6 czerwca 2017

Wycieczka grantowa na Ziemię Sandomierską

W dniu 29-05-2017r o godz. 6.00 rano , 54 osobowa grupa słuchaczy Włocłąwskiego Uniwersytetu Seniora wyjechała na grantową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie . Była to realizacja kolejnej części grantu projektu ASOS .


 

Wszyscy uczestnicy zabrali z sobą wyśmienite , optymistyczne nastroje oraz piękną pogodę , która towarzyszyła nam aż do powrotu w czwartek 01-06-2017 r.

 

Zwiedzanie zaczęliśmy już po drodze . Był to Zagnańsk z legendarnym pomnikiem żywej przyrody Dębem Bartek . Dąb Bartek to sędziwe imponujące swoimi rozmiarami drzewo ,jedno z najstarszych w Polsce , w wieku szacowanym od 700 do 1200 lat . Jest pusty w środku i dlatego też nie można dokładnie określić jego wieku . Obok rośnie jego „ syn ”Bartuś .
Kolejnym etapem był hotel.
Zakwaterowani zostaliśmy w Cedzynie k. Kielc w hotelu „ Echo ” , położonym w lesie w bardzo spokojnym miejscu .
Warunki hotelowe były bardzo dobre , wyżywienie również . Jedynie mogliśmy narzekać na komary, które faktycznie były bardzo dokuczliwe .

 

Po zakwaterowaniu pojechaliśmy już z przewodnikiem zwiedzać dalej . Była to podróż w czasie do epoki wczesnego średniowiecza w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej . Oglądaliśmy stanowiska tkaczki , bartnika , kowala , zielarki i inne .
Następnie był Św. Krzyż i przejazd kolejką przez tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Galeria Widokowa na Łysej Górze .Zwiedzilismy także zespół klasztorny jednego z najstarszych sanktuariów na terenie Polski – Relikwii Drzewa Krzyża Świętego .

 

Następnego dnia zwiedzanie zaczęliśmy od Ćmielowa , gdzie znajduje się Żywe Muzeum Porcelany„ AS” . Poznaliśmy procesy powstawania porcelany i jak odróżniać porcelanę od fajansu . Wyroby były przepiękne , ale i nie tanie .

 

Kolejnym punktem był Sandomierz , największe miasto wschodniej części województwa świętokrzyskiego ,pięknie położony nad brzegami Wisły .
W Sandomierzu zwiedziliśmy Bazylikę Katedralną , Stare Miasto , przeszliśmy przez malownicze wąwozy i pokonaliśmy Podziemną Trasę Turystyczną . Zregenerowalismy siły podczas rejsu statkiem po Wiśle .
Przed powrotem do hotelu udaliśmy się do miejscowości Ujazd , żeby zwiedzić ruiny zamku Krzyżtopór zbudowanego na wzór roku kalendarzowego .

 

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy zespół pałacowo – parkowy z XVIII wieku w Kurozwękach . Potem odbyliśmy „ safari bizon ” t.j. pojechaliśmy wozami na pastwiska bizonów .Widok bizonów z bliska był imponujący , większość z nas widziała bizony na żywo poraz pierwszy .Między dorosłymi osobnikami biegały małe nawet dwutygodniowe bizonki , widok był wspaniały .
Następnie pojechaliśmy zwiedzać Kielce . Spacerem udaliśmy się na Wzgórze Katedralne , gdzie z zewnątrz obejrzeliśmy Katedrę , zwiedzaliśmy Muzeum Narodowe mieszczące się w Pałacu Biskupów Krakowskich z 1641 roku .

 

Ostatniego dnia zwiedzanie zaczęliśmy w Oblęgorku w Muzeum Henryka Sienkiwicza .Tak jak Sienkiewicz w jednym z listów napisał : „ ..Oblęgorek oczarował mnie zupełnie , mało jest w Królestwie Polskim wiosek tak pięknie położonych …”, my też zostaliśmy zauroczeni Oblęgorkiem i samym dworkiem .
Po wizycie w cudownym dworku zwiedzaliśmy Zamek Królewski / ruiny / w Chęcinach , a następnie pojechaliśmy do ostatniego obiektu zwiedzania – Jaskini Raj .
Nazwa jaskini w pełni zasługuje na swoje miano . Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce.
Oglądając podziemne korytarze ozdobione róznorodnymi formami naciekowymi , nie można uwierzyć , jakie cuda potrafi stworzyć natura .
Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną .
Podczas całej wycieczki towarzyszyła nam piękna pogoda , co w znacznym stopniu wpłynęło na komfort zwiedzania . Przewodnicy byli kompetentni i przekazywali nam swoją wiedzę wplatając legendy i odrobinę humoru .
Kierowca również stanął na wysokości zadania , zwłaszcza gdy była awaria klimatyzacji.
Sami uczestnicy byli wspaniali , życzliwi wobec siebie i gotowi pomagać w razie potrzeby .
Program wycieczki był napięty lecz nasi studenci nie dość , że doskonale sobie radzili podczas , to jeszcze mieli ochotę i siły na wspólną intgrację po bardzo uciążliwym zwiedzaniu w trzecim dniu .

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zorganizowanie i dyscyplinę w czasie tak wspaniałego , grantowego wyjazdu .

 

Zarząd i Koło Turystyczne
WUS

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709