Promocja książek Elżbiety Okunowskiej w Radziejowie

Data publikacji: 15 maja 2023


W dniu 12 maja 2023 roku w gościnnych progach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyła się promocja niezwykle ciekawych książek autorstwa Pani Elżbiety Okunowskiej.

Były to książki pt. „A dziwożony tańczą. Saga Kujawska”, oraz „Ścigając wiatr”( zawiera liryczne refleksje,uczucia, wspomnienia..).

To kolejne pozycje w dorobku autorki po tomiku poezji pt.”Impresje”(stanowiący ulotne przeżycia, wrażenia, drobiny wspomnień i refleksji nad światem i życiem) i powieści pt.”Jak ćmy, jak motyle”( to magiczna lektura osnuta na historiach rodzinnych i osobistych przeżyciach autorki, osadzonych w realnych miejscach naszej małej ojczyzny- nie tylko w Radziejowie, ale przede wszystkim wśród pięknych pół, łąk, mokradeł otaczających Jezioro Głuszyńskie).

W jej książce „A dziwożony tańczą. Saga Kujawska”,czytelnik znajdzie:

Zapierającą dech w pierwsi atmosferę, skomplikowane relacje trzech młodych kobiet:Kornelii, Nowojki i Sandry, fakty , wyjawianie których napawa grożą,niezrozumiałe wizje,morderstwa, śmierć bliskich, przekazywany z pokolenia na pokolenie magiczny amulet szkockiego czarownika Odhara, sprawy, o których bohaterowie woleliby zapomnieć, jednym słowem: wyjątkowa podróż w poszukiwaniu prawdy i szczęścia do krainy metafizycznych zagadek,lęków i zgubnych fantazji ,snuta w baśniowej scenerii Kujaw radziejowskich- starej piastowskiej krainy.

Saga kujawska( 2.poł. XVII w.-1.poł. XXI w.) to porywająca lektura, obdarowująca czytelnika niezwykłą intrygą, romansem , tragedią, prowadzącą przez labirynt sekretów, gdzie dobro i zło, miłość i nienawiść, przyjaźń i namiętność splatają się w niezwykłej opowieści. Ni stąd, ni zowąd upiory przeszłości pukają do drzwi ukrytej wśród lasów i jezior wiekowej leśniczówki, której historia przyprawia o dreszcz. Tajemnicza Silva rerum odsłania kolejne sceny niezwykłych losów czarownicy Klary Chamlers z góry Jaźwicy i jej potomkiń, a Dziennik Gabrysi dzieje pokojówki Józi Podgórskiej. W tle obraz Radziejowa i okolic, rzeż w Humaniu, osadnictwo olenderskie, zaraza, klęska powstania styczniowego i wybuch II wojny światowej.

Oddech przekleństwa od początku do końca tej fascynującej powieści owiewa twarze bohaterów, wypełnia mroczne zakamarki ich dusz.

Wiersze i teksty recytowały Panie: Elżbieta Okunowska, Danuta Wielgosz, Urszula Wanińska, Alina Krupińska na tle zdjęć Zbigniewa Zasady. Oprawę muzyczna i śpiew zaprezentowały Panie: Kamila Maniewska, Łucja Galczak i Ewelina Filutowska.

Warto przypomnieć, że Pani Elżbieta Okunowska jest rodowitą Kujawianką, urodziła się w Holendrach, obecnie mieszka w Radziejowie. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka. Ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu i filologię polską w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10231349701866674&type=3

Karol Szmagalski

Artykuł. Tutaj:

https://wloclawek.naszemiasto.pl/mieszkaniec/twoj_material/474585,id.html

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709