Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

12 stycznia 2022

Szanowni Studenci! Nowy Rok, nowe wyzwania. Każdy z nas na początku roku stawia sobie plany jakie ma do zrealizowania. Być może dziś, juto, podejmiecie decyzję o podjęciu pracy lub zmiany pracy. Wcześniej dałam Wam wskazówki jak napisać dobre CV, mam nadzieje, że skorzystaliście z tego. Teraz być może czeka na Was rozmowa kwalifikacyjna, pierwsza lub kolejna, ale każda z nich może być stresująca. Aby zapobiec, ewentualnie zminimalizować stres z nią związany zachęcam Was do przeczytania poniższego tekstu, który jest wskazówką jak do takiej rozmowy się przygotować.


Drodzy Państwo czeka Was kolejna rozmowa kwalifikacyjna? Gratulacje! To, że zostaliście na nią zaproszeni jest już dużym sukcesem.

A może wybieracie się na swoją pierwszą rozmowę o pracę? Tym lepiej! Zróbcie wszystko, aby dobrze na niej wypaść.

Drogi Studencie – Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to często jedyna okazja, żeby przekonać do siebie pracodawcę i jednocześnie upewnić się, czy aby na pewno chcesz pracować w danej firmie.

Warto więc poświęcić wcześniej trochę czasu na odpowiednie przygotowanie i wykorzystać tę szansę jak najlepiej.

Wróć do treści ogłoszenia

Na wstępie raz jeszcze przeczytaj ofertę, na którą aplikujesz. Prześledź wymagania postawione przez pracodawcę oraz zakres obowiązków.

Ważne, żebyś wiedział, które umiejętności i osiągnięcia chcesz wykorzystać jako swoje atuty w procesie rekrutacji. Będziesz mógł nawiązywać do nich
w trakcie rozmowy – chodzi przecież o to, aby zaprezentować się jak najlepiej.

Zastanów się również, czy na pewno wiesz, na czym będzie polegać twoja praca, z kim będziesz współpracował, jaki będzie szczegółowy zakres obowiązków i jak w strukturze firmy usytuowane jest to stanowisko. Rozmowa rekrutacyjna to idealny moment, żeby zapytać o to rekrutera. Przy okazji pokażesz, że jesteś zaangażowany i zależy ci na tej pracy.

Zbierz informacje o firmie

Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikowałeś. Zobacz, czym się zajmuje, jakie ma produkty, ilu pracowników zatrudnia, jak wygląda jej konkurencja.

Nie ograniczaj się tylko do strony internetowej. Wejdź również na firmowe profile na LinkedIn i Goldenline oraz sprawdź fora i portale służące do wyrażania opinii o pracodawcy, np. GoWork.

Możesz też przejrzeć profil rekrutera, z którym będziesz rozmawiał. Informacje typu: jak długo pracuje w firmie, w czym się specjalizuje, a nawet jakie są jego zainteresowania pozwolą ci bliżej poznać jego osobę i poczuć się pewniej na spotkaniu.

Zastanów się, jakie pytania mogą paść na rozmowie

W Internecie znajdziesz masę przykładowych pytań z rozmów kwalifikacyjnych. Wystarczy, że wpiszesz w Google: “rozmowa kwalifikacyjna pytania” czy “przykładowe pytania rekrutacyjne”.

Z listy pytań wybierz te, na które odpowiedź może sprawić ci trudność
i przygotuj wstępny zarys odpowiedzi. Takie ćwiczenie pozwoli ci płynnie przejść przez pytania rekrutera i uniknąć zaskoczeń podczas właściwej rozmowy.

Pamiętaj o podawaniu konkretów. Na pewno bardziej zainteresujesz rekrutera swoją kandydaturą, jeśli skupisz się na przykładasz, liczbach
i konkretnych sytuacjach.  

Podczas rozmowy o pracę na pytania odpowiadaj wyczerpująco i nie wahaj się poprosić o chwilę na zastanowienie. To oczywiste, że pewne pytania mogą być trudne lub podchwytliwe i nikt nie wymaga od ciebie natychmiastowej odpowiedzi.

Zadbaj o wizerunek w sieci

Przygotowując się do rozmowy o pracę, nie zapomnij także o sprawdzeniu swojej obecności w sieci. Wystarczy, że wpiszesz w Google swoje imię
i nazwisko, żeby zobaczyć, czy nie ma nieodpowiednich zdjęć i treści na temat Twojej osoby.

Przejrzyj też swoje media społecznościowe. Sprawdź, czy ustawienia prywatności na Facebooku wystarczająco cię ochraniają i czy osoba spoza kontaktów nie zobaczy czegoś, czego nie chcesz udostępniać.

Jeżeli masz konta na Goldenline i Linkedin, porównaj informacje na nich zamieszczone z tymi w twoim CV. Wszelkie niezgodności mogą zwrócić uwagę rekrutera i postawić cię w niezręcznej sytuacji w trakcie spotkania. Zarówno CV jak i profile na portalach branżowych to twoja wizytówka: zadbaj o to, by były spójne i aktualne.

Raz jeszcze przeczytaj swoje CV

Przed rozmową o pracę przeczytaj swoje CV – możesz to zrobić nawet kilka razy. Postaraj się zapamiętać kluczowe doświadczenia, obowiązki
i umiejętności.

Rekruter na pewno będzie chciał dokładnie przeanalizować, czym zajmowałeś się wcześniej. Odpowiadaj szczerze, bądź dokładny, odnoś się do konkretnych przykładów.

Podczas rozmowy możesz też położyć przed sobą swoje CV, aby w razie czego przypomnieć sobie ważne fakty czy daty.

Zadbaj o odpowiedni strój

To, czy strój powinien być formalny, zależy od stanowiska na jakie aplikujesz oraz kultury organizacji. Jednak zawsze lepiej zadbać o wizerunek i pokazać się z dobrej strony niż już na wstępie zrobić nienajlepsze wrażenie. Klasyczny zestawy najlepiej się sprawdzają: koszula i marynarka albo spódnica poniżej kolan i żakiet. Ważna jest również fryzura, tzn. uczesane, spięte włosy, które nie będą przeszkadzały podczas takiej rozmowy.

Pamiętaj też, żeby było ci wygodnie. Szkoda, aby tak błahy szczegół jak niekomfortowy strój przełożył się na to, że gorzej wypadniesz na spotkaniu.

Przed rozmową możesz również zapytać rekrutera, czy w firmie obowiązuje dress code.

Zaplanuj dotarcie na rozmowę

Odpowiednio wcześniej sprawdź, gdzie mieści się siedziba firmy oraz jak do niej dotrzeć. Jeśli planujesz przyjechać samochodem, sprawdź, gdzie znajdują się najbliższe parkingi.

W firmie najlepiej pojawić się 5 – 10  minut przed spotkaniem, a gdybyś przypadkiem miał się spóźnić, niezwłocznie poinformuj o tym rekrutera.

Podobnie, w przypadku rezygnacji z udziału w procesie rekrutacyjnym: daj znać rekruterowi co najmniej dzień wcześniej. Szanuj czas, który musi poświęcić na przygotowanie się do spotkania i który rezerwuje specjalnie dla ciebie. Nigdy nie wiesz, czy spotkacie się jeszcze przy okazji innych rekrutacji.

Bądź sobą

I ostatnia rada dla tych, którzy zastanawiają się, jak się przygotować do rozmowy o pracę: w trakcie spotkania zachowuj się pewnie, swobodnie, nie ściemniaj i bądź sobą!

Postaraj się kontrolować mowę ciała, nie uciekaj wzrokiem w sufit – tam nie znajdziesz odpowiedzi. Przede wszystkim nie zapominaj o uśmiechu na twarzy. Pozytywne nastawienie na pewno pomoże ci zrobić dobre wrażenie.

To już wszystko, powodzenia! Pamiętaj, że nie sposób przewidzieć wszystkich pytań i tematów, które pojawią się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jednak poświęcisz trochę czasu na przygotowanie, przemyślisz swoją motywację, zastanowisz się, co jest jeszcze niejasne i jakie pytania zadać rekruterowi, nic nie powinno cię zaskoczyć.

Po rozmowie kwalifikacyjnej możesz również napisać maila rekruterowi,
w którym podziękujesz za spotkanie i podsumujesz najważniejsze uzgodnienia. Z własnego doświadczenia wiem, że miło uzyskać feedback od kandydata, co sądzi o przeprowadzonym procesie.

Powodzenia☺️. Joanna Podemska

Rozmowa o pracę. Jak się do niej dobrze przygotować? Proste triki – Zdrowie (radiozet.pl)

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

Godziny otwarcia Rektoratu:
poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

 

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709

Ważne informacje: