UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do galeria

"Nie ma sprawy świętszej od ojczyzny"- projekt historyczny "Cichociemni"

poniedziałek, 30, styczeń 2017

W dniu 27 stycznia 2017 roku dyrektor Centrum Systemów Bezpieczeństwa i Kształcenia Służb Mundurowych Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku mgr Ireneusz Wieczorek wraz z pocztem sztandarowym Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku, uczestniczył w podsumowaniu projektu historycznego „Cichociemni” pn. "Nie ma sprawy świętszej od ojczyzny" zorganizowanym przez Zespół Szkół i Placówek w Radziejowie.

Projekt przybliżał historię elitarnej grupy żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii wyszkolonej do prowadzenia zadań specjalnych w okupowanej przez Niemców Polsce, w czasie II wojny światowej. Do tej elitarnej grupy należał również Antoni Iglewski pseudonim "Ponar" pochodzący z Radziejowa, któremu spotkanie to, w uznaniu patriotycznych czynów poświęcono.
W uroczystym spotkaniu udział wzięli przedstawicie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, władze powiatowe, miejskie i gminne, przedstawiciele IPN w Krakowie i w Warszawie, przedstawiciele Jednostki Specjalnej „Agat” w Gliwicach, rodzina Cichociemnego „Ponara” Iglewskiego, a także zaproszone poczty sztandarowe szkół i organizacji społecznych.
Miłym akcentem pobytu w Radziejowie była wspólna fotografia młodzieży Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku, z Zastępcą Dowódcy Jednostki Specjalnej „Agat” mjr Wiesławem Freitagiem.