Herb – podstawy heraldyki” wykład Józefa Nowakowskiego

19 marca 2019

W dniu 18 marca 2019 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie spotkali się Słuchacze KDUTW Oddz. Radziejów i inni zainteresowani tematem na niezwykle interesującym wykładzie historyka Pana Józefa Nowakowskiego pt. „Patrząc na herb-podstawy heraldyki”. Wykładowca wskazał ,że Herb – to znak algebraiczny, herb – to cały język dla tego, kto potrafi go odcyfrować. Dziś jednak, wyjąwszy garstkę specjalistów, którzy pochylają nad nim głowy, język ten pozostaje martwy. Herb to znak rozpoznawczo-własnościowy, stworzony według określonych reguł. Do tej definicji herbu odwołujemy się zresztą dość często, opisując dzieje herbów i kwalifikując dany znak jako heraldyczny lub nieheraldyczny.


Jednym z podstawowych narzędzi heraldyki jest blazonowanie, czyli język opisu herbów, zaś podstawowym materiałem do badań są zachowane do dzisiaj role herbowe, herbarze, wizerunki herbów na pieczęciach, monetach, freskach, drzeworytach, obrazach, płytach nagrobnych i innych zabytkach. Heraldyka – jedna z nauk pomocniczych historii, zajmuje się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów. Wywodzi się od słowa herold – oznaczającego urzędnika dworskiego, wywołującego nazwiska rycerzy biorących udział w turniejach.

Nie ma herbu bez tarczy. Była ona bowiem głównym elementem uzbrojenia, na którym umieszczano godła noszone dawniej na chorągwi. Tarcza heraldyczna ewoluowała, przyjmując kształty tarcz używanych w kolejnych epokach przez rycerstwo.

To tylko niektóre elementy, o których mówił wykładowca. Pozwalające zrozumieć wiele z naszej historii.

 W heraldyce wyróżnia się okres tzw. heraldyki żywej, obejmujący czasy od powstania herbów w XII w. do końca XV w. Herby pełniły wtedy swą pierwotną funkcję identyfikacyjną na polu bitwy, a ewolucja ich wizerunków stanowiła odzwierciedlenie rzeczywistych zmian zachodzących w uzbrojeniu ochronnym rycerstwa. Heraldyka późniejsza ma dwa zasadnicze działy, w niektórych językach mające osobne nazwy. Sztuka heraldyki – będąca zasadniczo działem sztuki lub rzemiosła artystycznego, opartego na gruntownej znajomości wiedzy heraldycznej. Heraldyka – nauka – teoretyczna wiedza heraldyczna, obejmująca blazonowanie, przyporządkowywanie herbów ich właścicielom, badanie początków i ewolucji herbów.

Kolejne spotkanie poświęcone tematowi „ Od czego zacząć poszukiwania aby stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny” z Panem Józefem Nowakowskim odbędzie się w dniu 25.3.2019 roku .

Tego dnia obradowała Rada Słuchaczy KDUTW Oddz. Radziejów poświęcona sprawom organizacyjnym.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10219448431982365&type=3

Karol Szmagalski

KUJAWSKA SZKOŁA WYŻSZA
WE WŁOCŁAWKU

Plac Wolności 1, 87-800 Włocławek

 

Godziny otwarcia rektoratu:

poniedziałek-czwartek 08.00-15.30
piątek 08.00-14.00

Ważne informacje:

KONTAKT

Biuro Rektora
Tel.: +48 660 713 891
Email: biurorektora@ksw.wloclawek.pl
ePUAP: /KSW_Wloclawek/SkrytkaESP

Zapisy na studia licencjackie i magisterskie
Tel. 660 714 884

Zapisy na studia podyplomowe
Tel. 660 716 709