ważne informacje: