UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki czemu działa lepiej Czytaj więcej…

Zrozumiałem
< Powrót do aktualności

Podsumowanie Roku Wisły w ramach VIII Festiwalu Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości w Grudziądzu

piątek, 08, grudzień 2017

Już drugi raz w swojej 8-letniej historii Festiwal Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości zawitał do Grudziądza. Pierwszy raz byliśmy w 2015 roku organizując spotkanie ze znanym polskim reporterem Mariuszem Szczygłem. 7 grudnia 2017 roku z wykładami festiwalowymi gościliśmy w Centrum Kształcenia Praktycznego w Grudziądzu oraz w Marinie Grudziądz.

Współorganizatorem Festiwalu w Grudziądzu był nasz Zamiejscowy Wydział Mechaniczny. Do patronów honorowych przedsięwzięcia dołączył Prezydent Grudziądza Robert Malinowski.
W części dopołudniowej przygotowane zostały wykłady z nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych i humanistyki:
• „Czy królową Wisłę można zaprzęgnąć do pracy?” – kpt. Roman Zamyślewski
• „Zakręcona historia śruby napędowej” – dr inż. Michał Sójka
• „Język, ciało – plątanina symboli” – Joanna Podemska
Natomiast o godz.18.00 w Marinie Grudziądz z okazji Roku Wisły odbyło się spotkanie z kpt. Romanem Zamyślewskim, który opowiedział o „Możliwości wykorzystania Wisły w transporcie i energetyce oraz rozbudowa infrastruktury szlaku wodnego dla poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.” Był to wykład w oparciu o dane zebrane podczas rejsu barką transportową z kontenerami na trasie Gdańsk – Warszawa w kwietniu 2017 roku.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydent Grudziądza.