WOŚP

Dział Promocji KSW 17 Sty , 2020 0 Comments

Pomogliśmy wesprzeć szczytny cel „pieniądze na rzecz dziecięcej medycyny zabiegowej. Należy tu szczególnie podziękować naszej koleżance Teresie Rosłoniec która od lat jest oddanym wolontariuszem WOŚP i z puszką niezależnie od pogody zbiera pieniądze na szczytne cele. W tym roku zebrała na naszym uniwersytecie i na ulicach naszego miasta 1400 zł. Brawo Terenia.

Tekst: Eugenia Sutorowska
Zdjęcia: Władysława Guzowska

Uczelnia otwarta dla cudzoziemców

Dział Promocji KSW 14 Sty , 2020 0 Comments

Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2019 r., potwierdziła swój status jednostki prowadzącej studia i staże (w tym na zasadzie wolontariatu) dla cudzoziemców. Tym samym uczelnia spełnia wymogi dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie warunków wjazdu i pobytu cudzoziemców w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, szkoleń, udziału w wolontariacie oraz projektach edukacyjnych.

Wycieczka do Kłodawy

Dział Promocji KSW 14 Sty , 2020 0 Comments

Koszt wyjazdu- 50,00 zł. Wyjazd o godzinie 8.00- hotel Kujawy.
Po zwiedzaniu Kopalni pojedziemy do Brdowa gdzie po krótkim spacerku zwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej z przewodnikiem.
W drodze powrotnej przewidziany jest także postój na kawkę i małe co nieco – oczywiście za zgodą uczestników.
Zapisy na wyjazd przyjmuje i informacji wszelkich udzieli Wandzia Lipowska tel. 696 056 083

Spotkanie członków Klubu Dyskusyjnego

Dział Promocji KSW 14 Sty , 2020 0 Comments

Po jednej stronie barykady znajdował się gen. Franco, wspomagany przez Niemcy i Włochy. Po drugiej byli republikanie i brygady międzynarodowych sojuszników. Głównym bohaterem książki „Komu bije dzwon” jest Robert Jordan – młody Amerykanin. Jest jednym z organizatorów akcji dywersyjnej, mającej na celu wysadzenie mostu. Przed oczyma czytelnika przesuwają się coraz bardziej okrutne obrazy śmierci i zniszczenia. Pomimo tego niektórzy nie wahają się twierdzić, iż powieść wielkiego amerykańskiego pisarza – „Komu bije dzwon” – jest utworem na wskroś pacyfistycznym. Czy można przyznać im rację.? Aby się o tym przekonać trzeba wrócić do lektur naszej młodości i powtórnie przeczytać  w/w powieść. Zachęcamy!

Elżbieta Wilamowska

Spotkanie z psycholog Panią Karoliną Pawlak

Dział Promocji KSW 13 Sty , 2020 0 Comments

W okresie jesienno-zimowym wiele osób doświadcza obniżenia samopoczucia, Dzieje się tak dlatego, że na skutek dopływu mniejszej ilości światła dziennego, zmienia się stężenie serotoninyw mózgu, która jest odpowiedzialna za kontrolę naszego nastroju.

Życie człowieka jest mocno związane z naturą. Tak jak wiosna i lato sprzyjają zdobywaniu pożywienia, wzmożonej pracy, podróżom, tak jesień i zima spowalniają tempo życia. Nasz organizm jest bardziej senny, wolniejszy staje metabolizm. Rytmy przyrody i pory roku wpływają na codzienną aktywność.

W tym czasie na dworze coraz zimniej, prędzej robi się ciemno. Coraz więcej mgieł, szarości, drzewa straszą gołymi gałęziami Świat ogarnia wszechobecna szarość. Słońce już nie świeci tak mocno i tak długo. Z okien naszych domów oglądamy poranne mgły. Zmiany o których dotyczą przyrody, mają jednak również ścisły związek z naszym życiem, funkcjonowaniem psychicznym.

Bo w tym okresie częściej niż zwykle dopada nas: zniechęcenie do pracy, obniżony nastój rano, a w końcu: przygnębienie, smutek, depresja, apatia zniechęcenie do życia, melancholia. Nastrój melancholijny, apatia, wciągają coraz bardziej.

Zanikają wszystkie czynności które jeszcze tak niedawno wykonywaliśmy z wielką radością. Nasze związki towarzyskie, miejsce pracy, codzienne funkcjonowanie, nasz pokój, dom, przybierają barwy szarości. Nic tylko położyć się do łóżka, zamknąć mieszkanie i tak trwać czekając na jakiś cud. Ale tak naprawdę żaden cud się nie wydarzy, jeżeli my sami mu w tym nie pomożemy. Musimy zacząć działać, coś robić ale co? Przede wszystkim pamiętajmy, że człowiek jest istotą społeczną i do pełnego i szczęśliwego funkcjonowania są mu potrzebni inni ludzie: rodzina, przyjaciele, koledzy. Każdy z nas powinien mieć kogoś z kimś od czasu do czasu pogada, ponarzeka, walnie ręką w stół, ,,wyrzuci” z siebie wszelkie złości, uprzedzenia. Opowie o swoich zmartwieniach, smutkach i tęsknotach. W samotności wszystkie nasze myśli rosną do niebotycznych wielkości, oczywiście złudnych. My sami jesteśmy w stosunku do siebie za bardzo krytyczni, proszę o tym pamiętać. Inny człowiek jest tym czego potrzebujemy najbardziej.

Na drugim miejscu jest: wysiłek fizyczny: spacery, jazda na rowerze, chodzenie o kijkach. Nie zapominajmy również o przeżyciach kulturalnych takich jak: teatr, dobry film, książka, płyta z dobrą muzyką, coś co przeniesie uwagę z nas samych na coś innego .

To tylko niektóre elementy tego wykładu.

Album fotek. Tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10222076291077200&type=3

W części organizacyjnej omówiono plan działania na II semestr wraz z wyjazdami na rózne spektakle jak i organizacje obchodów 10 lecie istnienia KDUTW Oddz. Radziejów( uroczystość przewidziana na 25.11.2020 rok).

Karol Szmagalski