Magia baletu na podstawie przedstawienia „Carmen”

28 kwietnia 2017

„Magia baletu na podstawie przedstawienia Carmen” to tytuł spotkania, które odbyło się w dniu 24 kwietnia. Dr Urszula Kempińska i koło naukowe „Persona” zapoznali słuchaczy naszego Stowarzyszenia z informacją dotyczącą powstania baletu.


Balet powstał z renesansowych maskarad karnawałowych i z triumfów, popularnych we Włoszech, które przerodziły się w widowiska dworskie, złożone z recytacji, śpiewu, muzyki, pantomimy i tańca.

Następnie mieliśmy przyjemność oglądania nagranego na dvd baletu „Carmen”. Jest to opowieść o cygance Carmen, młodej robotnicy w fabryce cygar. Najpierw rozkochała w sobie żołnierza Don Jose, a następnie porzuciła go dla torreadora Escamillo. Koleżanki Carmen Frasquita i Mercedes ostrzegały ją przed zemstą Don Josego, lecz Cyganka lekceważyła sobie niebezpieczeństwo. Porzucony kochanek Don Jose odnalazł ją i błagał niewierną kochankę, by porzuciła torreadora i poszła z nim. Jednak ani jego prośby i zaklęcia, ani wspomnienia dawnych dni miłości nie znalazły oddźwięku w duszy Carmen. Wolała ona raczej śmierć niż życie przy boku człowieka, którego już nie kocha. Gdy spoza murów cyrku rozbrzmiewały okrzyki i oklaski na cześć zwycięskiego toreadora, Carmen rzuciła się ku cyrkowej bramie, chcąc jak najprędzej ujrzeć Escamilla. W tym momencie nieprzytomny z rozpaczy Don José przebija ją sztyletem.

Nasi słuchacze podziękowali dr Urszuli Kempińskiej i studentom z koła naukowego „Persona” gorącymi brawami.

(LM)

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

Godziny otwarcia Rektoratu:
poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

 

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709

Ważne informacje: