Klub Dyskusyjny

15 grudnia 2021


W dniu 14.12.2021r. odbyło się spotkanie Członków Klubu Dyskusyjnego działającego w ramach struktur  Stowarzyszenia Włocławski Uniwersytet Seniora. Tematem dyskusji była sztuka Lukasa Barfussa pt. „Seksualne neurozy naszych rodziców”, wystawiana przez Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Główną  postacią dramatu jest upośledzona umysłowo  osiemnastoletnia dziewczyna, Dora, która nie płacze , nie śmieje się. Milczy i obserwuje otoczenie. Czy je rozumie , nie wiadomo. Przez lata leki utrzymywały ją  w psychicznym półmroku. Matka Dory chce odzyskać córkę, poznać jej prawdziwe emocje. Chce wiedzieć co ona myśli , co czuje , jak odbiera otoczenie. W tym celu wymusza na lekarzu odstawienie leków. Powstrzymanie leczenia przynosi tragiczne skutki. Dora zaczyna odkrywać swoją seksualność. Nie mając  żadnej wiedzy jak powinny wyglądać  intymne relacje z mężczyzną, pada ofiarą seksualnego dewianta i pijaka.  Sztuka stawia wiele pytań: czym jest normalność, kto określa co nią jest? Jakie są ramy wolności w tym wolności seksualnej i kto powinien je ustalić. Odpowiedzi na te pytania nie znaleźliśmy  w spektaklu . Nie wyłoniły się one również podczas naszej dyskusji. Członkowie Klubu Dyskusyjnego byli zgodni , że spektakl obejrzany dzięki aktywności Zofii Basta i Janusza Grunt wart jest polecenia. 
Dyskutanci podkreślali też niejednoznaczność zakończenia sztuki co dało możliwość uruchomienia wyobraźni.
Dzisiejsze spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza poświęcona dyskusji o sztuce, druga wyłącznie natury towarzyskiej .Były mikołajkowe upominki, świąteczne życzenia ,dzielenie się opłatkiem ale przede wszystkim moc serdeczności popłynęło do naszej ” zaległej ” solenizantki. Przemiłej i sympatycznej Basi Makulskiej. Atmosfera była uroczysta i serdeczna.

Tekst: Elżbieta Wilamowska
Zdjęcia: Władysława Guzowska

 

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

Godziny otwarcia Rektoratu:
poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

 

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709

Ważne informacje: