Palmy Wielkanocne w Radziejowie

6 kwietnia 2017

W Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie obchodzącego w tym roku 55 rocznicę swego powstania spotykały się Panie z koła hafciarskiego w ramach rękodzieła, pod przewodnictwem Ewy Smykowskiej, aby wykonać palmy wielkanocne.


Palma wielkanocna, lub zastępująca ją gałązka wierzbowa, to tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej, obchodzona jest przez chrześcijan Niedziela Palmowa, z którą w Kościele katolickim wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza.

Obchodzona na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Palmy tworzy się zazwyczaj przez około tydzień. Panie siedzą razem, rozmawiają i plotkują. To świetna okazja na wspólne wypicie herbaty i zjedzenie ciasta. Większość czasu trwa gromadzenie materiałów. Stworzona tu palma ma ponad trzy metry.

W dniu 5 kwietnia 2017 roku Panie działające w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa podczas kolejnego spotkania w ramach rękodzieła przekazały na ręce Ks. Ireneusz Mrowickiego proboszcza Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radziejowie (radziejowska fara) wykonaną przez siebie ponad trzymetrową palmę, która zostanie poświęcona podczas Niedzieli Palmowej.

Jest to grupa niezwykle zaangażowanych pań a wśród nich: H. Adamczewska, B. Linowiecka, G. Izydorczyk, E. Szmydt, G. Zdobych, M. Zdobych, A. Leszczyńska, I. Janiak, T.Przekwas, H. Paczkowska, G. Gąsiorowska, A.Famulska, Królczak.

Wykonały one kwiaty z bibuły są to uczestniczki warsztatów w tym także członkinie Towarzystwa Miłośników Kujaw jak i Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddz. Radziejów. Kwiaty wykonały także dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radziejowie przy dużym zaangażowaniu wychowawców : Beaty i Celiny Głowackiej, Marii Malinowskiej, Renaty Marek.

TMK współpracuje z KDUTW Oddz. Radziejów np. wspólnie organizuje stoiska rękodzieła na Dniach Radziejowa, Święcie Powiatu. Panie pomagały przy organizacji Izby Regionalnej, a także wspomagają w czasie pełnionych dyżurów w Izbie Regionalnej.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10213098385995184.1073742949.1259848402&type=3

Karol Szmagalski

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

Godziny otwarcia Rektoratu:
poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

 

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709

Ważne informacje: