Jak znaleźć w sobie motywację do działania?

29 kwietnia 2022

Przed nami okres majówki. Wiem, że jest to czas na relaks, ale może warto też zastanowić się nad tym, co sprawia, że nasza motywacja do pracy maleje? Zapraszam do zapoznania się z artykułem.


Czynniki motywacyjne to instrumenty zarządzania mające zapewnić wysoki poziom motywacji zatrudnionego personelu. Są one jednym z elementów składających się na system motywowania pracowników. Umiejętność motywowania podwładnych jest jednym z elementów decydujących o skuteczności pracy menedżera. Ważne jest poznanie czynników, które motywują pracowników do większej efektywności pracy, większego angażowania się w sprawy organizacji czy powodują satysfakcję z wykonywanej pracy.

Czynniki motywacyjne obejmują:

  • lokalizację firmy,
  • sytuację ekonomiczną,
  • wizerunek firmy na rynku,
  • strukturę organizacyjną,
  • treść i warunki pracy,
  • poziom techniczny,
  • stosunki społeczne,
  • środki przymusu (nakazy, zakazy, polecenia),
  • środki zachęty,
  • środki perswazji (informowanie, doradzanie, krytyka).

 

Czy cele w życiu są potrzebne? Czy ich wyznaczanie jest dla nas pomocą, czy może lepiej ich nie mieć, bo powodują frustrację jeśli się nie uda?

Dzisiaj zajmę się nieco tematyką motywacji, która jest niezwykle ważna zarówno
w życiu prywatnym jak i służbowym. Dzięki motywacji realizujemy swoje założenia, pasje. Czy bez konkretnych celów można osiągnąć sukces? Jak zmotywować się do działania?

Chyba każdy z nas chciałby coś w życiu osiągnąć. Większość z nas ma jakiś cel – pójść na kurs Excela, podszkolić język, zmienić pracę na lepszą. Jest ich całe mnóstwo. Jak je zrealizować? Co należy zrobić, żeby nie poddać się po drodze do celu?

1. Określ czas

Ustaliłeś już, jaki cel chcesz osiągnąć. Następny krok to konieczność zadania sobie pytania: Kiedy chcę to osiągnąć? Cele, które nie są ograniczone czasowo trwają
w nieskończoność i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że je zrealizujemy. Wyznaczając sobie ramy czasowe, będziesz mógł się rozliczyć sam przed sobą, określić czy osiągnąłeś sukces czy porażkę. Przykładowo – chcesz nauczyć się Excela na poziomie średniozaawansowanym, daj sobie granicę czasową, np. miesiąc. Po miesiącu rozliczysz się przed sobą z tego, ile umiesz.

2. Podziel duży cel na kilka mniejszych etapów

Monitoruj swoje postępy. Ustal kroki, jakie musisz podjąć, żeby osiągnąć swój główny cel. Zapisz je. Konsekwentnie je realizuj. Patrząc na taką listę, będziesz widzieć jak bardzo zbliżasz się do sukcesu. To Cię zmotywuje i pozwoli wytrwać w realizacji postanowienia, które wymaga więcej czasu.

3. Znajdź kompana

Może masz przyjaciółkę, która chciałaby zrealizować takie samo postanowienie jak Twoje? Umówcie się na wspólne działanie. Motywujcie się nawzajem, rozliczajcie
z poszczególnych kroków. Ocena w oczach innej osoby sprawi, że trudniej będzie Ci oszukiwać samego siebie. Jeśli nie masz takiej osoby – podejmij publiczne wyzwanie, tzn. załóż bloga, który będzie monitorować Twoje postępy. Prawdopodobnie dzięki temu będzie Ci nieco wstyd zrezygnować, a to daje większą szansę, że się uda.

4. Co i dlaczego?

To pytanie dotyczy dwóch aspektów. Pierwszy – co i dlaczego – może Cię zniechęcić w drodze do uzyskania celu. Drugi – co i dlaczego – chcę osiągnąć. Na te pytania powinieneś sobie odpowiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem działania. Jeśli określisz elementy, które mogą Cię zniechęcić, będziesz przygotowany na przeszkody i łatwiej będzie Ci je pokonać. Odpowiedź na pytanie co chcesz osiągnąć znasz na starcie, ale czy jesteś na pewno świadomy do czego jest Ci to potrzebne? Może dla własnej satysfakcji? A może żeby zdobyć lepszą pracę? Zadowolić rodziców? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci spojrzeć na poziom Twojej motywacji, być może uświadomisz sobie, czy naprawdę zależy Ci na osiągnięciu celu, czy jest Ci to niezbędne? Jeśli Twoja wewnętrza motywacja jest znikoma, trudniej będzie utrzymać Ci realizację. Znajdź plusy osiągnięcia swojego celu, uświadom sobie, co możesz dzięki temu zyskać.

5. Nie odpuszczaj!

Często jest tak, że robimy sobie przerwę w działaniu. Chcemy odpocząć, oczyścić głowę. Wyznaczamy sobie jeden dzień w tygodniu, kiedy nie myślimy o naszym celu. I słusznie, taki relaks jest wskazany. Pamiętaj jednak, żeby nie odpuszczać na zbyt długo. Jeśli odpuścisz więcej niż sobie założyłeś, łatwiej będzie Ci usprawiedliwić opuszczenie kroku kolejny raz. Zapomnienie o realizacji celu na jeden dzień jest
w porządku, na dłużej już nie. Czasami pokusa jest silna, zwłaszcza kiedy mamy momenty kryzysowe, ale pamiętaj wtedy, jaki będziesz z siebie dumny, gdy się uda.

6. Przyznaj sobie nagrodę

Odrobinę powracamy tutaj do punktu drugiego. Pamiętasz o dzieleniu dużego celu na małe kroki? Spełnianie tych kroków będzie smakować o wiele lepiej, jeśli za każdym razem będziesz się za niego nagradzać. Pamiętaj tylko, że nagroda nie może być sprzeczna z celem, tzn. jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, nie nagradzaj się czekoladą lub pizzą. Spraw sobie coś, co da Ci dużo przyjemności
i zmotywuje do dalszego działania.

7. Użyj wyobraźni

Wizualizacja celu może  bardzo pomóc. Chcesz nauczyć się Excela, żeby zmienić pracę na lepszą? Wyobraź sobie siebie w nowej, lepszej pracy. Pomyśl o lepszych warunkach, o tym co możesz zyskać dzięki swojej pracy. Nie poddawaj się, pozytywne efekty przyjdą prędzej, czy później. Myśl o nich tak często, jak tylko potrafisz.

 

Każdy z nas czasami stawia sobie różne cele w życiu. Jedni potrafią w nich wytrwać, innym brakuje motywacji, jednak są sposoby by ją w sobie obudzić. Nie jest to łatwa praca, ale taka, która wymaga czasu. Jest to przede wszystkim praca nad sobą, trening umysłu. Jeśli nie wiesz jak się zmotywować by osiągnąć założony cel, wypróbuj rady, nic nie tracisz, a możesz tylko zyskać!

Do dzieła. Good luck

Joanna Podemska

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709