Powiatowy Konkurs Sztuki Ludowej w Radziejowie

26 czerwca 2017

Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie obchodzące 55 lecie swego powstania wśród wielu działań realizuje kultywowanie sztuki ludowej i temu celowi służyło zorganizowanie dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Radziejowie I Konkursu Sztuki Ludowej Nieprofesjonalnej.


Przedmiotem tego konkursu były: tradycyjne elementy sztuki Ludowej Kujaw oraz twórczość nawiązująca do niej tj. haft, koronka, rzeźba, wiklina, kowalstwo, przedmioty użytkowe, tradycyjne elementy o cechach zdobniczych. Zasięg terytorialny tego konkursu to powiat radziejowski i wiąże się z propagowaniem najciekawszych przejawów twórczości amatorskiej w naszym powiecie.

W dniu 29 maja 2017 roku wyłonione Jury biorąc pod uwagę wymogi regulaminu dokonało podsumowania konkursu w dwóch kategoriach: do lat 18 i powyżej 18 lat.

Na konkurs wpłynęło 38 prac w kategoriach: haft kujawski, koronka, rzeźba, kowalstwo artystyczne, malarstwo i zdobnictwo (pisanki, haft krzyżykowy, kwiaty z bibuły, pająk). Oceny prac dokonała komisja w składzie: Dorota Kalinowska- etnograf Muzeum Etnograficznego we Włocławku, Krystyna Pawłowska- kierownik Muzeum Etnograficznego we Włocławku, Jadwiga Reska- TMK, Ewa Smykowska – TMK.

W wyniku obrad Jury postanowił przyznać dyplomy i nagrody dla:

Haft Kujawski:

Anna Mańkowska – Byczyna I miejsce

Henryka Adamczewska-Radziejów II miejsce

Aniela Leszczyńska –Osieciny III miejsce

Koronki:

Irena Klimaszewska – Radziejów I miejsce

Zofia Idziak – Bytoń II miejsce

Bożena Podlewska-Radziejów II miejsce

Grażyna Kopczyńska- Pruchnowo III miejsce

Kowalstwo:

Andrzej Schmidt – Piotrków Kujawski I miejsce

Rzeźba :

Zbigniew Kiszka – Bronisław I miejsce

Malarstwo :

Zenobia Skibińska – Bronisław I miejsce

Wyróżnienia:

Ewa Szmydt – Radziejów

Maria Zdobych – Radziejów

Alicja Konopa i Jadwiga Nosicka – Radziejów

Jolanta Erwińska – Byczyna

Wśród laureatów członkowie KDUTW Oddz. Radziejów : Henryka Adamczewska, Maria Zdobych, Ewa Szmydt, Zofia Idziak.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród i wyróżnień nastąpiło w dniu 10 czerwca 2017 roku na spotkaniu w Izbie Regionalnej TMK podczas „Dni Powiatu Radziejowskiego”. Uroczystości tej towarzyszyła oprawa muzyczno-literacka, która zaprezentowała młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie przygotowana przez Panią Grażynę Trzmielewską. Były to fragmenty „Wesela” naszego Kujawskiego poety Franciszka Becińskiego – Kujawskie Zwiady”, która porwała zgromadzonych Słuchaczy. Brawa dla wykonawców i ich opiekunki.

Wystąpili : Kamil Łapacz, Wiktoria Niedośmiałek, Zofia Gralak, Lidia Orłowska, Adrianna Siarkowska, Julia Fornalewicz, Katarzyna Szczepankiewicz, Oliwia Andrzejewska.

Album fotek z występu. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10213816763874182.1073743011.1259848402&type=3

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10213783622125659.1073743006.1259848402&type=3

Wystawa tych prac w Izbie Regionalnej Radziejowa odbędzie się w dniach od 10 czerwca do 30 sierpnia 2017 roku oraz zostaną zaprezentowane na Wystawie w dniu 9 czerwca 2017 roku w ramach obchodów „Dni powiatu radziejowskiego”.

Dostarczone prace i kontakt z ich twórcami pozwalają na stwierdzenie, że są grupą niezwykle zróżnicowaną, pochodzącą z różnych środowisk społecznych, kulturowych. Wszyscy jednakże tworzą uwolnieni spod presji wyznaczników dyktowanych przez modę, kulturę i tradycję, niejako intuicyjnie dając wyraz swemu talentowi i potrzebie wyrazu artystycznego. Brak profesjonalnego przygotowania i akademickiego wykształcenia w zakresie sztuk pięknych nie ujmuje nic z wartości estetycznej ich dzieł.

Często jest to sztuka stanowiąca jedyny sposób na dotarcie do wnętrza tworzących ją osób, ich droga do wyrażenia siebie i nawiązania kontaktu ze światem zewnętrznym, rodzaj swoistej terapii.

Cechuje je ekspresja, instynktowny dobór form, koloru i techniki. Jest bezpośrednia, operujące czystą emocją i prostymi środkami. Pozostaje autentyczna, tajemnicza, niekiedy ujmująco prosta pod względem formalnym, ale wciąż niezwykle intrygująca.

Karol Szmagalski

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

Godziny otwarcia Rektoratu:
poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

 

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709

Ważne informacje: